Návod na piknik podľa najlepších českých foodblogerov

Návod na piknik podľa najlepších českých foodblogerov

Tohto roku sa prvýkrát ETA stala partnerom súťaže Food Blog Roku. Vďaka tomu sme spoznali množstvo skvelých ľudí, ktorí to s varením a s vášňou pre jedlo majú rovnako ako my v Ete. A vďaka tomu vám teraz prinášame pár tipov na štýlový piknik s tými najlepšími receptami, aké sa na súťaži mihli. Pozvite kamarátov a ideme na to.

Ak ste už pekne dlho žiadny piknik nerobili, je čas to zmeniť. Zabudnite na stereotyp a pozvite do kuchyne radosť tak, ako to robili tohtoroční Food Blogeri roku. Radosť bola totiž hlavnou témou celej súťaže. A v receptoch aj na blokoch to bolo poznať.

Že piknik patrí iba ku slnečnému letu? Ani to nie je pravda. Vôbec sa toho nebojte a usporiadajte jesenný piknik na záhrade, zimný piknik v stodole alebo jarný piknik v skleníku. Uvidíte, že to bude zážitok, na ktorý nezabudnete vy, ani hostia.

Na piknik? Hlavne sezónne? 

Nielen foodblogeri sa zhodnú na tom, že aj na piknik je najlepšie siahnuť po tom najsezónnejšom, čo je práve v ponuke. A pretože sa vyhlásenie súťaže konalo na jeseň, na blogerských piknikoch nechýbali ani recepty z tekvice, fermentovaná zelenina, slivkové koláče alebo štrúdle a zemiakové placky.

„Tohto roku sa nám urodilo množstvo tekvíc, takže na piknik berieme aj sušené tekvicové chipsy. Skúšali sme rôzne príchute, napr. miso pastu, ale najlepšia je aj tak soľ a bylinky,“ hovorí Bětka z Topinambur Family. „Tieto chipsy sú nielen zdravšie, ale hlavne – chutia skvele.“

Bětka s Kubou, ktorí spoločne tvoria blog Topinambur Family, si doslova užívajú na fermentáciách. Po ich vzore môžete vyskúšať priniesť na piknik napr. fermentované reďkovky, kyslú zeleninu alebo dokonca slivkové víno. Prekvapíte tým hostí a možno nájdete novú záľubu, ktorá sa vám bude v kuchyni hodiť.

Najlepšie recepty na piknik sú jednoduché? 

Podľa receptov, ktoré boli vo finále súťaže, sú základom piknikových jedál kvalitné suroviny a jednoduché recepty. Také, ktoré sa k jednoduchému stolovaniu tiež najlepšie hodia.

A od blogerky Zuzany Eisovej, ktorú nájdete pod profilom  InKitchenWithZuz, tu máme jeden profesionálny piknikovací tip: „Každopádne všeobecne odporúčam niečo dobre servírovateľné, niečo, čo robí málo neporiadku a dobre prenositeľné. Napr. sandwiche, muffiny, ovocie, zeleninu, rezne, smoothie, prípadne aj nejaké šaláty. Vyhnite sa surovinám, ktoré rýchlo podliehajú pri väčšej teplote skaze - mliečne výrobky, vajce alebo ryby.

Medzi jednoduchými receptami, ktoré sa hodia na piknik je napr. Neskoro letné crumble od Adély Zátkové (pečeníčko), galetka s karamelizovanou cibuľkou, figami a kozím syrom od Jany Kováčové (jankindeník) alebo cuketové jednohubky Míši Lochovské (mischka_breakfast). Ty nejlepší ze soutěžních receptů najdete na blogu. 

Čo ešte so sebou na piknik?

Aby ste si užili skutočne skvelý piknik po vzore českých foodbloggerov, máme tu ešte pár tipov na to, čo si vziať so sebou a nezabudnúť.

Zuzka Eisová pripomína, že pokiaľ nemáte možnosť priniesť si vlastný piknikový kôš, existuje veľa miest, kde si ho môžete zapožičať, a nie je to iba vo veľkých mestách. Odporúča si so sebou zobrať tiež nejakú hudbu a pohodlné vankúše na sedenie.

My v ETA ešte dodávame, že na ten najkrajší piknik je ešte potrebné:

  • zaujímavé miesto, ktoré máte skutočne radi, 
  • farebné svetielka, ktoré dodajú atmosféru v podvečer, 
  • príbory a riad, z ktorého budete jesť, 
  • pekné poháre na nápoje, 
  • termosky, pokiaľ budete piknik robiť na jeseň alebo v zime, 
  • pár dekorácií, ktoré dodajú atmosféru, 
  • na jeseň a v zime by medzi nápojmi nemali chýbať voňavé čaje alebo varené víno, a v lete zasa bublinky. Alko aj nealko.