Servírujte jedlo ako profesionáli aj u seba doma

Servírujte jedlo ako profesionáli aj u seba doma

Skvelí kuchári sa od dobrých kuchárov líšia tým, ako nápadito a chutne dokážu jedlo zostaviť, pripraviť a hlavne naservírovať. Každý chod pripomína malé umelecké dielo, ktoré je skoro škoda zjesť. Keď sa dostatočne vynadívate, a tak naladíte všetky svoje zmysly, okúzli vás explózia chutí a vôni v každom súste. Poskladať jedlo krásne na tanier je prvým krokom k tomu, aby hosťom chutilo. S trochou cviku a dodržaním pár zásad to zvládnete aj doma.  

 

 

Jedlo si predstavte


Pred tým ako sa pustíte do varenia alebo pečenia, predstavte si výslednú podobu jedla. Ako bude vypadať, ako ho budete podávať? Aká je jeho zvláštna zložka? Podľa toho už upravujte suroviny. Napríklad hovädzí vývar s rezancami bude vyzerať lepšie, keď všetku zeleninu nakrájate na rovnaké kocky (nadstavec na krájanie kociek pre robot ETA sa o to postará) a rezance uvaríte zvlášť, čím sa vývar nezakalí. Nákypy alebo krémy, ktoré idú horšie vyklopiť, pripravte do pekných pohárov, v ktorých ich budete rovno podávať. Počas servírovania už podobu jedla príliš nezmeníte. 

 

 

Pripravte si všetko na jedno miesto 

 

Keď už máte predstavu o tom, ako by malo jedlo na tanieri vypadať, pripravte si vhodný servírovací riad a všetky suroviny k podávaniu. Ak chcete zmrzlinu ozdobiť grilážou, nezabudnite si ju dopredu uvariť. Ak dekorujete šalát alebo pohár jedlými kvetmi, musíte si ich pred tým nazbierať alebo vypestovať. Najľahšie je začínať od jednoduchého servírovania bez prílišných ozdôb alebo len doplnením použitých surovín a praxou sa prepracovať k zložitejším výtvorom. Jedlo by malo obsahovať len to, čo sa je, umelé ozdoby len na efekt sú už passé. A zároveň by sa malo dať ľahko jesť a neuvádzať hostí do rozpakov, ako sa o jedla pustiť.  

Bez výbavy sa neobídete 


Nerezová kuchynská pinzeta a role papierových utierok sú základom kufríku foodstylistov, teda ľudí, ktorí sa živia aranžovaním jedla pri fotení kuchárok, katalógov alebo reklám. Nájdete v ňom rôzne štetce na potieranie mäsa a zeleniny olejom, aby sa leskli, vykrajovače, formičky a zdobiace špičky rôznych tvarov, cukrárske vrecko, nože, strúhadlá rôznych šírok, nožničky na bylinky a dosku. Najdôležitejšia je ale pinzeta, ktorou možno jedlo poskladať alebo len dodať šmrnc pár správne položenými kúskami mäsa alebo zeleniny. Jedlo vás musí zaujať na prvý pohľad a spustiť Pavlov reflex – chcete ho zjesť.  

 

 

Majte doma vhodný riad 

 

Dojem z fotky tvorí aj správne zvolený riad a kompozícia, pri servírovaní doma toto moc riešiť nemusíte, ale taniere by nemali odvádzať pozornosť od jedla. Príliš farebné, vzorované alebo rôznorodé pôsobia chaoticky a jedlo sa na nich stráca. Rokmi overenou klasikou je čisto biely riad z tenkostenného porcelánu, vypadá elegantne a tvorí neutrálny podklad pre všetky suroviny. Veľkosť servisu voľte podľa množstva stravníkov, štvorčlenná rodina si vystačí s ôsmimi taniermi, ale ak máte častejšie hostí, prikúpte ďalšie taniere, aby všetci jedli z rovnakého taniera. Noblesne pôsobí zladenie servisu s riadom k podávaniu - misami, terinou na polievku a servírovacími taniermi. To isté platí o skle a príbore.  

 

Obecné zásady:

 

1. Dve alebo tri farby sú lepšie ako jedna. Krémovú polievku pokvapkajte olejom, posypte nahrubo namletou soľou, čiernym korením, nasekanými bylinkami alebo do nej vložte trochu zeleniny vcelku. „Olejom netvorte čiary, ale kvapkajte rôzne veľké kvapky. Polievku môžete posypať aj semienkami, ktoré hladkému krému dodajú štruktúru, “ doplňuje fotograf jedla Marek Bartoš. 

 

2. Dve rôzne štruktúry, tvary či výška pritiahnu pohľad viac než jednotlivé mäsa a oddelia od seba jednotlivé zložky jedla - napríklad mäso a prílohu. 

 

3. Pracujte s kontrastmi- farieb, štruktúr aj chutí. 

 

4. Veľkosť porcie by mala byť optimálna pre hostí aj zvolený riad. Tanier pretekajúci jedlom neláka k stolu. Aj jedlo potrebuje priestor k vyniknutiu. 

 

Ako podávať jednotlivé chody? 

 

POLIVEKU
„Hlboký tanier so širokým okrajom vypadá elegantnejšie než miska alebo tanier naliaty až po okraj. Polievka je prvý chod, odpovedať by tomu mala aj veľkosť porcie, “ vysvetľuje Marek Bartoš, ktorý fotí jedlo do časopisov, reklám aj kuchárok. Vývar pred podávaní vždy sceďte a do taniera najskôr naskladajte cestoviny alebo knedličky, zeleninu a mäso a potom zalejte vývarom, zhruba do 2/4 knedličkov, aby z polievky nevykukávali.  

ZELENINOVÝ ŠALÁT

Zeleninu a šalát predovšetkým musíte podávať čo najskôr po úprave, dlhým státím schne a vädne. „ Všetky suroviny by mali byť vidieť, premiešaním často prepadnú na dno misky, pred podávaním ich naaranžujte opäť navrch šalátu.  A nešetrite zálievkou či olejom, šalát sa musí lesknúť, “ doporúča Marek Bartoš. 

MÄSO S OMÁČKOU ALEBO PRÍLOHOU

Častou chybou aj v reštauráciách býva, že mäso pláve v omáčke, z ktorej vykukáva pár oschnutých kúskov knedieľ. Nehľadáte poklad, chcete sa najesť, preto na tanieri všetko priznajte - mäso položte na kraj alebo do stredu taniera, okolo upravte prílohu a zľahka ich prelejte omáčkou. Pokiaľ by niekto nemal dosť, môže si ju naservírovať sám z omáčniku. „Mäso po upečení rýchlo vysychá, na omáčke sa tvorí nevzhľadný povlak. So servírovaním preto neotáľajte a jedlo podávajte hneď po dokončení. A nikdy nemiešajte mäso s omáčkou a prílohou, kombináciu v jednom súste nechajte na hosťoch,“ dodáva Marek Bartoš. 

RYBU

Aká je ryba veľká? Dostane každý hosť celú, alebo len časť? Vyfiletujete ju a zbavíte kostí, alebo to necháte na hosťoch? Ak podávate rybu celú doprostred stolu, zvoľte adekvátnu servírovaciu misu alebo podlhovastú tácku tak, aby ryba ležala rovno. Pevnú prílohu ako zemiaky, ryžu, pečenú zeleninu umiestnite do jednej tretiny taniera a časť ryby potom položte na prázdne miesto. Ak podávate rybu so šalátom alebo s rizotom, položte ju na ne do prostred taniera. Kožou navrch docielite wow efekt s minimom úsilia. 

CESTOVINY

Cestoviny a rizota patria medzi najťažšie foodstylingové disciplíny. Hromada neposedného jedla vypadá pekne málokedy. Voľte preto menšie porcie alebo väčšie taniere. Úhľadné tvary vytvoríte pomocou kuchárskej pinzety, na ktorú môžete cestoviny namotať ako na vidličku a potom položiť na tanier. „Skôr než strúhaný syr používajte hobliny syru, ktoré vytvoríte škrabkou alebo plátkovačom syra, sú väčšie a pritiahnu pozornosť. Pozor, aby pri premiešaní s omáčkou neprepadli všetky suroviny na dno taniera, “ upozorňuje Marek Bartoš.  

DEZERT

Každému dezertu pristane iná prezentácia, ale obecne platí, že dezert potrebuje priestor k vyniknutiu. Podávajte ho preto vždy na väčšom tanieri, kde má dostatok miesta. Doplniť ho môžete napríklad ovocím, šľahačkou alebo krémom, ale vždy tak, aby okolo neho zostal voľný priestor. 

Servírovanie sa naučíte len praxou, ale nezabúdajte, že je to stále len jedlo, ktoré zjete. Hostia by ho mali preto dostať teplé a všetci naraz, aby ste si užili krásne spoločné chvíle pri stole.