Perníkové 3D kraslice

Perníkové 3D kraslice

20-25 vajíčok

60 minut príprava
+ zdobenie 

 

Radi sa kreatívne realizujete a skúšate nové recepty? Vyskúšajte 3D perníkové kraslice od pani Ivany, výherkyne našej veľkonočnej súťaže. Perníčky krásne prevoňajú váš domov a súčasne vytvoria úžasnú veľkonočnú dekoráciu alebo výslužku pre koledníkov. 

 

Suroviny:

Cesto:

400 g hladkej múky 
140 g práškového cukru
1/2 lyžičky sódy
2 lyžičky perníkového korenia
2 celá vajcia
50 g masla
3 polievkové lyžice tekutého medu

Poleva:

1 bielek
140-150 g práškového presiateho cukru 

Postup:

1. Z uvedených surovín vypracujte pomocou kuchynského robota kompaktné cesto. Nechajte ho odležať v chladničke minimálne do druhého dňa.

2. Odležané cesto rozvaľkajte na cca 3 mm plát, za použitia vykrajovačiek v tvare kraslice o veľkosti cca 75 mm vykrojte vajíčka. Tie položte na oválne formičky pomazané rozohriatym tukom, aby sa neprilepili. Cesto nedávajte až ku kraju formičiek, pretože pečením nadobudne objem.

3. Rúru si predhrejte na 175 °C a perníčky pečte približne 10-12 minút. 

4. Ešte za tepla zľahka oddeľte cesto od formičiek a perníčky potrite žĺtkom rozmiešaným s trochou mlieka.

5. Vychladnuté polovice vajíčok na spodnej strane zarovnajte strúhadlom a odkladajte si k sebe dva najlepšie sediace kúsky.

6. Pred zdobením nechajte perníčky minimálne deň odpočinúť, aby sa z nich poleva neodlepovala.

7. Z bielkov a preosiateho práškového cukru vymiešajte polevu. Správnu hustotu polevy vyskúšate tak, že keď urobíte bodku, tak by sa mala pekne oddeliť, poleva by nemala tiecť či kvapkať.

8. Zdobte vždy dve polovice rovnakým motívom. Perníčky nezdobte až ku kraju, kde budú zlepené. Spoj potom môžete lepšie zakryť ozdobnejším vzorom. Po zaschnutí polevy vajíčka zlepte pomocou polevy k sebe a spoj môžete ešte dozdobiť tak, aby bol čo najmenej viditeľný.

TIP Autorky: Postupovať môžete tiež obrátene, najprv vajíčko zlepiť a zdobiť až bude kompletný.