Vyzrejte na imunitu lahodnými smoothies

Vyzrejte na imunitu lahodnými smoothies

Dodajú telu vlákninu, vitamíny a antioxidanty. Zasýtia a dokážu telu dodať energiu. Presne to sú dôvody, prečo si celý svet zamiloval smoothies. Dokonca aj smoothies však majú niekoľko zádrhov a je potrebné ich vedieť pripravovať správne. Ako teda na dokonale vyvážené smoothies, ktoré vám prospejú? 

Smoothie je hustý a krémový nápoj z rozmixovaného ovocia, zeleniny, mliečnych alebo kvasených výrobkov, prípadne aj semienok alebo orieškov. Jeho veľkou výhodou je, že ho môžete urobiť na stovky variant, vybrať si príchute, ktoré máte radi alebo telu dodať vitamíny, ktoré potrebuje. 

Aké sú najčastejšie prísady do smoothies?

 • všetky druhy ovocia – banány, citrusy, jablká a hrušky, jahody, čučoriedky, exotické ovocie, atď.,  
 • zelenina – najčastejšie baby špenát, rukola, valeriánka poľná, mrkva, zeler alebo brokolica, 
 • bylinky – mäta, levanduľa, medovka, citrónová tráva alebo rozmarín, 
 • biely jogurt, 
 • fermentované výrobky, ako je kefír alebo kombucha, 
 • chia semienka, 
 • kustovnica čínska, 
 • klíčky mungo a iné.   

Aby smoothie fungovalo tak, ako má, je dobré pamätať na to, že ovocie samo o sebe môže byť fruktózová bomba. Zatiaľ čo by ste pravdepodobne ťažko zjedli 5 pomaračnov, v smoothie sa schovajú bez problémov. Je preto dobré kombinovať ovocie so zeleninou, mliečnymi alebo fermentovanými výrobkami a semienkami.  

5 dôvodov, prečo piť smoothie

1. Zvýšite príjem ovocia a zeleniny 

Priznajte sa. Ako často stihnete zjesť aspoň 5 porcií zeleniny za deň? Ideálna porcia zeleniny a ovocia, ktorú odporúčajú lekári aj výživové organizácie, je 400 g za deň. Dôležité tiež je, že zelenina by v tomto prípade mala vyhrávať nad ovocím v pomere 2:1. A práve smoothie je ideálny spôsob, ako si dostatočný príjem zeleniny a ovocia postrážiť.   

2. Získate dostatok vlákniny 

Vláknina je veľmi dôležitým prvkom, ktorý pomáha nášmu zažívaniu, pôsobí preventívne proti srdcovým ochoreniam alebo diabetu. Najspoľahlivejšími zdrojmi vlákniny sú čučoriedky a maliny, jahody, hrušky, banány, listová zelenina, chia semienka, slnečnicové semienka alebo ovsené mlieko

3. Dokáže nahradiť jedlo 

Ak zvolíte dobré ingrediencie a ich pomer, môže byť smoothie plnohodnotnou náhradou jedného jedla. Neplatí to však pre každý deň. Je dobré dni so smoothie a s klasickými obedmi alebo večerami striedať. Smoothie pripravené doma však ušetrí množstvo času. 

4. Zaistí vyvážený prísun tukov, proteínov, sacharidov, vitamínov a minerálov 

Ako sme už spomínali, dobré smoothie by malo obsahovať ovocie a zeleninu, ideálne v pomere, kde je viac zeleniny ako ovocia. Vďaka tomu zaistíte telu vyvážený prísun minerálov a vitamínov, vlákniny a fruktózy. Zatiaľ čo vo fľaši sladenej minerálky môže byť až 16 kociek cukru, v smoothie nájdete prirodzený ovocný cukor. Sladiť navyše môžete sušeným ovocím alebo banánmi.  

5. Zaháňa pocit hladu behom dňa 

Veľkou výhodou smoothies je vysoký podiel vlákniny, ktorá spôsobuje, že sa cítime sýtejší a nie sme hladní počas dňa. Proteíny sa totiž odbúravajú pomalšie než sacharidy, pocit sýtosti nám preto vydrží celé dopoludnie.  

Ako na rýchlu prípravu dokonalého smoothie

 • vvyberajte vždy čerstvé a zdravé ovocie a zeleninu, 
 • do ovocných smoothies pridávajte aj zeleninovú zložku, 
 • nebojte sa experimentovať s fermentovanými alebo mliečnymi výrobkami, 
 • pridajte tiež chia semienka alebo oriešky, 
 • spracovávajte smoothie v kvalitnom domácom mixéri
 • slaďte sušeným ovocím alebo čerstvými ovocnými šťavami z odšťavovača.  

Na čo nezabudnúť

Ak sú smoothies vaším pomocníkom k štíhlejšej postave, vyberajte si ovocie a zeleninu s nízkym obsahom fruktózy a tuku. Odporúčame tiež starostlivo vážiť ingrediencie, aby ste si mohli byť istí tým, koľko živín a kalórií ste prijali. Dnes už existujú aj chytré váhy, ktoré si váš jedálniček zapamätajú vďaka prepojenej aplikácii v telefóne.

Zatiaľ čo raňajkové smoothie môže byť o niečo energeticky výdatnejšie, desiatové smoothie by malo mať nižší obsah cukru aj tukov. Predsa len nejde o celé jedlo, ale skôr len o desiatu, ktorá vám má dodať energiu. 

Stravovať sa iba smoothies nie je ale práve najlepší nápad. Možno sa budete cítiť štíhlejší, telu ale budú chýbať potrebné minerály, proteíny alebo tuky. Rovnako tak ako u všetkého ostatného, aj u smoothie platí, že všetko s mierou, a že by malo byť len súčasťou zdravého jedálnička, ktorý obsahuje tiež ryby, mliečne výrobky, strukoviny alebo orechy. 

Naše tipy na vybavenie

Rýchlo hotovo a rýchlo upratané. To sú zásady našich mixérov, ktorých sa v ETA držíme. Určite nechcete stráviť pol hodiny umývaním a čistením mixéra. Pre smoothies sme špeciálne navrhli náš mixér ETA Vital Blend Vaco, ktorý mixuje vo vákuu a dokáže zeleninu, ovocie alebo orechy rozomlieť skutočne na jemno. Pre menej náročných je tu ETA Vital Blend, ktorý má v príslušenstve aj dve športové fľaše s neoprénovými termoobalmi. A k nim tiež kuchárku Zdrawo? Hrawo. A ak radi kombinujete smoothies s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami, máme pre vás ešte odšťavovač ETA Vital Press s pomalým odšťavovaním pre zachovanie všetkých živín.