Farbenie vajíčok? Bežte na to od lesa... prírodne!

Farbenie vajíčok? Bežte na to od lesa... prírodne!

Nebaví vás chémia, ktorá sa nachádza už snáď vo všetkom? Budete na Veľkú noc používať vajíčka z vlastného chovu a nechcete to kaziť nakupovanými farbami, ktoré zmenia vzhľad vajíčok do neprirodzených odtieňov ako je krikľavo fialová a fosforovo zelená? Nafarbite si vajíčka prírodnými spôsobmi, ktorých existuje naozaj veľa. Nejedná sa síce o rýchle nasypanie kúpeného prášku do vriacej vody a pár chvíľ odpočítaných minútkou. Naopak u toho strávite viac času, ale prírodným farbením zabavíte nielen seba, ale tiež svoje deti. A navyše, pokiaľ vajce pri varení praskne, nemusíte se báť neprírodného pôvodu zafarbenia uvareného bielku.

Vajíčka musia byť pripravené

Pred akýmkoľvek farbením je dôležité, aby boli vajcia čisté a odmastené. Vajcia teda dôkladne umyte a aby ste ich zbavili mastnoty, použite ocot. Do octu ich môžete buď namáčať alebo utierať handričkou namočenou v octe. Deti určite zapojte už od začiatku. Tekuté vajce na kuchynskej linke alebo rovno na podlahe neni nič, čo by nešlo umyť. Dôležité je, aby boli vajíčka biele a farba na nich tak lepšie držala.

Deti určite nechcú žiadne nudné jednofarebné vajíčka, preto jedno po druhom vložte do silónových pančúch a ku každému vajíčku priložte napríklad kúsok rozmarínu, malý lístok s jasnou štruktúrou, jahodové listy alebo napríklad ďatelinu. Za každým vajíčkom spravte na pančuche uzol, aby k nim pekne priľnula a konečný vzor bol pekne vidieť.

Bude to fungovať?

Aby mali vajíčka čo najsýtejší odtieň, je potrebné, aby boli vo farebnom náleve varené čo najdlhšie. Ale poznáte to, vaječný žĺtok začne približne po desiatich minútach varenia zelenať a stáva sa aj omnoho horšie stráviteľný. Ingrediencie pre farbenie si preto dajte do hrnca s vodou, v ktorom chcete vajíčka variť, a pridajte lyžicu octu. Ten pomôže farbe na vajíčkách priľnúť a tiež zvýši jej intenzitu. Takto varte asi 30 minút, aby sa Vám nálev pekne zafarbil.
Potom už len pripravené vajíčka v pančuche pridať do vriaceho nálevu a variť približne 7-10 minút. Pre ešte lepší výsledok môžete nechať vajíčka v náleve do druhého dňa.

Hor sa na farby

Tehlová farba

Na túto farbu vám postačia cibuľové šupky z približne 20 kúskov. Ako ich zohnať? Buď si odkladajte cibuľové šupky nejakú dobu dopredu alebo tesne pred Veľkou nocou uvarte výbornú cibuľovú polievku pre celú rodinu a materiálu na farbenie budete mať viac než dosť. Pre farbenie cibuľovými šupkami môžete kľudne použiť aj hnedé vajíčka, nie je potrebné mať vajcia biele.

Žltá farba

K docieleniu žltej farby budete potrebovať len pár lyžíc kurkumy alebo trochu šafranu. Oboje sa dá jednoducho kúpiť v supermarkete v časti s korením. Pri farbení použite o niečo viac octu, aby farba dobre chytila a držala na vajíčkach.

Červená farba

Kúpte liter toho najobyčajnejšieho červeného vína, pridajte ocot, dejte variť a šup tam s vajciami.

Rúžová farba

Pripravte si 4 kusy čerstvej červenej repy. Určite moc dobre viete, ako červená repa dokáže svojím pigmentom potrápiť ľudskú kožu, preto majte pri jej krájaní na rukách radšej rukavice. Repu orežte, nakrájajte a pripravte nálev ako u iných farieb.

Modro-fialová farba

Tejto farby docielite použitím čerstvej červenej kapusty. Nakrájajte ju a pridajte do variacej sa vody.

Zelená farba

Do vody s octom dajte dostatočné množstvo špenátu a spravte farebný nálev ako u iných farieb.

Aby sa nakoniec vajíčka pekne leskli, pretrite ich trochou masla v servítke, kožou zo slaniny alebo iným tukom a môžete darovať koledníkom.