Sladké sny pre zdravú pleť aj myseľ

Sladké sny pre zdravú pleť aj myseľ

Dobrá nálada, správna činnosť tráviaceho systému alebo mozgu, regenerácia buniek alebo zníženie stresu. Toto všetko dokáže navodiť kvalitný spánok. Podľa odborníkov by mal dospelý človek spať 6-8 hodín denne. Poradíme vám, ako sa vyspať do ružova. 

Vedeli ste, že výkyvy nálady, stres, podráždenosť alebo aj obezitu môže spôsobiť nekvalitný spánok? V spánku sa totiž deje rada procesov, ktoré sú pre správne fungovanie tela úplné nevyhnutné. Zatiaľ čo spíme, naše telo pracuje na regenerácii tkanív, produkuje hormóny, odplavuje toxické látky, regeneruje pamäť a rozvíja kognitívne schopnosti. 

Vedci sa zhodujú na tom, že by v spánku malo ľudské telo prejsť piatimi spánkovými cyklami REM, teda najhlbšou fázou spánku, ktorá telu umožňuje naštartovať procesy, o ktorých sme si povedali vyššie. Spánková fáza trvá zhruba 90 minút, ideálny spánok by preto mal trvať 7,5 hodiny. Je dobré si zapamätať, že denný spánok kratší než 6 hodín je pre naše telo proste málo. 

Spánková rutina a ako na ňu

Keď sme boli deti, predstavoval pre nás spánok sladké nevedenie. Nie nadarmo sa hovorí „spinkať ako bábätko“. Mimo iné to bolo tiež práve preto, že sme pred spaním mali predsa len o niečo prísnejší režim, než aký si ordinujeme v dospelosti. Spánok je pritom rovnako dôležitá denná fáza ako všetky ostatné.  

 Aby ste vedeli zaspať ako deti, je dobré dodržovať pár jednoduchých pravidiel:  

  • zaspávajte a vstávajte v rovnakom čase počas týždňa aj cez víkend (a naučte to tiež svoje deti), 
  • buďte aktívny počas dňa. Pokiaľ máte prácu, ktorá vám neumožňuje príliš pohybu, doprajte si popoludní aspoň hodinku pohybu. Zacvičte si jogu, choďte plávať alebo si pokojne zájdite len na dlhšiu prechádzku. Pohybom príjemne unavíte telo a bude sa vám určite lepšie zaspávať,
  • minimálne hodinu pred spaním na seba nenechávajte žiariť modré svetlo obrazoviek ani príliš silné osvetlenie, 
  • na spánok sa pripravte relaxačnými rutinnými činnosťami, ako je večerná hygiena, starostlivosť o pleť (ideálne aj sonickými pleťovými kefkami na lepšie prekrvenie pleti), čistenie zubov, čítanie knihy, prípadne krátka joga alebo meditácia, 
  • nezaspávajte pri televízore, rádiu alebo pri hovorenom slove, 
  • nejedzte ťažké jedlá a nepite kávu ani zelené a čierne čaje, 
  • posteľ by mala slúžiť hlavne na spanie, preto ju počas dňa nepoužívajte ako gauč alebo čitáreň, 
  • ak máte deti, pripravte ich na spánok jednak rutinnými činnosťami a relaxáciou, preberte s nimi ich deň a prečítajte im rozprávku, spánkové návyky si totiž budujú odmalička, 
  • spite v temnej, neosvetlenej miestnosti bez zapnutých spotrebičov (vrátane svetiel, ktoré signalizujú, že je televízor alebo rádio v spánkovom režime), 
  • telefón prepnite do letového režimu.  

Hneď ako si navyknete na svoje večerné rituály, uvidíte, že sa vám bude zaspávať oveľa lepšie, spánok bude kvalitnejší a ráno sa budete cítiť odpočinutý a svieži. A poznáte to nielen na psychike, ale tiež na sviežejšej a jasnejšej pleti bez kruhov pod očami. 

Ako si vybaviť spálňu správne?

Možno sme si zvykli na obrie obrazovky, na ktorých môžeme sledovať filmy priamo z postele. Štúdie však dokazujú, že práve tie zdravému spánku vôbec neprospievajú. Modré svetlo myseľ skôr prebúdza, než aby ju upokojovalo. Pre duševnú hygienu navyše nie je najlepšie začínať deň zapnutím obrazovky. Ako teda na zdravú spálňu alebo detskú izbu? 

Začnite čistým vzduchom. Pred spaním je dobré krátko a intenzívne vyvetrať, o čistý vzduch sa ale postará tiež kvalitná čistička vzduchu s ionizátorom, ktorá vzduch obohatí o aktívny kyslík. Pre tých, ktorí chcú mať doma skutočne dokonale čisto, potom ešte odporúčame vysávač, ktorý sa efektívne postará o roztoče a prach. 

Spálňa by mala byť najtemnejšou miestnosťou domu alebo bytu, ktorú je možné ale zároveň ráno ľahko zaplniť denným svetlom. Preto sa postarajte o to, aby v spálni alebo v detskej izbe boli kvalitné závesy, rolety alebo zásteny, ktoré dokážu vykúzliť poriadnu tmu, s ranným prebudením by ale nemalo byť ťažké ich rýchlo roztiahnuť.    


Predovšetkým vo vykurovacej sezóne môže byť vzduch v miestnosti taký vlhký a dráždivý, že môže podráždiť sliznice. Ak máte doma suchý vzduch, vsaďte na dobré zvlhčovače vzduchu, ktoré sa pomocou tichého ultrazvuku postarajú o optimálnu vlhkosť bez toho, aby vás rušili. 

Kvalitnému spánku môže prospieť tiež aromaterapia. V spálni však nezapaľujte vonné sviečky ani aromalampy, ktoré môžu pri horení vylučovať látky, ktoré dobrému ovzdušiu v miestnosti neprospievajú. Siahnite radšej po aróma difuzéroch, ktoré fungujú na princípe ultrazvuku, sú bezpečné, vzduch v miestnosti príjemne prevoňajú a zvlhčia. Ideálnymi bylinkami a vôňami do difuzérov sú pre nočný spánok medovka, ľubovník alebo mučenka.  


Zanedbať by ste nemali ani výber správnej posteľnej bielizne. Kvalitné matrace, vankúš a prikrývka by mala byť doplnená povlečením z prírodných materiálov, ako je ľan alebo bavlna, ktoré sú vzdušné a ľahko odvádzajú pot od tela.