Tipy na zdobenie perníčkov

Tipy na zdobenie perníčkov

Zdobenie perníčkov je poriadna veda. Vedeli ste, že existujú dokonca desiatky techník zdobenia perníčkov? Niekto zdobí kakaom, iný zasa marcipánom, ale my nedáme dopustiť na perníčky zdobené cukrovou polevou. Autorkami receptov a techník zdobenia sú Eliška Sobotková a Šárka Dostálová. V čom spočíva tajomstvo dokonalej polevy na perníčky? Prečítajte si ich tipy. A ešte niečo. Aby ste mali čo zdobiť, máme pre vás tiež ich recept na medové perníčky, ktoré sú hneď mäkké.

Polevy na zdobenie perníčkov

Základná biela poleva 

1 bielok
cca 1 hrnček (180–200 g) práškového cukru (podľa veľkosti bielku)

 
1.    Do misky dajte bielok a postupne pridávajte po lyžičkách preosiaty cukor, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. 
2.    Zmes našľahajte, trite ju o steny misky tak, aby sa všetok cukor rozpustil a vytvorila sa krásne hladká a lesklá poleva. 
3.    Poleva je hotová vo chvíli, keď sa udrží na vareške, cca po 20 minútach.

ETA TIP: Nikdy nepripravujte polevu v kuchynskom robote. Robot Vám do zmesi pridá bublinky, vďaka ktorým zaschnutá poleva odpadáva z nazdobených perníčkov.
ETA TIP: Perníčky zdobte minimálne po troch dňoch od upečenia. Ak perníčky zdobíte ihneď, sóda, ktorá v nich je, bude polevu dvíhať a opäť vám bude z perníčkov po zaschnutí postupne odpadávať.

Poleva na „vylievanie“ plôch perníčkov 

základná biela poleva
čerstvá citrónová šťava/šťava z citrónky

 
1.    Do základnej polevy pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a vytvorte tak polevu, ktorá slúži na vylievanie plôch, na ktoré sa potom ďalej maľuje. 
2.    Poleva musí byť vždy tekutejšia, aby sa krásne rozliala po perníčku a vytvorila tak rovnú plochu.   

ETA TIP: Polevu rozotrite lyžicou a do krajov sa pohodlne dostanete špáradlom. Nikdy sa tak nestane, že základný obrys perníčka „pretiahnete“. 

 

Farebná poleva 

základná biela poleva
gélové farby (Sugarflair, Wilton a iné.)

 
1.    Jednoducho pridajte akúkoľvek farbu do základnej bielej polevy a majte viacfarebné perníčky!   

ETA TIP: Odporúčame gélové farby značiek Sugarflair alebo Wilton, ktoré sú veľmi koncentrované, vďaka čomu polevu nezriedia a farba zostane nádherne ostrá.  

Tipy na zdobenie perníčkov

Biela klasika 

Tou každá pekárka začína aj končí. Táto technika zdobenia je najviac používaná a hlavne aj obľúbená. Stačí základná poleva a môžete zdobiť o sto šesť.

Vylievanie perníčkov 

Samotné vyliatie perníčka tekutejšou polevou zvládnete hravo. Iba dávajte pozor na bublinky, tie nikdy nerobia dobrotu. Vyliata plocha potom väčšinou slúži na ďalšie zdobenie – biele, farebné či maľbu štetcom.

Farebné zdobenie 

Pre deti aj dospelých! Jednoducho vezmite gélovú farbu, zamiešajte do základnej polevy a ukážte, čo vo Vás je. Farebné zdobenie krásne vynikne na bielom podklade.

Maľovanie štetcom, modrotlač 

Základom je mať väčší perník, ktorý vopred vylejete zriedenou základnou bielou polevou. Potom už stačí iba tenký štetec, gélové farby a môžete začať maľovať.

Sieťka alebo vyšívané perníčky 

Na vytvorenie rovnej sieťky je potrebná pevná ruka, ale hlavne krásne vymiešaná základná poleva. Sieťka sa tvorí s čo najmenšími očkami tak, aby čo najviac pripomínala podklad pre vyšívanie krajky. Potom už stačí iba jednoduchý vzor a pastva pre oči je na svete.