Zatočte s mastnotou: Ako čistiť rúry, varné dosky a mikrovlnky?

Zatočte s mastnotou: Ako čistiť rúry, varné dosky a mikrovlnky?

Nekonečný príbeh. Presne tak by sa dala nazvať snaha udržať spotrebiče na varenie a pečenie čisté. Máme pre vás ale pár jednoduchých trikov, ako si hravo poradiť s mastnotou, fŕkancami a pripáleninami alebo ako ľahko vyčistiť indukčnú aj sklokeramickú dosku.  

Nová kuchyňa, žiarivo lesklé spotrebiče a dokonale lesklá varná doska. Priali by ste si, aby tak vaša kuchyňa vyzerala stále, ale na všetkých plochách sa neustále objavujú otlačky, mastnota, pripáleniny a škvrny. Predísť sa im nedá, ale so správnou starostlivosťou o povrchy s nimi hravo zatočíte.

Sklokeramika a indukcia – ako ich udržať čisté? 

Najviditeľnejšími a tiež najpoužívanejšími spotrebičmi v každej kuchyni bývajú varné dosky. Či už méte dosku sklokeramickú alebo indukčnú, vždy sa vyhnite drhnutiu pomocou drôtenky, čistiacich pieskov alebo zoškrabovaniu pripálených miest pomocou nožov a škrabiek. 

Aj veľmi pripálenú dosku pritom ľahko vyčistíte pomocou pasty z citrónovej šťavy a jedlej sódy, ktorú nanesiete na dosku a necháte pôsobiť niekoľko minút. Potom ju stačí opatrne zotrieť handričkou alebo hubkou. Použiť  môžete tiež vysoko účinný čistič ETA Purita. Pekne drží na mieste, takže ho môžete nastriekať na varnú dosku aj obkladačky za ňou a mastnotu ľahko zotrieť.

Pripáleniny na varnej doske alebo ako sa nepopáliť

Voda na ryžu, ktorá utečie z hrnca, polievka, ktorá vykypí alebo omáčka, ktorá prská na sklokeramickú dosku, sú doma na dennom poriadku, nech už ste akokoľvek opatrný kuchár. Čo odporúčame? Varnú dosku môžete zotrieť hubkou so saponátom ešte predtým, než začnete variť. Nezostanú tak na nej čiastočky prachu alebo iné drobnosti, ktoré by pri zahriatí varných plôch mohli napáchať neplechu.

Pokiaľ už varíte a na dosku vám kvapne kvapka alebo vyvrie voda z cestovín, neotáľajte a zotrite okolie varnej plochy mokrou handričkou čo najskôr, aby sa nečistoty ďalej nepripaľovali. Ak môžete, vypnite varnú plochu a zotrite aj ju. Len pozor, aby nebola natoľko horúca, že sa vám k nej pripečie ešte aj utierka.  

Mastnota v rúre alebo mikrovlnke 

Ohriať jedlo v mikrovlnke bez prskania alebo upiecť šťavnaté kura bez jedinej kvapôčky v rúre je prakticky nemožné. Nebojujte preto so spotrebičmi pri varení, ale postarajte sa o to, aby mastnota a pripálené zvyšky jedla nezostali v rúre na ďalší krát.

Aj tu môžete použiť čistič ETA Purita, ktorý drží aj na stenách mikrovlnky alebo rúry, účinne odstraňuje mastnotu bez drhnutia a pomôže vám odstrániť kvapky na skle aj priškvarené omrvinky na dne rúry.

Pokiaľ hľadáte silnejší kaliber, môžete rúru vyčistiť parou. Pre ľahkú a bezpečnú manipuláciu odporúčame použiť parný čistič, ktorý čistí, odmasťuje a navyše dezinfikuje plochy. Využijete ho nielen na rúry, ale tiež varné dosky, sporáky, sprchové kúty a škáry medzi obkladačkami ako aj okná a okenné rámy.

A nakoniec máme ešte jednu veľkú vychytávku. Až si budete kupovať novú rúru, vsaďte na vstavanú rúru s pyrolitickým čistením. Spočíva vo „vypálení“ mastnoty a nečistôt vo veľmi vysokých teplotách, smietky popola potom len jednoducho zotriete a máte upratané. Ako novú funkciu ju nájdete vo vstavaných rúrach ETA.