Upratovacia čata I: Ako na veľké upratovanie

Upratovacia čata I: Ako na veľké upratovanie

Raz za čas je doma potrebné poriadne vygruntovať. Ako na umývanie okien, žehlenie, pranie a upratovanie vo veľkom, aby ste sa z toho nezbláznili? Máme pre vás pár rád a šikovných pomocníkov, s ktorými bude veľké upratovanie hračka.    

Kde začať? Na upratovanie domácnosti si vyhraďte dosť času, nech nie ste v strese. Jednotlivé činnosti naplánujte tak, aby ste postupovali od stropu k podlahe. Na strope síce veľmi nie je čo upratovať, ale začínajte od vymetania pavučín a utierania stropných svietidiel, končite vytretím podlahy.

Začíname stropom

Na pavučiny v rohoch si vezmite do ruky dobrý vysávač s dostatočne dlhou hubicou. Na rozdiel od metly sa postará o dokonale čisté rohy a nebude vám pavučinky rozťahovať po stene. S vysávačom v ruke rovno prejdite povrch stropných svietidiel a garniže. 

Na okná s parou

Akonáhle sa popasujete s prachom okolo garniží, zveste záclony a vyperte ich. V práčke zvoľte program na bielu bielizeň, perte ich vždy samostatne, a aby sa veľmi nepokrčili, naplňte práčku len do polovice. Zvoľte tiež program, ktorý vám umožní znížiť otáčky. Ideálne je prať záclony na 30 °C a pri 400 otáčkach. Chytré práčky dokážu polovičnú náplň rozoznať a samy skrátia program, čím šetria množstvo vody, energie a teda aj peňazí. 

Zatiaľ čo sa záclony perú, pustite sa do umývania okien. Rád ako umyť okná je nespočetné množstvo, ale vždy platí, že je dobré začať parapetmi, umyť rámy a až potom sa pustiť do skiel samotných. Na okná sa najviac osvedčujú parné čističe, vďaka ktorým budú žiariť čistotou bez veľkej námahy za pár minút. Parný čistič môžete použiť na všetky súčiastky okien, para sa navyše dostane aj do ťažko prístupných mechanizmov okenných kľučiek. Parné čističe navyše nepotrebujú chémiu ani čistiace prostriedky. Akonáhle budete mať hotovo, povešajte späť záclony a nechajte ich prirodzene uschnúť. 

Zatočte s prachom

Na skrinkách, na kuchynskej linke, v knižnici, na podlahe – čiastočiek prachu sa v domácnosti nezbavíte. Svoje o tom vedia predovšetkým rodiny s alergikmi. Pri veľkom upratovaní začnite zas zhora – utrite prach navrchu linky, na komodách a skrinkách, pustite sa do prachu na domácich spotrebičoch alebo televízii. 

Ako sa postarať o to, aby ste mali doma prachu čo najmenej?

  • denné čistenie môže zabezpečiť robotický vysávač, ktorý navyše môžete spustiť, aj keď nie ste doma.
  • týždenné upratovanie zvládnete s tyčovým vysávačom, ktorý je vždy po ruke. Navyše má nadstavce na vysávanie pohovky alebo kresiel.
  • veľké upratovanie zverte vreckovým alebo bezvreckovým vysávačom, ktoré majú najväčší výkon a najkvalitnejšie prachové filtre.
  • vzduch pravidelne zvlhčujte pomocou zvlhčovača, použiť môžete tiež čističky vzduchu, ktoré uľavia predovšetkým alergikom.

Povrchy bez poškvrny

Parný čistič využijete nielen na okná, ale tiež na všetky povrchy, ktoré nie sú citlivé na vlhkosť a teplotu. Kachličky v kuchyni i kúpeľni, sporáky a varné dosky, dokonca aj vnútro rúry s dvierkami alebo vodný kameň na vodovodných batériách dokonale vyčistíte parným čističom. Vďaka sile pary rozpúšťa mastnotu, odstraňuje usadeniny alebo vodný kameň, a navyše povrchy veľmi účinne dezinfikuje.

Čistenie parou si zamilujete. Je to rýchle, bez námahy a para si poradí s veľmi ťažko dostupnými miestami alebo zapečenými kvapkami vo vnútri rúry.

Hurá do kuchyne

Asi najpoužívanejšia miestnosť v dome alebo v byte je kuchyňa. Každý z členov domácnosti tadiaľto denne prejde niekoľkokrát, varí sa tu, pečie, krájajú sa tu huby nazbierané v lese, čistí zelenina. Kuchyňa preto vyžaduje zvláštnu starostlivosť. 

Na čo sa zamerať? 

  • odmrazte chladničku, vyčistite ju a vyhoďte potraviny, ktoré tam sú už príliš dlho (pozor, pri chladničkách s technológiou no-frost stačí odmrazovať raz do roka),
  • vysajte ručným vysávačom kuchynské skrinky a police v komore, vytrite ich dočista, umyte linku a skrinky zo všetkých strán,
  • umyte sporák alebo varnú dosku a nezabúdajte na poctivé vyčistenie rúry (pomôže vám s tým parný čistič), nezabudnite tiež na mikrovlnnú rúru,
  • parou čistite drez a vodovodnú batériu.

Na podlahy rozumne

Mytie podláh si nechajte až na záver. Využite tyčový vysávač s hĺbkovým čistením. Rovnako ako parný čistič dokáže podlahy nielen účinne vyčistiť, ale tiež dezinfikovať. Alebo použite parný mop ETA Azurit 3v1 – parný mop, ručný parný čistič a tyčový vysávač. Výhodou je, že doma nemusíte skladovať príliš veľa spotrebičov a tiež to, že vysávanie, naparovanie a mopovanie zvládne v jedinom kroku.
Hotovo budete mať za pár minút bez zbytočnej námahy. 

Aby to doma pekne voňalo 

Čistota, nádhera. Čerešničkou na torte sú ešte príjemné vône, ktoré vás privítajú zakaždým, keď prídete domov. Veľmi šetrným tipom na prevoňanie bytu je rozmiestnenie mištičiek s jedlou sódou, do ktorých nakvapkáte vonné silice alebo pomarančový olej. Pokiaľ dávate prednosť výraznejším vôňam, vyskúšajte difuzér, ktorý váš domov zahalí do vône eukalyptu, mäty alebo napríklad obľúbených kvetín.