V Leonardovi robím slané aj sladké a mám z neho radosť

V Leonardovi robím slané aj sladké a mám z neho radosť

Renata Adamčíková pripravuje už od minulého leta recepty pre varný robot ETA Leonardo. Aké bolo pracovať po prvýkrát s novým prístrojom, ako si na seba zvykli a čo všetko sa dá v Leonardovi uvariť? Prečítajte si Renatinu recenziu.

Leonardo? Čo to je?

Na začiatok je potrebné povedať, že Leonardo je multifunkčný varný robot, ktorý dokáže nahradiť hneď niekoľko spotrebičov. Zo začiatku sa človek musí trocha „preprogramovať“ a uvedomiť si, že veľa vecí, ktoré by inak robil ručne, môže zveriť práve jemu. Hneď ako mu ale nájdete miesto na kuchynskej linke, nájdete mu miesto aj vo vašom varení. Iba pozor, dajte ho na miesto, ktoré sa dá dobre odvetrať (digestor alebo okno), pretože často pracuje s parou. 

Leonardo dokáže pripraviť suroviny, uvariť ich, zmiešať, vyšľahať a ešte veľa ďalšieho. Jeho najväčšou výhodou preto je, že sa všetko deje v jednom hrnci. Pridávate iba suroviny, meníte nadstavce a nechávate všetko na ňom. Okrem toho, že šetríte riad, šetríte aj svoj vlastný čas. Ako mama malého dieťaťa to vážne ocením. Keď chystám desiatu, obed alebo príkrm, vložím doňho suroviny a ideme si hrať. Leonardo nás pípnutím upozorní, keď bude hotovo.  

Robot, ktorý vám poradí, ako na to

Na varnom hrnci Leonardo si ako prvý všimnete veľký displej. Vôbec sa ho nebojte. Jeho ovládanie je úplne intuitívne a pracovať s ním zvládne každá „stará škola“, aj tí, ktorí sú vo varení začiatočníci. 

Na displeji vám ukáže stovky receptov, môžete si zvoliť svoje obľúbené. Krok za krokom vás povedie prípravou receptu, takže si nemusíte lámať hlavu s kuchárkou. A kto chce, môže svoje vyskúšané recepty zdieľať tiež na web ETA. Pokiaľ budú dobré a budú fungovať, nájdete ich medzi ostatnými receptami a dostanú sa tak do sveta.  

Omáčky, polievky aj sladké – to ide Leonardovi najlepšie

Ak je niečo, čo dokáže skutočne dokonale, tak sú to omáčky, nátierky a krémy. Je to preto, že dokáže suroviny nasekať pekne najemno, dokáže ich vyšľahať, vie ich ohriať, ak je to potrebné. Keď ku nám príde návšteva, hodím iba suroviny do hrnca, nastavím program a za pár sekúnd mám na stole ľahučkú a nadýchanú nátierku, ktorú Leonardo vyšľahal skutočne vzorne.

U polievok a omáčkach je pre mňa veľkou výhodou to, že Leonardo robí všetko sám, vrátane prípravy. Zatiaľ čo na sporáku musíte bežne urobiť základ, potom ho zahustiť alebo niekam pridať, Leonardo toto všetko urobí za vás. Stačí nachystať suroviny a v správnom poradí a so správnymi nadstavcami ich do hrnca pridať. 

Nadšená som takisto z pary, ktorá je v Leonardovi skutočne výkonná. Nachystáte mäso, dáte ho do hrnca a robí sa vám v pare pekne rýchlo. Navyše je para dvojposchodová, takže na spodnom poschodí môžete pripraviť zeleninu, zatiaľ čo na hornom rybu alebo kura. Rybu môžete mať hotovú aj za desať  - pätnásť minút.  


Dezerty a sladké sú moja vášeň, takže ich samozrejme skúšam aj v Leonardovi. Najlepší je na krémy a šľahačky, ale používam ho aj na spracovanie cesta, ktoré nie je veľmi hutné. Tie pevnejšie a ťažšie cestá sa v ňom miešali trocha horšie, pretože nemá hnetací hák. Vyriešila som to ale tak, že som najprv pridala ľahké suroviny, postupne som pridávala múku, a keď už bolo cesto pre Leonarda veľmi ťažké, dopracovala som ho so zvyškom múky v ruke alebo v robote. Cesto alebo kvások ale v Leonardovi skvele vykysne, pretože ho dokáže zahriať na potrebnú teplotu. 

Z čoho som bola ale fakt nadšená, bola príprava zmrzliny a ľadovej triešte. Stačí vložiť ovocie, ľad, smotanu a máte skutočne dokonalú domácu zmrzlinu. Podobné to bolo tiež s krémom na cupcakes, ten som robila zo smotany a mascarpone a bol hotový za niekoľko sekúnd. Leonardo má totiž dosť výkonný šľahač, ktorý na najvyššej rýchlosti dokáže urobiť hladučké a dokonale vyšľahané krémy. Robili sme v ňom vianočné likéry a koktaily a bolo to super. A dokonca zvládne aj marmelády. A to je veľká úspora času. 

Na čo si dať pozor?  

Aby som Leonarda iba nechválila, je potrebné zmieniť pár vecí, ktoré ma prekvapili, alebo na ktoré si treba dať pozor. 

Hneď na začiatku to bolo zapínacie tlačidlo, ktoré je trocha ukryté na boku prístroja. Márne sme pátrali po tom, prečo hrniec nefunguje, až kým sme si nevšimli toto „tajné tlačidlo“. Môže sa tiež stať, že si hrniec omylom vypnete, keď niečo upratujete na linke, takže na to pozor. 

Tiež je potrebné si zvyknúť aj na to, že sa chod spustí, iba keď je zatvorené viečko. Je to hlavne kvôli bezpečnosti, pretože pracuje s teplými tekutinami alebo parou. Ak potom chcete vytiahnuť hotovú omáčku, musíte viečko ľahko povoliť, inak vás nepustí. S tým som tiež tak trocha bojovala. 

Samotná nádoba, v ktorej sa robia krémy, omáčky, nátierky a všetko ostatné, má objem dva litre, čo môže byť pre veľkú rodinu trocha limitujúce. Nám zatiaľ ale stačila na všetko, čo sme potrebovali. 

No a posledná vec, na ktorú je dobré upozorniť je, že viečko je z plastu, takže sa vám môže stať, že výrazne farebné potraviny ho zafarbia (napr. kari alebo červená repa). Po pár umytiach je samozrejme zafarbenie preč, ale nech vás to neprekvapí.   

Záver? Robot, ktorý ušetrí prácu, a s ktorým je radosť pracovať 

Ako som už asi párkrát povedala, na Leonarda si musíte zvyknúť, pretože pracovať s ním vyžaduje trocha prestavenie zabehnutých systémov vo vlastnej hlave. No hneď ako na to prídete, čaká vás v kuchyni veľa dobrodružstva a experimentov, ktoré nekladú medze fantázii. 

Varenie budete môcť zveriť aj tým, ktorí normálne nevaria, môžete si prechádzať stovky receptov od českých kuchárov a cukrárov, a navyše vám určite párkrát zachráni večeru alebo občerstvenie pre nečakanú návštevu. 

A rozhodne sa ho nebojte. Aj keď môže pôsobiť, že je to až veľmi chytrá vec, pracovať s ním dokáže skutočne úplne každý. A je to zábava!