Ako uvariť dokonalú ryžu? Začnite výberom správneho druhu

Ako uvariť dokonalú ryžu? Začnite výberom správneho druhu

Ryža je obľúbená príloha, ktorá dodá energiu a zasýti aj bez pocitu ťažkosti. Nie vždy sa ju však podarí pripraviť podľa vašich predstáv – niekedy je nedovarená, inokedy zase rozvarená, ale iba málokedy je voňavá, kyprá a lahodná ako z ázijskej reštaurácie. Nie je totiž ryža ako ryža.

Biela ryža

Biela lúpaná ryža je diétnou prílohou, ktorou spravidla nič nepokazíte, ale ani neoslníte. Jej výhodou je pomerne rýchla príprava, neutrálna chuť a ľahká stráviteľnosť. Bez obáv ju tak môžete naservírovať deťom a starším ľuďom. Kvôli absencii lepku je vyhľadávanou potravinou tiež medzi celiakmi.

Basmati

Basmati ryža pochádza zo severnej Indie. Má dlhšie zrná a po uvarení nelepí. Jej chuť je jemná, s ľahkým orieškovým nádychom, takže sa hodí k pečeným či grilovaným pokrmom a exotickým kombináciám. Príprava je prekvapivo rýchla – postačí vám 10 minút.

Jazmínová ryža

Táto voňavá ryža pôvodom z Thajska sa často využíva v čínskej kuchyni. Je mierne lepkavá, a tak je ako stvorená k jedlám s omáčkami. Okrem výraznej kvetinovej vône má aj intenzívnu chuť, ktorú je vhodné kombinovať s chuťovo neutrálnym kuracím či morčacím mäsom, tofu alebo zeleninou, ale ladí aj k sladkastým pokrmom. Varí sa približne 15 minút.

Arborio

Krátkozrnná ryža arborio je základom talianskej kuchyne a v slnečnom Taliansku sa tiež pestuje. Tento druh ryže sa vyznačuje veľkým množstvom škrobu, ktorý po uvarení vytvára kašovitú štruktúru, vnútro zrna však zostáva pevné. Výsledkom je krémové risotto tak, ako ho poznáte z talianských reštaurácií. Príprava trvá asi 20 minút a žiada si väčšie množstvo vody.

Veľmi podobná je tiež ryža druhu carnaroli, ktorá sa medzi talianskymi kuchármi považuje za najkvalitnejšiu.

Ryža natural

Ryža natural má ľahko hnedé sfarbenie spôsobené ponechaním povrchovej vrstvy, ktorá sa u bielej ryže bežne odstraňuje. V tomto obale sa nachádzajú cenné živiny, minerálne látky a vláknina, a tak sa ryža natural odporúča ako súčasť zdravého jedálnička. Pomáha pri detoxikačných kúrach, podporuje správnu funkciu čriev a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Vďaka obalu je chuť tejto ryže výrazne oriešková, rovnako tak aj konzistencia je poznateľne tuhšia. V natural verzii sú navyše v ponuke rôzne druhy ryže – dlhozrnná, basmati a jazmínová. Varí sa skutočne dlho – v závislosti na konkrétnom druhu až 45 minút.

Parboiled

Ryža parboiled ponúka kompromis medzi lúpanou ryžou a ryžou natural. Neolúpané zrno sa špeciálne upravuje pomocou pary, ktorá zaistí, že do zrnka prejdú cenné minerálne látky a vitamíny zo šupiek. Ryža parboiled je tak výživnejšia ako ryža lúpaná, ale nie je tak tuhá a časovo náročná na prípravu ako ryža natural. Veľkou výhodou je, že sa nerozvarí. Hodí sa ako príloha ku klasickým českým a európskym pokrmom.

Farebné druhy ryže

V zdravých výživách, špecializovaných predajniach a dobre zásobených supermarketoch môžete naraziť tiež na farebné druhy ryže – najčastejšie červenú a čiernu. Červená ryža pochádza z Thajska, ale pestuje sa napr. aj vo Francúzsku. Čierna ryža má svoj pôvod v Číne, ale dnes sa teší obľube tiež v Afrike.

Farebné druhy ryže sú nelúpané, a tak majú orieškovú chuť a sú tuhšie. Najčastejšie sa preto kombinujú s inými druhmi – napríklad jazmínovou ryžou. Perfektne sa hodia k pokrmom na báze kokosového mlieka. Zároveň je potrebné počítať s dlhšou dobou prípravy (okolo 35 minút).

A ako na to?

Pred prípravou ryžu dôkladne prepláchnite. Zrnká sa tým zbavia nečistôt a prebytočného škrobu, ktorý spôsobuje nadmernú lepkavosť. Prepranú ryžu nasypte do studenej a osolenej vody. Základný pomer je vždy jeden diel ryže a dva diely tekutiny. Cieľom je, aby voda do ryže vsiakla – so scedenou vodou by sme totiž prišli aj o dôležité živiny, ktoré sa do nej vyvarili. Počas varenia môžete ryžu občas prehrabnúť vidličkou, vyhnite sa však neustálemu miešaniu.

Ryžu ale môžete pripraviť aj bez postávania u sporáka. Najjednoduchšie to ide s využitím ryžovaru – ten vás navyše prekvapí perfektným výsledkom. Vyberte si taký, ktorý je vybavený nepriľnavou nádobou, otvorom pre výstup pary a tepelne izolovanými držadlami. Potom už stačí iba postupovať podľa návodu a spoľahnúť sa na automatickú prevádzku, vďaka ktorej sa ryžovar vypne presne vo chvíli, keď je ryža uvarená. Ryžovar navyše udrží uvarenú ryžu teplú, a to až po dobu niekoľkých hodín. So servírovaním sa tak nemusíte ponáhľať.

ETA TIP: Ryžovar ETA Granello pripraví aj strukoviny alebo polievky, navyše je vybavený nadstavcom na parné varenie.

Ďalšou možnosťou je príprava ryže v klasickej alebo mikrovlnnej rúre. K vyladeniu postupu odpovedajúcemu výkonu vašich spotrebičov však často vedie metóda pokus-omyl. Odrazovým mostíkom zostáva podiel ryže a vody 1:2, doba pečenia sa potom v bežnej rúre pohybuje medzi 30 a 40 minútami.

ETA TIP: Parný hrniec ETA Calderon II disponuje špeciálnou miskou, v ktorej sa ryža uvarí rýchlo a bez nutnosti vašej asistencie.

A keď vás ryžové hody omrzia, vyskúšajte tiež ďalšie typy príloh. S tými menej známymi sme vás už zoznámili v nedávnom článku.

​