Keď vymeníte starý mixér za nový

Keď vymeníte starý mixér za nový

Food bloggerka, autorka kuchárky Sladká první republika, kuchárky pre psov Neštěkej a jez! a projektu Retrovaření vyskúšala, aké to je používať iný mixér.

 

Poznáte ten pocit, keď ste na návšteve a spoločne varíte? Zrazu všetko dlhšie trvá a vaše schopnosti sa podivuhodne vytrácajú. Jediné miesto, kde tento pocit nemávam, je kurz varenia. Kuchyňa tu býva spravidla logicky a účelovo zariadená a lektor vás jemne navádza, čo budeme práve teraz potrebovať. Akonáhle som v cudzej kuchyni, príprava raňajok sa stáva dobrodružnou výpravou, pri ktorej hľadám riad a príbory, skúmam útroby chladničky a snažím sa dohovoriť s kávovarom. Iba pre ujasnenie, nie som bezdomovec, ani fanatická kuchárka, ktorá vie všetko najlepšie, a preto všade varí sama. Som iba mama a často navštevujeme priateľov, ktorí tiež majú deti, a ako je známe, deti sa buď hrajú alebo majú hlad. A tak mi neostáva nič iné, než sa zapojiť do prípravy jedla.

 


Hodvábna krémová polievka

 

Zatiaľ čo suroviny nakúpim predtým, arzenál kuchynských spotrebičov si so sebou nevozím. Beriem to zároveň ako príležitosť vyskúšať si niečo nové. Krémové polievky deti milujú a rodičia rovnako, pretože do nich môžete schovať veľa druhov zeleniny. Tyčovým mixérom môžete polievku rozmixovať priamo v hrnci, a pokiaľ ho nevytiahnete zapnutý, nemusíte ani príliš upratovať. Ponorný mixér ETA Sapelo je oproti môjmu rokmi preverenému kúsku nabúchaným majstrom. Na prvý dotyk ma nadchla rukoväť, ktorá prirodzene sedí v dlani a naviac mixér držíte dostatočne hore, takže na vás pri mixovaní nestrieka horúca polievka. Veľmi praktický je špeciálny nástavec na roztláčanie zemiakov a pyré, ktorý pracuje vo veľkej ploche, takže suroviny rovnomerne rozdrobí a zároveň príliš nevychladí. Kombinácia nástavca na pyré a následné rozmixovanie ponorným mixérom sa postará o hodvábne jemnú zemiakovú kašu alebo hustý zeleninový krém. Šikovný je tiež sekáčik na rýchle rozmixovanie malého množstva orechov, ovocia alebo byliniek. Má aj šľahacie metly na ušľahanie šľahačky alebo krému, ale vyhovuje mi viac šľahanie v širšej nádobe než v užšej a vyššej, hoci je to ekonomickejšie a úspornejšie na miesto.

 

 

Farebné smoothie

 

Deti okamžite nadchol stolový mixér ETA Vital Blend. Dokáže kúzelné veci. Nasypete doňho ovocie a pridáte jogurt, otočíte kolieskom a za 2 minúty servírujete zmrzlinu. Ostré čepele dokážu rozmixovať zmrznuté ovocie, zeleninu, orechy, nádoba z varného skla vydrží aj horúcu polievku alebo omáčku. Výkonný motor pracuje príjemne rýchlo, a tak ani neobťažuje vyšší hluk pri mixovaní. Trvá iba chvíľku a deti baví, ako ich straší – vraj znie ako rev dinosaura. A zvládne nadrviť ľad – ideálny nielen na párty, ale aj pre unavených rodičov. Prednastavené programy som nevyužila, ale vraj mixovanie ešte zjednodušujú. Ide to vôbec ešte?

 

Trená bábovka

 

Mojim najvernejším spoločníkom je ručný šľahač, tak som bola zvedavá na iný model. Plus body si získal už svojou funkčnosťou, z môjho už po rokoch vypadávajú hnetacie háky, a tak mi zostáva varecha a silné paže. U nového šľahača ETA Lento stačí zacvaknúť a spustiť, a poradí si aj s pol kila múky a kvasnicami. Pečenie chleba je tak iba otázkou času. My sme ale na nedeľu upiekli bábovku. Metly veľmi rýchlo a relatívne ticho premieňali cukor s vajcom do nadýchanej peny a maslo izbovej teploty zašľahali ako po masle. Žiadne hrudky, iba hladká pena, ktorá sa s ostatnými surovinami zmenila v rúre v kypré cesto. Nakoniec sme si k bábovke ušľahali ešte vanilkovú kokosovú šľahačku, šľahač sa príjemne drží v ruke a je tak ľahký, že tá práca naviac nestála ani za reč. Premýšľam o obnove kuchárskeho arzenálu.