Retro recepty z Pragomixu, najstaršieho československého mixéra

Retro recepty z Pragomixu, najstaršieho československého mixéra

Hoci si dnes len málokto dokáže v kuchyni poradiť bez mixéru, v roku 1956, kedy sa na trhu objavil mixér Pragomix, tomu bolo inak. Gazdinky dlhé roky netušili, ako a k čomu by im bol mixér užitočný, preto sa na ne až do roku 1958 prášilo v regáloch skladu. Či k úspechu Pragomixu dopomohla aj knižka receptov, pri ktorých mixér možno využiť, len ťažko odhadovať. Kvalitu vtedajších receptov môžete posúdiť sami a možno aj nejaký z nich skúsiť.

Legendárny mixér Pragomix, zhotovený podľa návrhu Miloše Hájka, najprv nejde na odbyt, za čím stojí nízka osveta aj propagácia. Rodiny chodia dlhé roky okolo výloh predajní a iba hádajú, k čomu sa Pragomix asi používa. Závody nakoniec našli cestu, ako sa do sŕdc gazdiniek predsa len dostať. Za úspechom stála inovatívna reklamná aj edukatívna kampaň cielená na pracujúce nezávislé ženy, ktorým vďaka ľahkej údržbe a rýchlemu užitiu vyjde počas prípravy rodinnej večere čas aj na vodovú onduláciu. Postupom času si tento spotrebič našiel miesto vo väčšine domácností a dnes si bez mixéru prípravu jedla dokážeme asi len ťažko predstaviť. našelmísto ve většině domácností a dnes si bez mixéru přípravu jídla dovedemeasijen stěží představit.

Takto vypadali niektoré z prvých receptov, s ktorými si české gazdinky mohli Pragomix vyskúšať.

Mäsité hašé pre deti

15 dkg mäsa (mäso hovädzie, teľacie alebo pečienka apod.), 1 a ½ dkg masla, 1 a ½ dkg hladkej múky, soľ, citrón

Z tuku a múky si pripravíme svetlú zápražku, ktorú zriedime vodou a povaríme. Po prechladnutí dáme do mixéru a po častiach pridávame na kúsky nakrájané mäso. Mixujeme jednu až dve minúty, podľa tuhosti mäsa. Presunieme do kastróliku a dobre podusíme. Väčším deťom môžeme pridať trochu jemne nasekanej cibule, menším pridáme len pár kvapiek citrónovej šťavy. Najmenším deťom pripravíme hašé menej a vmiešame ich do zemiakovej alebo slanej ryžovej kaše.

Majonéza zo žervé

2 tvarohové žervé vo váhe dohromady asi 12 dkg, 1 žĺtok, 10 dkg oleja, šťava z polovice citrónu, soľ, cukor

Do mixéru dáme žervé a žĺtok a mixujeme asi 15 sekúnd. Potom začneme prilievať otvorom vo veku mixéru olej a mixujeme ešte asi 1 minútu. Hotovú majonézu podľa chuti prisolíme, prisladíme a okyslime. Táto ľahká majonéza sa hodí obzvlášť na rybu a na zeleninu.

Fazuľový krém

40 dkg varených bielych fazuli, krém, 2 žĺtky, 5 dkg cukru, 2 lyžice hladkej múky, 3 dkg masla, 1/8 litrov mlieka

Fazule deň dopredu namočíme a v tej istej vode varíme asi 2 hodiny, až sú mäkké. V hrnčeku uvaríme vanilkový krém a necháme schladnúť. Toto množstvo dáme na dva krát do mixéru (to znamená polovicu fazuli a polovicu krému). Do sklenenej misky dáme detské piškóty zlepované pikantnou zaváraninou a zalejeme ich riedkym fazuľovým krémom. Navrchu zdobíme šľahačkou.

Vinný krém

3 vajcia, 3 lyžice cukru, 1 vanilkový cukor, 2 žervé, trochu bieleho vína

Do mixéru dáme celé vajcia bez škrupiniek, pridáme cukor, žervé a biele víno. Mixujeme do peny. Hneď podávame, nech už samotný, alebo s piškótami. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!