10x Ako sa starať o práčku a bielizeň

10x Ako sa starať o práčku a bielizeň

Dobrá práčka sa dokáže skvele postarať o to, aby bola vaša bielizeň čistá, voňavá a nadýchaná. Ako často ale venujete starostlivosť práčke samotnej? Vďaka týmto 10 jednoduchým pravidlám bude vaša práčka dlho ako nová.

1.    Po každom praní nechajte práčku preschnúť

Hlavným a najdôležitejším pravidlom je práčku pravidelne čistiť. Zvyknite si po každom praní nechať otvorené dvierka práčky, aby mohol dobre vyschnúť bubon a vo vnútri sa nedržala vlhkosť. Pootvorte tiež zásobník na pracie prostriedky.   

2.    Čistite práčku pravidelne

Aby sa v práčke neusadzoval vodný kameň, nečistoty ani zvyšky prášku, je dobré práčku aspoň 1x mesačne vyčistiť. Ako jednotlivé časti práčky čistiť? 

  • Tesnenie dvierok – po každom praní ľahko utrite tesnenie bubna práčky, na ktoré doliehajú dvierka. Môžu sa tu tvoriť plesne a usadeniny.
  • Filter – filter najčastejšie nájdete na prednej spodnej strane práčky. Ak periete syntetickú bielizeň bez jemných vlákien, stačí ho vyčistiť raz mesačne. Pokiaľ ale periete bielizeň, ktorá „púšťa chlpy“, je dobré filter prepláchnuť po každom praní. 
  • Odtoková trubica – môžete ju vyčistiť tým, že práčku pustíte naprázdno na programe s najvyššou teplotou. 
  • Bubon práčky – do bubna môžete pridať čistič práčky ETA, alebo ho vyčistiť pomocou 20 dkg kyseliny citrónovej. Stačí ju pridať do bubna práčky a spustiť práčku naprázdno s teplotou 90°C. Práčka sa tým dezinfikuje a zbavíte sa tiež zvyškov gélu a prášku. 
  • Vodný kameň – odstránite ho pomocou čističa ETA Purita, alebo vsypaním 20 dkg kyseliny citrónovej a spustením práčky naprázdno. 

3.    Perte radšej práškom než gélom

Napriek tomu, že je používanie pracích gélov alebo kapsúl veľmi pohodlné, odporúčame siahnuť skôr po sypkých práškoch. Zvyšky gélu totiž zostávajú vo vnútornostiach práčky a pri nízkych teplotách sa dokonale nerozpustia. Môžu tak byť skvelou liahňou pre baktérie. 

Prášky a gély pridávajte priamo do bubna práčky. U sypkých práškov si môžete dovoliť zapnúť odložený štart, u pracích gélov je potrebné program spustiť ihneď. 

A pokiaľ gély používate, nezabudnite pravidelne vyčistiť práčku tým, že ju pustíte naprázdno pri vysokej teplote. 

4.    Pridávajte menej prášku

Štedrá porcia pracieho gélu alebo prášku vám čistejšiu bielizeň nezaručí. Naopak, s veľkou pravdepodobnosťou sa usadí vo vnútri práčky alebo bielizne. Moderné práčky používajú menšie množstvo vody, preto bude stačiť pridať množstvo prášku, ktoré by sa vošlo do polovice pohára od jogurtu. 

5.    Nepreťažujte práčku

Pokiaľ chcete mať bielizeň skutočne dobre vypranú, snažte sa nepreplniť bubon práčky k prasknutiu. Práčku síce nestrhnete, ale v príliš plnom bubne sa bielizeň dôkladne nevyperie. Predovšetkým pri krátkych programoch je množstvo bielizne v práčke dôležité. 

6.    Vypínajte prívod vody po každom praní

Hadica, ktorá do práčky privádza vodu, je neustále pod tlakom. Vďaka tomu sa môže opotrebovať sama hadica alebo tesnenie a poškodiť sa. Aby ste nevytopili kúpeľňu ani susedov, je dobré prívod vody pred odchodom na dovolenku alebo pri vašej dlhšej neprítomnosti, vypnúť. 

7.    Nebojte sa vyšších teplôt

Ak vám to skladba bielizne dovolí, nemusíte sa báť prať na vyššej teplote. Pre práčku je ideálne pranie na 60°C, pri ktorom sa dokonale rozpustia pracie prostriedky a pranie je tak pre práčku šetrnejšie. 

Zatiaľ čo staršie práčky vodu napustili, nahriali a následne až potom začali prať, moderné práčky vodu pri praní ohrievajú priebežne, takže sa bielizeň na vysokej teplote perie oveľa kratší čas. 

8.    Používajte dlhšie pracie programy

Rovnako, ako je potrebné bielizeň prať skôr na vyššej teplote, dlhšej životnosti práčky pomôže tiež používanie dlhších programov. Aby sa dobre rozpustili pracie prostriedky a bielizeň bola kvalitne vypraná, zvoľte raz za čas dlhšie než 60 minútové programy. 

9.    Preberte si to

Ako bojovať proti zapraniu? Perte vždy podobné farby spoločne. Biela a čierna je samozrejmosť, o kúsok ďalej sa dostanete vtedy, keď navyše roztriedite bielizeň podľa farieb. 

Keď už budete u toho, pozrite sa do vreciek, či tam nezostali mince, sponky, zapaľovače alebo iné drobnosti, ktoré dokážu práčke poriadne uškodiť. Ostatne, vedeli ste, že častou príčinou porúch práčok sú kostice z podprseniek?  

10.    Jemnú bielizeň vložte do vrecúšok

Na pranie jemnej bielizne, čipiek, podprseniek alebo hodvábu používajte vrecká na bielizeň. Jednak sa postarajú o to, aby sa bielizeň nepoškodila, jednak tiež predídu strate kostíc z podprseniek, o ktorých sme sa bavili v bode 9.

A ako je to so sušičkami? 

Ani sušička sa o seba bohužiaľ nedokáže postarať sama. Pomôžete jej ale pomocou týchto dvoch jednoduchých trikov:    

  • používajte vlnené guličky alebo obrúsky do sušičky, ktoré uľahčia žehlenie a nahradia aviváž. Tá sa do sušičky používať nesmie, preto sú guličky skvelou náhradou,  
  • čistite filtre výparníka aj vo dverách po každom sušení.