Odfiltrujte alergény: Ako vybrať čističku vzduchu?

Odfiltrujte alergény: Ako vybrať čističku vzduchu?

Rozkvitnutá jarná príroda je síce krásna na pohľad, alergikov však dokáže poriadne potrápiť. Aby si mohli od večného kýchania a slzenia odpočinúť aspoň doma, vyplatí sa im zaobstarať si kvalitnú čističku vzduchu. Okrem peľov dokáže polapiť tiež ďalšie alergény, a nielen to...

Čističky vzduchu fungujú na pomerne jednoduchom, ale účinnom princípe – nasávajú vzduch, ktorý následne preháňajú filtrami a už zbavený nečistôt ich vypúšťajú späť do miestnosti. Najkvalitnejšie čističky pre domáce účely pritom dosahujú účinnosť filtrácie až 99,97 %.

Zoznámte sa s filtrami

Alfou a omegou každej čističky sú filtre. Dôležitejší než ich vysoký počet, je však zastúpenie čo najširšieho spektra jemnosti – v tej správnej kombinácii spoločne odfiltrujú častice rôznych rozmerov, a dosiahnu tak vytúženého výsledku.  

A ako je to s údržbou? Hrubý prefilter je možné jednoducho umyť, zvyšné filtre je však potrebné približne raz za rok vymeniť. Na prekročenie odporučenej doby používania filtra vás niektoré čističky upozornia kontrolkou. Pokiaľ však bývate v skutočne znečistenom prostredí, môžete filter meniť aj častejšie.

Filtrácia vzduchu

Na čo sa pri výbere ďalej zamerať?

1. Veľkosť miestnosti

Pri každej čističke je uvedený jej výkon (alebo prietok vzduchu), teda objem vzduchu v m3, ktorý čistička „vyperie“ za 1 hodinu. Vzduchový prietok by mal dosahovať aspoň 1,5násobku objemu vzduchu v miestnosti. Pre alergikov by to potom mal byť až štvornásobok.

Do miestnosti s rozmermi 5 x 5 m s výškou stropu 2,5 m, tak voľte čističku s výkonom okolo 250 m3/hod., aby sa v nej cítili pohodlne aj alergici.

Čističku vzduchu umiestnite priamo do miestnosti, kde trávite najviac času, prípadne v nej spíte. Majte však na pamäti, že z čističky vychádza vzduch mierne ochladený. Hlavne v zimnom období ju tak na seba nenechávajte fúkať celú noc z bezprostrednej blízkosti.

Čo hovorí odborník Martin Pluhař? 

Pred spaním poriadne vyvetrajte. Následne okno zavrite, zapnite čističku vzduchu a nechajte ju v tichom spánkovom režime spustenú celú noc.  

2. Nízka hlučnosť

Čistička by mala byť účinná, ale zároveň tichá. Hlavne v noci potom uvítate spánkový režim, ktorý zníži hluk čističky na minimum a vypne zvukovú (prípadne aj svetelnú) signalizáciu.  

3. Intuitívne ovládanie

Praktickou funkciou je tiež automatický režim, ktorý rozpozná aktuálnu mieru znečistenia a prispôsobí jej intenzitu čistenia.

4.  Funkcia ionizácie vzduchu  

Ionizácia pomáha vyrovnávať iontovú nerovnováhu, ktorá často vzniká v moderných uzatvorených priestoroch. Jej vinou nás môže pobolievať hlava a necítime sa vo svojej koži. Ionizátor by však malo byť možné vypnúť – spolu so zápornými iontami totiž vypúšťa ozón, ktorý nie je vhodné vdychovať dlhodobo. Túto funkciu preto zapínajte napr. iba na dve hodiny denne.

5.  Elegantný dizajn 

Čistička by mala byť zároveň efektným dizajnovým doplnkom, ktorý perfektne zapadne do vášho útulného domáceho prostredia.

Pele, prach a pachy majú utrum

Čističky znateľne zmiernia výskyt voľne poletujúcich alergénov, medzi ktoré patrí okrem peľov tiež prach, plesne, roztoče či zvieracie chlpy. To vedie k zvýšeniu komfortu všetkých obyvateľov domácnosti, najväčšiu úľavu potom môžu pocítiť alergici či astmatici, ale aj citlivé osoby, ako sú deti a seniori.

Najviac práce majú čističky vzduchu na jar, ktorá sa nesie v znamení peľových alergií. Pôvodcovia peľu, teda byliny, dreviny a trávy, dokážu alergikov potrápiť už od začiatku marca. Peľová sezóna potom trvá až do konca septembra.  

Stav ovzdušia počas celého roka

 

Čo hovorí odborník Martin Pluhař? 

Počas peľovej sezóny vetrajte radšej menej. Zabránite tým preniknutiu alergénov do miestnosti.  

Tým však využitie čističky nekončí. Vďaka karbónovému filtru odstraňuje aj pachy, a tak príde vhod počas prípravy aromatických pokrmov. Čističku vzduchu si zaobstarajte tiež do úplne nového bývania – z nového nábytku či podláh sa totiž uvoľňujú prchavé chemické látky, ktoré dokáže čistička vzduchu účinne zachytiť.