Alergici pozor: Prečo sušiť bielizeň v sušičke a nie vonku?

Alergici pozor: Prečo sušiť bielizeň v sušičke a nie vonku?

Existujú spotrebiče, o ktorých dlhú dobu hovoríte, že sa bez nich úplne hravo zaobídete, ale hneď ako si ich zaobstaráte, nechápete, ako ste bez nich mohli žiť. Medzi také patrí napr. kvalitná umývačka riadu a v posledných rokoch tiež sušička na bielizeň. Šetrí čas, miesto, nebudete musieť žehliť a navyše je skvelým pomocníkom pre tých, ktorí majú v rodine alergikov. 

Mäkučká, nadýchaná a voňavá bielizeň je niečim, čo by sme radi našli každé ráno v šatníku. Pokiaľ však nechcete tráviť hodiny prenášaním bielizne na balkón, zmäkčovaním a žehlením, mali by ste sa zamyslieť nielen nad praním, ale aj nad možnosťou zaobstarať si sušičku.   

Aby bola bielizeň voňavá a hebká

Ľahnúť si do čerstvo oblečených perín, obliecť si navečer obľúbený huňatý sveter, ktorý sviežo vonia alebo si ráno natiahnuť čistú košeľu bez jedinej škvrnky. Aj keď sú to drobnosti, patria k okamihom, ktoré rozžiaria deň každého z nás.   

Cesta k týmto voňavým okamihom samozrejme začína už v práčke. O správne vypranú bielizeň sa dobre vybraná práčka postará takmer sama. Pár tipov na to, ako bielizeň vyprať jednoducho a dokonale, sme pre vás spísali v článku Netrápte sa s praním bielizne

Ak máte doma alergika, vyberajte takú práčku, ktorá má navyše aj špeciálny antialergénny program. Takéto práčky sú vybavené nielen vysokými otáčkami, ale často tiež ničia roztoče parou, aktívnym kyslíkom alebo predĺženým praním na vyššej teplote. Dokonale im bude sekundovať aj sušička, ktorá sa postará o to, aby bielizeň uschla na mieste, kde sa žiadne ďalšie pele alebo roztoče nevyskytujú.  

Ste alergik? Stavte na sušičku

Alergici to poznajú veľmi dobre. Stačí pár zrniečok peľu, prach alebo iný alergén a podráždenie je tu. Začervenané oči, plný nos, vyrážka alebo iná reakcia na seba často nenechajú dlho čakať. Aby ste podobným reakciám predišli, je dobré bielizeň sušiť v sušičke. Prečo? 

  • pomáha bielizeň nielen sušiť, ale tiež dezinfikovať,
  • na bielizni sa nezachytáva žiaden ďalší prach, peľ alebo nečistoty,
  • bielizeň je hebká a vyžehlená, takže ju môžete bez problémov rovno uložiť do skrine, 
  • sušička sa postará o odstránenie žmolkov a zvieracích chlpov, na ktoré je práčka krátka, 
  • predídete vzniku bytových plesní pri sušení na sušiaku alebo šnúre

Napriek tomu sušenie bielizne na slniečku dodá tkaninám sviežosť a prevonia ju, no alergikom veľmi radosť neurobí. Na bielizni sušenej vonku sa zachytávajú pele (predovšetkým na jar), prachové častice, vírusy a roztoče, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. 

Sušička funguje na princípe prúdenia horúceho vzduchu, takže sa postará o to, aby bola bielizeň suchá a nadýchaná a tiež o to, aby ju zbavila všetkých peľových a prachových čiastočiek. Zároveň dokáže odstrániť aj zvieracie chlpy, ktoré v tkanine mohli zostať aj po praní. 

Niektoré sušičky majú tiež špeciálne programy pre alergikov alebo také, ktoré sa používajú pri zvýšených nárokoch na hygienu bielizne. Najčastejšie potom využívajú vyšších teplôt na sušenie. 

Ako si vybrať sušičku (nielen) pre alergikov? 

Sušičku bielizne si zamilujete, či už máte veľkú rodinu alebo bývate sami. Ocenia ju rodiny s deťmi, s domácimi miláčikmi, tí s koníčkami náročnými na čistú bielizeň a tiež aj tí, ktorí bývajú v malej domácnosti a chcú mať stále krásne čisté a hladko usušené košele, šaty alebo tričká. Na čo sa však zamerať pri výbere sušičky

2 v 1 alebo samostatná sušička 

Na začiatku je dobré sa rozhodnúť, či chcete mať sušičku samostatnú alebo v kombinácii s práčkou. Obe varianty už dnes pracujú veľmi výkonne, napriek tomu ale odporúčame samostatnú sušičku všade tam, kde je pre ňu dosť miesta. Najväčšou výhodou je, že môžete zároveň prať aj sušiť. 

Ak sa vám domov nevojde práčka aj sušička, zvoľte variant 2 v 1. Chytré riešenia dnešných výrobkov už umožňujú plnohodnotné sušenie, aj keď väčšinou s menšou kapacitou bielizne, než je tomu u samostatných sušičiek.  

Samostatná sušička vám umožní jednak urýchliť proces prania a sušenia, pretože môžete bielizeň vyprať, dať ju sušiť a medzitým pokojne prať ďalšiu. Samostatné sušičky navyše mávajú spravidla väčšiu kapacitu a môžete si vybrať medzi viacerými programami na sušenie bielizne. 

Vychytávky a detaily

Existuje tiež pár funkcií, ktoré vám u sušičky bielizne vyložene urobia radosť. Ide o drobnosti, ktoré vám uľahčia prácu aj čas. Medzi nimi je napr. vnútorné LED osvetlenie bubna sušičky, detská poistka, jednoduchá údržba filtrov, funkcia odloženého štartu alebo funkcia proti pokrčeniu bielizne, ktorá za vás obstará „žehlenie“ bielizne. Vzhľadom k dispozíciám vašej kúpeľne alebo domácnosti tiež zvážte, či chcete takú sušičku, kde sa kondenzovaná tekutina zbiera do zásobníka alebo takú, kde sa rovno odvádza do odpadu.