Prineste si z dovolenky tie najchutnejšie suveníry

Prineste si z dovolenky tie najchutnejšie suveníry

Doba dovoleniek a letných prázdnin sa blíži. Či už idete k moru alebo na susedné Slovensko, vždy si môžete priniesť niečo, čo vám dovolenku dokáže pripomenúť aj dlho po nej.

 

Podľa výskumu agentury Ipsos z roku 2017 trávi viac ako polovica Čechov letnú dovolenku vo svojej vlasti, zvyšok na dovolenku buď nechodí vôbec alebo volia jednu z prímorských destinácií. U Čechov vedie Chorvátsko (12 %), Slovensko (9 %) a Taliansko (7 %). Najvďačnejšími suvenírmi sú lokálne potraviny a nápoje. Ich chuť a vôňa dokáže priblížiť atmosféru dovolenky ešte dlho po jej skončení a skvele fungujú aj ako darček z ciest pre príbuzných a známych. Výbornými suvenírmi sú aj predmety, napríklad dekorácie, ktorých výroba má v danej lokalite dlhú tradíciu.

 

 

Chorvatsko

 

Okrem mora a krásnej prírody má Chorvátsko rovno niekoľko výhod - je to naše najbližšie teplé more, môžete sa pokochať množstvom historických pamiatok, ktoré sú na zozname UNESCO alebo utiecť do nedotknutej prírody národných parkov.

 

Pašský syr z ostrova Pag: Nezameniteľnú chuť má pašský syr, ktorý za ňu vďačí čistej prírode a rozmanitým rastlinám slúžiacim ako potrava pre miestne ovce, kozy a kravy.
Ajvar: Pri cestách po Balkáne sa s ajvarom určite stretnete v mnohých miestnych reštauráciách a hostincoch. Ajvar tak predstavuje jedinečnú príležitosť ako si priniesť chuť Balkánu domov.
Figy alebo placky z mletých fíg (hib): placky z fíg sú unikátnym suvenírom, ktorý nenájdete inde než na ostrove Vis.
Jedlá morská soľpredstavuje vďačný darček a skvelého pomocníka v kuchyni, často ju kúpite aj s prídavkom bylín.
Marmelády z citrusových plodov, fíg a granátových jabĺk
Med: šalviový, rozmarínový, vresový, levanduľový
Pršut
Karlovačko, Ožujsko: dva najznámejšie druhy chorvátskych pív
Vína: biele Graševina, Pošip, Grk, červené Plavac, Dingač, Kaštelet
Místní pálenky: loza, kruškovice, šljivovice, orahovice

DALŠIE TIPY:
Kravata: Málokto vie, že história kravát siaha do obdobia tridsaťročnej vojny, kedy šatky uviazané okolo krku nosili chorvátsky vojaci ako spomienku na dievčatá a ženy, ktoré na nich doma čakali. Keď sa pri svojom putovaní dostali do Paríža, stačilo už iba málo a zo šatiek sa stal módny doplnok.
Tradičná krajka z ostrova Pag a Hvar:  Výroba krajky v Chorvátsku dlhú tradíciu. Môžete voliť medzi krajkou z ostrova Pag, ktorá je tradičnejšia alebo krajkami z mesta Hvar, ktoré vytvárajú benediktínske sestry z vlákna agávy.
Výrobky z bračského mramoru: vázy, prívesky, misy
Šibenické šperky: gombík zo Šibenika, prívesok zdobený guličkami bol kedysi súčasťou mužského ľudového kroja. Dnes sa s obľubou vracia a z gombíkov vznikajú rôzne šperky, od náušníc až po brošne a prívesky.


Slovensko

Obľúbenosť Slovenska neupadá a iba tak sa to nezmení. Dôvodom je ako geografická blízkosť, tak spoločná história a takmer nulový problém so vzájomným porozumením. Vzájomne poprepletaná história našich republík nedáva príliš priestor na objavovanie neobvyklých pokrmov, nápojov a ďalších suvenírov, ale skryté poklady tu tiež nájdete.

 

Syry: parenica, oštiepky, korbáčiky, bryndza 
Pálenky: 
tradičná spišská borovička z jalovca, tradičná bošácka slivovica, hriatô – pálenka z opečenej slaniny, liehu a medu, horec – pálenka z koreňa horca
Víno: tokaj, devín

DALŠIE TIPY:

Ručné a strojové výšivky
Dekoratívna keramika

Výrobky z kože, prútia alebo slamy, ovčie zvončeky

 


Taliansko

 

Taliansko okrem pláží a historických pamiatok ponúka aj výbornú pizzu a lahodnú zmrzlinu a večery môžete stráviť v jednom z mnohých miestnych barov plných temperamentných Talianov. Taliani si zakladajú na regionálnych špecialitách, takže nie je možné odporučiť konkrétne názvy produktov iba typy surovín, po ktorých sa dívať. Málokedy môžete pri „jedlých“ darčekoch šliapnuť vedľa.

 

Pravé talianske cestovinykaždý región má svoje tvary a druhy
Salámy, šunky: mortadela, parmské prosciutto
Syry: mozzarella, gorgonzola, parmezán

Ryža na rizotoarborio, carnaroli, vialone
Olivový olej, pesto, kapary, artičoky
Toto je samozrejme povinnosť!
Víno: Marsala a vlastne akékoľvek, ktoré vám bude chutiť
Likéry: Amaretto, Limoncello

DALŠIE TIPY:

Sošky z mramoru nebo kameňaHrnčeky na espresso a typický hliníkový kávovar: Pretože Taliani sú preslávení svojou láskou ku kvalitnej káve a s obľúbeným suvenírom si ju o to lepšie vychutnáte aj doma.