Detox? Hlavne na jar...

Detox? Hlavne na jar...

Poznáte to. Vianoce, veľký prísun jedla, zima a neustále nachladnutie, to spraví s vašim telom svoje. A nejde len o pár kíl, ktoré posunuli ručičku na váhe smerom hore, ale hlavne o to, ako vám je a ako sa cítite. Na jar je možné všetko. Jar je symbolom rozkvetu a nových začiatkov. Aj z hľadiska energií a ezoteriky je na jar správny čas na prečistenie. Dokonca aj v čínskej medicíne je jar spojená s prvkom dreva, ktorý láka, aby ľudia skúšali nové veci, nabrali nový smer a začali robiť veci novými spôsobmi.

Nemáte skúsenosti s detoxom? Nevadí, jar je ideálny čas na to, s tým začať! Myslite však na to, že detoxikácia nie je jednorázová, trvalá a rýchla akcia. Dobré zdravie totiž súvisí s dlhodobým kvalitným životným štýlom a tiež s čo najmenšou mierou stresu.

Výhody jarného detoxu

  1. Zníženie váhy - ak sa na detox zameriate aj z dlhodobého hľadiska, môžete očakávať, že vianočné kila budú ihneď preč.
  2. Lepšie trávenie - odstránením toxínov z tela a obnovením zdravej črevnej mikroflóry podporujete fungovanie celého zažívacieho traktu.
  3. Zvýšenie energie - sezónne ingrediencie, šťavy, ovocie, zelenina vám budú priamo dláždiť cestu k prílivu energie.

A hoci to všetko vyzerá krásne a vám sa to zdá napriek tomu zložité, nehádžte flintu do žita. Je tu pre vás pár tipov, ako s jarným detoxom začať.

Pripravte svoje telo

Snažte se aspoň 3 až 5 dní pred začiatkom detoxu odstrániť čo najviac toxínov zo stravy. Obmedzte mliečne výrobky, cukry, umelé sladidlá, alkohol a cigarety. Verte, že čím viac sa dokážete pripraviť dopredu, tým jednoduchší pre vás samotný detox bude. Vyhnete se tak napríklad bolestiam hlavy alebo únave.

Získajte podporu

Je ideálne ak Vás okolie podporuje. Môžete sa trebárs dohodnúť s kamarátkou, poprípade aj partnerom, že do toho pôjdete spolu. Budete sa navzájom podporovať, zdeľovať svoje pocity a posúvať sa spoločne ďalej.

Buďte šťavnatá, bez mixéru sa nepohnete

Jarný detox doslova volá po ovocných a zeleninových šťavách a polievkach, ktoré prirodzene zvyšujú energiu a sú plné antioxidantov, vitamínov a minerálov. Ideálnym pomocníkom na prípravu je stolný mixér Eta Vital Blend, s ktorým rýchlo pripravíte zdravé smoothie. Nádoba je dostatočne veľká, takže v nej ľahko pripravíte smoothie pre vás aj kamarátku alebo partnera. Navyše sa nebudete zdržovať čistením, všetko je možné jednoducho a rýchlo opláchnuť pod tečúcou vodou.

TIP: RECEPT NA ČERVENÉ SMOOTHIE S REPOU

Kto cvičí, má za tri

Myslite aj na cvičenie. Zaraďte do svojho denného režimu prechádzky, postupne zrýchľujte a pridávajte na intenzite. Pokiaľ sa na to samozrejme cítite, existuje aj mnoho iných spôsobov, ako sa zapotiť. Ale nie je nevyhnutne nutné tráviť dlhé hodiny v posilňovni.

Jedzte a pite

Účelom jarného detoxu rozhodne nie je hladovanie a trápenie tela. Jedlá nepreskakujte. Zaraďte do jedálničku veľké množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Dôležitý je tiež pitný režim, preto nezabúdajte piť. Rozlúčte sa so sladenými balenými vodami, využite radšej vodu z kohútiku. Pokiaľ vám nechutí, dajte tomu chvíľu čas, aj to sa zmení.

Doprajte si spánok

Dostatok spánku je základným pilierom jarného detoxu a zdravého životného štýlu vôbec. Snažte sa občas doslova „vypnúť. Počas spánku dochádza totiž k regenerácii a omladzovaniu buniek tela. Výborný spôsob odpočinku je tiež meditácia.

Zbavte sa stresu

Zbaviť sa stresu úplne je veľký oriešok, avšak môžete spraviť aspoň pár krokov k jeho zmierneniu. Pôsobenie stresu totiž zvyšuje hladinu hormónu kortizol, ktorý následne zvyšuje aj hladinu cukru a inzulínu a spôsobuje ukladanie tuku. Navyše stres spomaľuje tráviaci systém a spôsobuje nerovnováhu hormónov. Skúste napríklad jógu, meditáciu, prípadne aj biofeedback. Jedným zo spôsobov, ako znížiť úroveň stresu je odpojiť sa. Vypnite elektroniku aspoň hodinu pred spaním a pokiaľ zrovna jete, dajte telefón bokom.

Nebojte se a poďte do toho!