Netrápte sa s praním bielizne: Ako vybrať práčku, ktorá vám uľahčí život?

Netrápte sa s praním bielizne: Ako vybrať práčku, ktorá vám uľahčí život?

Či už chceme, alebo nie, naše oblečenie o nás veľa vypovedá. Nezáleží pritom, či je drahé, značkové a z najnovšej kolekcie – oveľa dôležitejšia je jeho kondícia. Aby si však bielizeň udržala žiarivé farby a stály tvar, je potrebné venovať jej tú správnu starostlivosť, ktorá začína už výberom práčky. 

Dvakrát merajte, raz kupujte

Pri výbere práčky vychádzajte predovšetkým z priestoru, do ktorého ju plánujete umiestniť. Kúpeľňa väčšiny z nás totiž nie je nafukovacia a nechať práčku prekážať uprostred miestnosti nie je to pravé orechové. Šťastní majitelia priestrannej kúpeľne alebo práčovne môžu siahnuť po práčke štandardných rozmerov s hĺbkou približne 60 cm. Ostatným skvele poslúžia slim varianty, ktorých hĺbka spravidla nepresahuje 45 cm. Jednotlivé modely sa však medzi sebou mierne líšia a každý milimeter sa počíta – pred kúpou práčky preto radšej všetko niekoľkokrát premerajte. 

Veľkosti práčky je priamo úmerná tiež jej kapacita, resp. množstvo kilogramov bielizne, ktoré bubon práčky bez problémov pojme. Zatiaľ čo veľká rodina uvíta práčku s kapacitou 8 až 9 kg bielizne, dvojčlenným až trojčlenným domácnostiam väčšinou postačí práčka na 6 kg bielizne. Pre lepšiu predstavu pritom počítajte s hmotnosťou trička okolo 200 g, v prípade košele je to asi 350 g,  pri džínsoch, podobne ako napr. v prípade osušky rátajte s váhou až 600 g.    

Nenechajte si vyžmýkať rozpočet

Pretože je práčka často využívaným spotrebičom, mala by vás okrem obstarávacej ceny zaujímať aj jej spotreba. Nápoveďou vám môže byť energetická trieda, ktorá sa odvíja práve od množstva energie spotrebovávanej počas jej prevádzky. Tie najúspornejšie z práčok pritom dosahujú označenie A. Spotreba vody pri štandardnom programe by potom nemala presahovať 45 – 50 l za jeden prací cyklus.

ETA TIP: Od marca 2021 vstúpili do platnosti nové energetické štítky. Prečo sa menia a akých spotrebičov sa zmeny týkajú sa dozviete v našom článku.

Medzi ďalšie dôležité technické parametre patrí napríklad hlučnosť uvádzaná v decibeloch (dB), rovnako ako počet otáčok za minútu. Zatiaľ čo v prípade  hlučnosti platí,  čím menej, tým lepšie, u otáčok je to opačne – neuspokojte sa s nižšou rýchlosťou ako 1000 ot./min.  

Pri výbere práčky sa tiež zaujímajte o motor, ktorý ju poháňa. Plusové body získavajú predovšetkým práčky s invertorovým (BLDC) motorom, ktorý sa pýši zvýšenou odolnosťou a efektivitou, ale zároveň aj prekvapivo tichým chodom.

Spredu plnená práčka ETA

Čistá bielizeň na dosah ruky

Pohodlnú obsluhu práčky uľahčí prehľadný ovládací panel, na ktorom stlačením tlačidla alebo dotykového displeja ľahko a rýchlo nastavíte optimálne podmienky pre všetky typy bielizne. Nielen pre staršie generácie potom môže byť výhodou ovládací panel s českými názvami všetkých programov a funkcií.

Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na možnosti voľby teploty – ideálne v rozmedzí 20 až 90 °C. Funkcie práčky by potom mali odpovedať vaším požiadavkám a životnému štýlu. Počas uponáhľaných dní vám príde vhod rýchly program, program ŠPORT ocenia hlavne milovníci pohybu, antialergický program je nevyhnutnosťou pre domácnosti s deťmi a alergikov a eko program, ktorý optimalizuje spotrebované množstvo vody a energie, by dnes už mal byť samozrejmosťou. 

Rodičia s deťmi uvítajú tiež zámok ovládacieho panela alebo detskú poistku.  

Sušička ušetrí čas aj miesto

Starostlivosť o bielizeň však praním nekončí. Pokiaľ chcete mať pod kontrolou aj jej sušenie, zvážte zaobstaranie sušičky alebo rovno práčko - sušičky, ktorá týchto nenahraditeľných pomocníkov kombinuje v jednom spotrebiči.

Služby sušičky bielizne ocení napríklad menšia domácnosť s nedostatkom priestoru pre rozloženie sušiaka na bielizeň, ale aj domácnosti s deťmi, kde je pranie a sušenie prakticky nikdy nekončiaci kolobeh. Sušičku si spravidla nemôžu vynachváliť ani zaneprázdnení pracanti, ktorí si potrebujú čerstvo vypranú košeľu rovno obliecť a bez čakania vyraziť na schôdzku.

Bielizeň vytiahnutá zo sušičky sa navyše väčšinou zaobíde bez žehlenia a je príjemne mäkká a hebučká.

Mokrá bielizeň, ktorá schne v interiéri naopak zvyšuje relatívnu vlhkosť vzduchu, a tým môže viesť k vzniku nechcených plesní. Slnečný svit potom dokáže nevzhľadne vytiahnuť farby.

Prémiový servis k vaším službám

Pri výbere novej práčky či sušičky si overte tiež dostupnosť nadväzujúcich služieb – v praxi oceníte hlavne predĺženú záruku na motor, zrýchlený servis alebo možnosť obrátiť sa na zákaznícku linku, kde vám ochotne poradia s akýmikoľvek nejasnosťami. 

Spredu plnená práčka ETA

 

Užitočné tipy pre dokonale čistú a voňavú bielizeň

Aby vaša bielizeň zostala dlho ako nová, využite možnosti vašej novej práčky na maximum a dajte si záležať na správnom nastavení. Vždy sa pritom riaďte inštrukciami, ktoré nájdete na štítku všitom na vnútornej strane oblečenia. Na pozore sa majte hlavne pri starostlivosti o jemnú a funkčnú bielizeň, ktorá si žiada nízke teploty a aviváž mu skôr škodí, než pomáha. 

Bubon práčky zbytočne nepreplňujte, aby sa voda s pracím prostriedkom dostala skutočne ku všetkým kúskom. Kapacitu bubna preto využívajte približne na 80 %.

Po vypraní nenechávajte mokrú bielizeň zavretú v práčke, aby nezatuchla. Radšej využite praktickú funkciu odloženého štartu, ktorá zaistí, že práčka doperie až v čase, kedy sa jej budete môcť venovať.

Pri praní sa tiež môžete spoľahnúť na niektoré babské rady. Jedlá sóda alebo aspirín pomáha bielizeň účinne vybieliť, ocot ju zasa dokáže zmäkčiť. S očistou samotnej práčky vám potom pomôže tableta do umývačky riadu. Praktickou pomôckou je aj obyčajná tenisová loptička – v práčke na seba naviaže rôzne nečistoty, v sušičke zasa bielizeň prevzdušní, a tak bude sušenie o poznanie efektívnejšie.

ETA TIP: Pre starostlivosť o kúsky, ktoré sa bez žehlenia predsa len nezaobídu, pozvite na pomoc kvalitnú žehličku, ktorá vám túto neobľúbenú činnosť maximálne spríjemní.