Ako a prečo si nájsť chvíľku pre seba?

Ako a prečo si nájsť chvíľku pre seba?

Skúste sa zamyslieť, kedy naposledy ste urobili niečo iba pre seba. Kedy ste si napr. sami zašli na kávu a prečítali si u toho časopis? Kedy ste si kúpili nový šperk, zašli na kozmetiku alebo si napustili plnú vaňu horúcej vody s penou a relaxovali pri sviečkach? Pre psychickú pohodu sú práve tieto chvíľky veľmi dôležité. Tu je pár rád na to, ako ich zaradiť do svojej týždennej rutiny. 

Prečo potrebujeme sami seba?

Známa Maslowova pyramída potrieb radí potrebu sebarealizácie až na úplný vrchol pyramídy. Znamená to, že na vlastné naplnenie prichádza čas až po tom, čo sú uspokojené všetky ostatné potreby, ako je potreba spánku, hlad alebo bezpečie a istota. 

Ak však sebarealizáciu zanedbávame, môže sa rýchlo dostaviť pocit vykoristenia a frustrácie. Veľmi často sa stáva, že svoje vlastné potreby v dobrej viere obetujeme ľuďom okolo nás. Zostávame dlhšie v práci, aby sme stihli dokončiť potrebné veci. Vynecháme popoludňajšiu lekciu cvičenia, pretože deti potrebujú odviesť ku kamarátom. Varíme to, čo chutí partnerovi alebo ľuďom okolo nás, namiesto toho, čo sami milujeme. Drobné detaily však dokážu zašliapnuť do zeme vašu vlastnú osobnosť a pocit vnútorného šťastia.  

ETA TIP: K celkovej spokojnosti vám môžu pomôcť len zdanlivé drobnosti, ktoré však vo výsledku urobia veľa. Zapojte sa do našej výzvy, stiahnite si checklist a zaraďte každý týždeň jednu maličkosť do svojej rutiny. Uvidíte, že sa hneď budete cítiť spokojnejší.

Nájsť si cestu k vlastnému pocitu uspokojenia môže byť veľmi zdĺhavé. Predovšetkým u tých jedincov, ktorí sú väčšinu času v spoločnosti ostatných ľudí – v práci, doma, medzi kamarátmi. Vo chvíli, kedy pre nich nastane čas osamotenia, môžu sa cítiť opustení a deprimovaní. Je však potrebné si uvedomiť , že ide o dočasnú záležitosť, ktorú je možné  využiť naplno pre činnosti, ktoré milujeme a ktoré nás robia šťastnými. 

Urobte si rande sami so sebou. Pravidelne.

Ako sa postarať o to, aby sme boli v rovnováhe sami so sebou? Prioritne je potrebné nájsť veci, ktoré nás robia alebo kedysi robili šťastnými, vyhradiť si chvíľky samoty a času pre seba a zahrnúť ich pravidelne do svojho harmonogramu. Skúste: 

  • včas zachytiť signály nepohody – hneváte sa na ostatných bez väčšieho dôvodu, máte často zlú náladu alebo sa musíte nútiť do denných povinností? Je najvyšší čas na chvíľku vypnúť. 
  • urobiť si zoznam vecí, ktoré vás bavia – nemusia byť na papieri, ale zoznam musí byť úplný. Ak vás ako deti bavilo maľovanie, vrhnite sa do toho znova s online kurzami, ktorým sa môžete venovať vo chvíli, kedy máte čas a chuť. Skúste hrať na hudobný nástroj, naučte sa meditovať, choďte plávať alebo jazdiť na koni. Nech už bude váš koníček akýkoľvek, nehanbite sa za neho a s radosťou si ho užívajte. 
  • naučiť sa niečo nové – ak ešte hľadáte, čo vás robí šťastnými, skúste si pár nových zručností. Od kurzu kresby, šitia, cez štúdium jazykov, až po masérstvo. Hľadajte veci a činnosti, ktoré vám vykúzlia úsmev na tvári. 
  • nezabudnúť odpočívať – niekedy sa môže stať, že sa cítite plní energie, ale vaše vnútorné baterky sa nenápadne vybíjajú. Nájdite si vo všetkom tom zhone tiež čas na odpočinok. Môže to byť prechádzka, môže to byť práve horúca vaňa, alebo to môže byť večer v kresle s knihou. Robte to ale pravidelne, telo si zvykne na prísun novej energie a budete mať dosť síl do všetkého, čo robíte. 
  • vytvoriť si rituály – samozrejme, že môžete veci robiť automaticky a obyčajne, ale môžete ich tiež robiť s príjemnými rituálmi, ktoré z nich urobia sviatočný okamih. Urobte si doma svoj vlastný kozmetický salón, napustite si vaňu horúcou vodou a ošetrite si pleť raz týždenne sonickou kefkou. Alebo si urobte váš obľúbený čaj do obľúbenej kanvičky iba pre seba. Robte si veci krásne a také, aby ste sa na nich mohli tešiť. 
  • vyhraďte si čas – asi najcennejšiu komoditu, akú dnes máme, je čas. Pracovný zhon, starostlivosť o deti, o rodinu, varenie, upratovanie sú veci, ktoré je nevyhnutné urobiť, ale snažte sa, aby nezobrali celý váš voľný čas. Zverte varenie alebo upratovanie chytrým varným hrncom, robotickým vysávačom alebo sušičkám a ukradnite si trochu času na svoje koníčky.  

Pri hľadaní vlastného vnútorného šťastia je najťažšie odbúrať pocit sebectva. Aj keď môžete mať pocit, že ste namiesto večerného behania alebo lekcie španielčiny mohli stráviť viac času s prarodičmi, deťmi alebo partnerom, uvidíte, že čím šťastnejší budete sami, tým radostnejšie vzťahy si okolo seba vypestujete.  

ETA TIP: Spokojnosť niekedy nemusí závisieť od veľkých vecí. Často stačí naozaj maličkosť, ktorá vám rozjasní deň a zlepší náladu. Vďaka týmto jednoduchým desiatim krokom sa budete cítiť lepšie.

Prečítajte si aj ďalšie tipy ako tráviť voľný čas.