Majte prehľad

Majte prehľad

Výživové smery a mýty

Nepochybne ste už niekedy počuli o pojmoch ako je bezlepková alebo nízkosacharidová (low carb) diéta, vegetariánstvo alebo vegánstvo. Najmä v posledných rokoch akoby sa s nimi na internete roztrhlo vrece. Už sa vám z toho všetkého točí hlava? Vysvetlíme vám základy moderných výživových smerov a pozrieme sa aj na časté mýty spojené so stravou.

Nech sa už rozhodnete vyskúšať akýkoľvek trend, zistite najskôr, či vám vyhovuje a či vám nebude na ceste za vaším cieľom skôr hádzať polená pod nohy. Určite by za žiadnych okolností nemal robiť škrt cez rozpočet dostatočnému energetickému príjmu, ktorý zodpovedá vášmu bazálnemu metabolizmu, veku a váhe. Výrazné zníženie vášho denného kalorického príjmu nie je vhodné a telu môže skôr uškodiť, drastickým diétam sa preto radšej oblúkom vyhnite.

Vegetariánstvo a vegánstvo

Bezmäsité stravovanie, teda vegetariánstvo, najmä v posledných rokoch nabralo v popularite. Vďaka absencii tučného mäsa a rýb bývajú vegetariáni štíhlejší a ich strava je prirodzene bohatšia na antioxidačne pôsobiace látky, vitamíny, minerály a vlákninu. Nemali by ale podceniť dostatočný príjem železa, omega 3 mastných kyselín, zinku a vitamínu B12.

Pribúda tiež priaznivcov vegánstva, pri ktorom sú z jedálnička vyradené všetky živočíšne produkty, nielen mäso. Vegáni teda nejedia ani mliečne produkty, vajcia alebo med. Ich životný štýl sa vymedzuje proti veľkochovom a väčšinou sa vyhýbajú aj koženým výrobkom. Riziko vegánstva spočíva v nedostatočnom príjme plnohodnotných bielkovín a nedostatku vápnika, jódu a vitamínov D a B12. Vhodné je preto ich príjem strážiť a prípadne sa poradiť s odborníkom.

Bezlepkové gluten-free stravovanie

Mnohí influenceri hovoria o lepku ako o niečom, čo môže byť pre telo veľmi nebezpečné a zaťažujúce. Pre správne pochopenie gluten-free stravovania sa najskôr pozrieme na to, čo to ten lepok vlastne je. Ide o skupinu bielkovín, ktoré sa vyskytujú v obale zŕn obilnín. Zdraví ľudia dokážu lepok štiepiť a ďalej spracovávať. V ich prípade preto nepredstavuje žiadne riziko a môžu ho jesť úplne bez problémov. Inak je to u ľudí s celiakiou. Ich telo lepok štiepiť nedokáže a vyvoláva u nich zápal sliznice tenkého čreva.

Čarovné pravidlo 80/20

JIde o pomerne jednoduché pravidlo. Vďaka nemu si môžete bez problémov dovoliť kúsok torty, misku popcornu, pohár vína či piva a na vašej postave sa to nijako neprejaví. Nie každý si ho ale vie správne vyložiť a dodržiavať ho. Ako to teda funguje?

Princíp je ľahký. Pokiaľ vezmeme do úvahy, že počas dňa jete päťkrát, potom by 80 % energetického príjmu mali tvoriť nutrične hodnotné potraviny, bohaté na mikroživiny. Tiež by mali obsahovať vyvážený pomer makroživín. Zvyšných 20 % denného príjmu si potom môžete veselo užiť a dať si menej zdravú dobrotu. To všetko bez akýchkoľvek výčitiek svedomia.

Pamätajte však na to, že by sa celková energetická hodnota všetkých potravín, ktoré za deň zjete vypijete, mala držať vášho cieľa. Z jedného pohára by sa tak nemali stať dve fľaše a z porcie hranolčekov celé fastfoodové menu. 

 

Prerušovaný pôst

Trend pôstov je starý takmer ako ľudstvo samo. Silnú tradíciu majú v mnohých náboženstvách. Napríklad v západnej cirkvi sa počas 40 dní dodržiava pôstna doba. Počas nej je z jedálnička vyradené mäso, vajcia, mliečne produkty a povolené je iba jedno jedlo denne.

Súčasná interpretácia pôstu vyzerá celkom inak. Jej princíp tkvie v prerušovanom hladovaní a jedení vo vopred daných časových úsekoch. Obľúbeným režimom sa stal pomer 16 hodín bez jedla a 8 hodín, kedy sa môžete najesť. V praxi to znamená, že si napríklad dáte večeru o ôsmej hodine večer a ďalším jedlom je pre vás obed na poludnie nasledujúceho dňa.

Účinky pôstu sú prekvapivé. Môžu pomôcť k predchádzaniu starnutia, redukovať telesnú hmotnosť, zlepšiť zdravie kardiovaskulárneho systému, upraviť hladinu cukru v krvi alebo chrániť pred Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Pri dlhodobých pôstoch dokážu trénovaní jedinci dokonca efektívnejšie využívať činnosť mozgu, a to vďaka zvýšenej tvorbe nervových buniek. Znie to ako niečo ťažko uveriteľné, však?

Prerušované hladovanie však nie je vhodné pre každého a má aj nepriaznivé účinky. Prirodzene počas neho máme zvýšený pocit hladu, znižuje psychickú výkonnosť a môže mať neblahý vplyv na menštruačný cyklus a plodnosť u žien. Prerušovanému hladovaniu by sa mali úplne vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, deti a mladiství vo vývine, ľudia s podváhou a športovci, usilujúci sa o budovanie svalov.

Nízkosacharidové stravovanie

V angličtine nazývané aj ako low carb. Ako už z názvu vyplýva, tento spôsob stravovania výrazne obmedzuje obsah sacharidov. Nahrádza ho vyšším počtom bielkovín a tukov a energiu telo získava predovšetkým z nich. Výhodami môže byť zlepšenie stavu niektorých ochorení, podpora chudnutia alebo zmiernenie výkyvov energie. Medzi negatívne účinky sa radia pocity únavy, obmedzenia niektorých potravín a zhoršenej športovej výkonnosti.

Voda s citrónom ako detoxikačný zázrak a nakopávač metabolizmu

Džbán vody s plátkami citrusov môže byť bez debát naozaj príjemným osviežením, a to hlavne v letných mesiacoch. Väčšie kúzla ale od vody s citrónom nečakajte. Spája sa s ňou mnoho neprávd, ktoré tvrdia, že môže pomôcť s chudnutím, výrazne zlepšiť ich zdravie alebo podporiť detoxikáciu tela. Nič z toho nikdy nebolo potvrdené. Môže vám však skvele poslúžiť ako náhrada za sladené nápoje a pomôcť s dodržiavaním pitného režimu. Veľké množstvo citrónovej šťavy vám však môže narušovať zubnú sklovinu, s koncentráciou citróna vo vode to preto nepreháňajte.

ETA TIP: K celkovej spokojnosti vám môžu pomôcť len zdanlivé drobnosti, ktoré však vo výsledku urobia veľa. Zapojte sa do našej výzvy, stiahnite si checklist a zaraďte každý týždeň jednu maličkosť do svojej rutiny. Uvidíte, že sa hneď budete cítiť spokojnejší.

Beda, keď niečo zjete vo večerných hodinách

A ako je na tom tvrdenie, že už by ste nemali nič jesť po šiestej večer, inak priberiete? Prinajmenšom je veľmi zavádzajúce. Pre každého je totiž čas posledného jedla dňa odlišný. Záleží na tom, o koľko hodín idete do postele. Všeobecne platí odporúčanie, že by ste nemali jesť 2 až 3 hodiny pred spánkom, aby ste nenarušili jeho kvalitu trávením. Pre niekoho teda bude platiť čas večere 18, ale tí, čo chodia spať okolo polnoci, môžu bez problémov jesť ešte o 21 hodine.

Pečivo je zlo a priberá sa po ňom

A nie je to pravda. Pečivo z takzvanej bielej múky sa vyrába zo zŕn, ktoré sú zbavené vrchného obalu, kde sú obsiahnuté všetky vitamíny, minerály a vláknina. Vo výsledku preto môžete mať hlad skôr ako po zjedení celozrnného pečiva a tiež obsahuje nižšie množstvo živín a stopových prvkov. Neznamená to ale, že by ste mali pečivo úplne odstrihnúť zo života. Dopriať si raz za čas váš milovaný croissant ku káve alebo si na návšteve vychutnať pár kúskov obložených chlebíčkov predsa nie je žiadny hriech. 

Z dlhodobého hľadiska je však vhodné, aby v jedálničku prevažovalo pečivo celozrnné. To obsahuje viac vlákniny a vďaka nižšiemu glykemickému indexu vás zasýti na dlhšiu dobu a energia z neho sa bude vstrebávať pomalšie. Aby ste mali istotu, že v pečive nenájdete žiadne prísady navyše, čo v ňom byť nemusia, môžete si upiecť vaše vlastné. S domácou pekárňou ETA Delicca II to bude hračka. Je plne automatická a ušetrí vám skutočne veľa práce. A s prednastavenými programami dokáže okrem chrumkavého pečiva pripraviť aj jogurt alebo džem.

ETA TIP: Spokojnosť niekedy nemusí závisieť od veľkých vecí. Často stačí naozaj maličkosť, ktorá vám rozjasní deň a zlepší náladu. Vďaka týmto jednoduchým desiatim krokom sa budete cítiť lepšie.