Varte svojim deťom už od prvých príkrmov

Varte svojim deťom už od prvých príkrmov

Jedlo prijímané v prvých rokoch života výrazne ovplyvňuje zdravie a správne stravovacie návyky vašich ratolestí. Láska k jedlu začína už pestrosťou prvých príkrmov. Prečo kupovať predražené desiaty s nejasným obsahom, keď ich dokážete sami pripraviť vo výbornej kvalite doma? Vďaka stolovému mixéru ETA Vital Blend alebo tyčovému mixéru Sapelo je to hračka.

Základnú a dostatočnú výživu bábätka v prvých mesiacoch predstavuje materské mlieko. Pokiaľ to ide, kojte čo najdlhšie. Česká pediatrická spoločnosť odporúča u zdravých detí výlučné kojenie do ukončenia 6. mesiaca a s postupným zavádzaním príkrmov aspoň do ukončenia prvého roku života. Od štvrtého mesiaca môžete dieťaťu začať dávať aj iné potraviny, s ktorými sa najprv bezzubými ďasnami zoznamuje. Mrkva alebo kôrka chleba môže byť príjemnou masážnou pomôckou pri prerezávaní zúbkov. Pred zavádzaním príkrmov sa však o vhodnom období poraďte so svojím pediatrom.

 

 

 

Imunologické okienko

Behom 6. a 7. mesiaca prebieha obdobie senzitívnej periódy, kedy sa dieťa psychicky otvára a ľahšie prijíma zásadné zmeny vo svojom živote. Tou prechod od pŕs na tekutú a pevnú stravu bezpochyby je. Od 4. do ukončeného 7. mesiaca zároveň nastáva tzv. imunologické okienko, v ktorom sa dieťaťu tvorí imunita a učí sa reagovať na rôzne podnety prostredia. Preto by sa v tejto dobe mali zaraďovať aj potenciálne rizikové potraviny (lepok, vajce, ryby…) ako prevencia alergií v neskoršom veku. Vždy začínajte iba s jedným druhom potraviny – ľahšie tak podchytíte prípadnú alergiu či neznášanlivosť. Pokiaľ sa po dvoch, troch dňoch žiadna reakcia neobjaví, môžete vyskúšať ďalšie suroviny. Začnite zeleninou, po mesiacoch pridajte mäso a ovocie a po ďalšom mesiaci vyskúšajte mliečne výrobky. Niektoré deti prvým sústom objavia nový svet a chcú všetko ochutnať, iné vyžadujú každý deň rovnaký jedálniček. Lepok býva vnímaný ako silný alergén, preto pediatri odporúčajú nechať deti žužlať kôrku chleba už od štvrtého mesiaca, aby si naňho zvykli.

 


Stolujte spoločne

Nielen jedlo tvorí pôžitok z jedla. Kultúra stolovania a dostatok času na jedlo je dôležitým aspektom výchovy, dieťa učíte pravidelnosti a rodinným hodnotám. Jedzte v rovnakú dennú dobu, položte dieťa do vyvýšenej polohy alebo posaďte do stoličky k stolu a zapojte ho do spoločného rodinného stolovania čo najskôr. S postupnou zmenou konzistencie stravy a pridávaním ingrediencií môžete pripraviť podobné jedlo pre celú rodinu naraz, a pokiaľ dieťa uvidí, že jete to isté, pustí sa do novinky na tanieri oveľa prirodzenejšie. To platí predovšetkým v neskoršom období medzi 1. a 3. rokom života, kedy dieťa začína prijímať takmer dospelú stravu. A keďže príkrmy pripravujeme iba z kvalitných, čerstvých a rozmanitých surovín, je tak možné zdravo variť aj pre ostatných členov rodiny.


Zeleninové príkrmy

Prvým príkrmom býva zelenina – mrkva, batáty, zemiaky, paprika. Dieťaťu ju vždy uvarte domäkka, aby ju dokázalo zjesť aj bez zúbkov. Zelenina v pare si zachováva všetky vitamíny a bohatú chuť. V parnom hrnci ETA Calderon môžete naraz uvariť zeleninu pre dieťa aj obed pre celú rodinu. Po pár týždňoch si môžete začať hrať s druhovou pestrosťou zeleniny, ktorá deťom zaistí dostatočný prísun rôznorodých vitamínov, minerálov a nepostrádateľnú kyselinu listovú, ktorej hladina býva v kojeneckom veku nízka. Okrem klasicky užívanej príkrmovej zeleniny, ako je mrkva, tekvica či brokolica, sa zamerajte aj na ďalšie druhy a vyskúšajte červenú repu, cuketu, kapustu, karfiol, či napríklad zelený hrášok. A že sa vám už zbiehajú sliny? Po rozmixovaní zeleniny časť odoberte svojmu dieťaťu a zvyšok dochuťte soľou, korením a bylinkami. Zároveň tak pripravíte skvelé krémové polievky, na ktorých si pochutná celá rodina a najmladší člen tak nebude mať pocit, že je niečo iné ako všetci ostatní.

 


Mäso

Zhruba po mesiaci zeleninových príkrmov prichádza čas na mäso. Vyberajte čerstvé chudé kúsky z overeného chovu, ideálne v bio kvalite. Dieťaťu stačí pár gramov mäsa, tak vás to finančne nezruinuje a jemu to prospeje. Hovädzie a morčacie mäso patrí medzi favoritov, po čase môžete pridať aj kuracie alebo bravčové mäso. Červené chudé mäso obsahuje viac prospešného železa než jeho bledší kolegovia. Nezabudnite na kvapku oleja či masla, ktorá vašej ratolesti dodá potrebný tuk. Mäso uvarte – v parnom hrnci ETA Calderon si zachová všetky chute a je za 15–20 minút hotové. Pečením sa na ňom tvoria nežiadúce karcinogénne látky.

 

Kaše

Nezabúdajte ani na najrôznejšie kaše, na ktorých si ráno pochutná celá rodina. Kojencom sa najlepšie trávi kaša ryžová, postupne sa nebojte vyskúšať aj ďalšie druhy, a pokiaľ sa u potomka neobjaví alergická reakcia, nevyhýbajte sa ani lepku. Čerstvé ovocie ju prisladí, na med a cukor má dieťa času dosť.


 

Ovocie

U ovocných príkrmov platia viac menej rovnaké pravidlá ako u zeleniny. Začnite vždy jedným druhom a postupne pokračujte čo najpestrejšie, aby ste vyskúšali, čo deťom najviac zachutná. Niektorým deťom vadia kôstky a tuhá šupka, pod ktorou je však najviac vitamínov. Zbavte ovocie jadierok a kôstok a rozmixujte ho na pyré – dobre to ide tyčovým mixérom ETA Sapelo alebo vo väčšom množstve v stolovom mixéri ETA Vital Blend. Časom môžete do pyré rozmixovať aj orechy a semienka, s ktorými si Vital Blend hravo poradí.

Ovocné pyré môžete podávať na lyžičke alebo v plastových kapsičkách, ktoré si dieťa samo drží a vysáva. V obchode kúpite aj znovu plniteľné kapsičky, ktoré stačí po použití vymyť. Pri kúpe ovocných desiat vždy dbajte na kvalitu zloženia a snažte sa kupovať iba nedosladené produkty zo 100% ovocia. Ovocné pyré možno prebudí lásku k ovociu aj u starších členov domácnosti, ktorí naňho tak trochu zabudli.