Ako spracovať prvé letné ovocie z našich záhrad?

Ako spracovať prvé letné ovocie z našich záhrad?

 Leto je tu a začína sa zber sladučkých voňavých plodov. Čerstvé alebo tepelne upravené, ovocie chutí vždy skvele a prekypuje zdraviu prospešnými látkami. Komu nie je dopriata vlastná úroda, môže vyraziť do verejných ovocných sadov alebo na samozber. Tak hurá do práce a dobrú chuť.

 

Jahody

 

 

Jahody sú považované za plody ochladzujúce organizmus a zároveň obsahujú vitamín C a B, množstvo ďalších minerálnych látok a veľké percento vlákniny. Tým napomáhajú k prečisteniu tráviaceho ústrojenstva, preto sú prítomné aj v redukčných jedálničkoch. Hovorí sa, že šťava z jahôd dopomáha k žiarivejšiemu úsmevu. Na zber jahôd vyrazte v júni a v júli. Pokiaľ bývate v byte alebo úroda nesplnila vaše očakávania, choďte na poľný samozber. Prehľad samozberných miest nájdete na mape ministerstva poľnohospodárstva.

 

Jahody môžete spracovať na veľa spôsobov:
čerstvé sa hodia do ovocných a zeleninových šalátov, ktorým jahody dodajú nečakanú chuť
na výrobu osviežujúceho smoothie alebo zmrzliny s mascarpone
-
na ľahké nepečené letné koláče
- na marmelády či kompóty

 

Skúsiť môžete napríklad aj osviežujúce jahodové gazpacho. Výborne chuťovo dopĺňajú aj polentuPoslednou možnosťou je vždy zamrazenie, aby ste si na jahodách mohli pochutnať aj mimo sezónu.


 

Čerešne

 

 

Konzumácia aspoň štvrť kila čerešní denne údajne pozitívne pôsobí na pleť aj na srdcovú činnosť. Prospešné pre ľudský organizmus sú predovšetkým pre vysoký obsah vitamínov A, B, C a E, draslík, železo, horčík a ďalšie zdraviu prospešné látky. U nás sa spravidla zberajú v júni, potom začínajú prezrievať, červavieť a opadávať. Nazbierate ich nielen v záhradkách alebo v čerešňových sadoch, rastú takmer pri každej poľnej ceste.

 

Spracovať ich môžete nasledovne:
-
na domáci džem
-
na ľahké letné dezerty
- na smoothie alebo zmrzlinu

 

Džem potom nájde uplatnenie aj pri dochucovaní piškótovej torty. Ďalším sladkým čerešňovým potešením je aj čerešňová bublanina. Predtým sa často varila čerešňová polievka, dnes siahneme častejšie po čerešňovej zmrzline alebo po osviežujúcom čerešňovom smoothie. Trocha trpezlivosti vyžadujú opité čerešne, ktoré môžete naložiť do rumu alebo do vodky.

 

Ríbezle

 

 

Malé kyslé guličky ríbezlí obsahujú veľké množstvo vitamínu C, betakarotén, biotín a vitamín E a B posilňujúci nechty, vlasy, pokožku ale aj nervy. Rutin pomáha udržovať cievy v dobrom stave, preto sa jeho konzumácia odporúča v každom veku a po celý rok. Trhať ich môžete iba časť roka, začínajúc júnom, kedy ríbezle začínajú dozrievať. Pokiaľ nemáte vlastný krík, vyberte sa na zber do prírody alebo aj do stredu mesta, budete prekvapení, kde všade ríbezle nájdete (viď. napr. mapa zberače serveru Na ovocie).

 

AJ ríbezle je možné využiť v kuchyni na mnoho spôsobov, hodia sa: 
- na domácu zmrzlinu

-
ako prísada do smoothie
na výrobu domácej ríbezľovej šťavy alebo džemu
na ľahké letné dezerty

 

Výborné sú aj ríbezľové koláče s mrveničkou alebo napr. aj raw torty. Chuť ríbezlí vyniká aj v domácich džemoch

 

 

Marhule a broskyne

 

 

Nielenže krásne voňajú, ale zároveň majú priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Marhule a broskyne chránia náš organizmus proti voľným radikálom, fungujú aj ako filter krvi a podporujú bunkovú regeneráciu. Broskyne sú zasa plné draslíka a horčíka udržujúceho správnu srdcovú činnosť. Údajne pomáhajú aj pri kašli a astme. Šťavnaté kôstkové plody sa zbierajú ľahko, a pokiaľ si ich nemôžete natrhať na vlastnej záhrade, vyrazte do jedného z mnohých sadov podľa mapy na webe Na ovoce.

Čerstvé marhule a broskyne môžete spracovávať nasledovne:

pridávať do jogurtu alebo do ovsenej kaše na raňajky
- usušiť, aby ste si ich mohli vychutnávať po celý rok aj na cestách
zavariť a pripraviť si skvelý kompót alebo džem

 

Toto ovocie poteší každého aj v pečených tortách a závinoch. Marhule a broskyne sa výborne hodia aj k mäsovým pokrmom, z marhúľ je možné vyrobiť skvelé čatní a broskyne je možné zasa s mäsom priamo zapekať.