Upratovanie bez chémie? Vieme, ako na to

Upratovanie bez chémie? Vieme, ako na to

Ak dávate prednosť čistej domácnosti bez chémie, máme pre vás pár tipov, ako na to. Či už sa vyhýbate konvenčným čistiacim prostriedkom alebo chcete upratovanie bez chémie vyskúšať len občas, určite by ste sa mali vybaviť parným čističom, ktorý urobí obrovské množstvo práce. Čo ešte budete potrebovať?

Chuť upratovať bez chemických prípravkov môže mať hneď niekoľko dôvodov. Či už ide o úctu k životnému prostrediu alebo spôsob, ako ušetriť peniaze, nemusíte sa rozhodne vzdávať dokonale čistej domácnosti.  

Vyrobte si vlastný prírodný čistič

Veľa práce v domácnosti zvládnu úplne obyčajný ocot a jedlá sóda. Spoločne sú silnou zbraňou, s ktorou môžete vyčistiť varnú dosku, rúru i nerezové povrchy. Postarajú sa o čisté okná, umývadlá aj záchod.

Podľa konzistencie môžete zmes jedlej sódy a octu používať ako tekutý piesok, leštidlo alebo čistiaci prostriedok. Stačí zmiešať potrebné množstvo sódy s klasickým kvasným octom, aby ste dosiahli konzistenciu, akú potrebujete. 

ETA Tip: Pokiaľ vám ocot nevonia, pridajte do zmesi pár kvapiek esenciálneho oleja. Domácnosť prevonia na dlhú dobu.
 
Ocot funguje podobne ako leštidlo, preto sa ho nebojte používať aj na umývanie okien, stačí ho jemne zriediť vodou. 

Potrebujete silnejší kaliber? Použite kyselinu citrónovú alebo paru

Na čistenie práčky, upchatých odpadov alebo umývačky možno budete potrebovať silnejší prostriedok. Preto sa nebojte k domácej zmesi z jedlej sódy a octu primiešať tiež lyžicu kyseliny citrónovej. S ňou sa môžete pustiť do čistenia upchatých odpadov, toaliet alebo pripálených hrncov.

Pre veľmi jednoduché, rýchle a dokonalé upratovanie môžete využiť tiež parné čističe. Existujú vo variante mopovacom (na podlahy) alebo ako ručný čistič. Para nielen čistí, ale tiež dezinfikuje, takže sa postará o to, aby boli aj silno znečistené povrchy dokonale hygienicky čisté.

Veľkou výhodou parného čističa je tiež to, že sa dostane na miesta, kam klasickou kefkou, hubkou alebo handrou nikdy nedočiahnete. S tryskou ručného čističa tak dôkladne vyčistíte všetky škáry sprchového kúta, dostanete sa k mechanizmom okenných rámov, kde sa rada usádza špina, rýchlo a ľahko vyčistíte kuchynskú linku alebo škáry kachličiek.

Podlahový čistič, ktorý vie využívať paru, ocenia tiež rodiny, v ktorých žije alergik. Viete sami, že udržať domácnosť dokonale čistú bez roztočov dá v tomto prípade poriadne zabrať. Parný mop vám ale uľahčí veľké množstvo práce.

Koľko surovín je potrebných na upratovanie? 

Aj veľmi dôkladné upratovanie domácnosti zvládnete s niekoľkými jednoduchými surovinami. Bude vám stačiť kvasný ocot, jedlá sóda, kyselina citrónová a prípadne tiež peroxid, ktorý môžete pridať do bielizne pri namáčaní.

Spolu s čistou horúcou vodou bude vaša domácnosť žiariť čistotou. A vy si nemusíte lámať hlavu s cenou čistiacich prípravkov ani s ich dopadom na životné prostredie.


ETA Tip: Máte radi voňavú domácnosť? Rozmiestnite po miestnostiach mištičky s jedlou sódou, do ktorých nakvapkáte esenciálne oleje. Budú voňať dlho a intenzívne.