Ako posilniť imunitu? Zdravie začína v ústach a končí v črevách

Ako posilniť imunitu? Zdravie začína v ústach a končí v črevách

Ústna hygiena je pre zdravie dôležitejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nie menej zásadnú úlohu však hrá tiež naša črevná mikroflóra. Prezradíme vám, prečo a ako sa o tieto pomyselné hradby našej obranyschopnosti starať, a pridáme pár ďalších tipov, ktoré vám pomôžu zostať fit a v plnej sile.

Zdravé ústa 

Zdravé zuby nie sú iba zárukou krásneho úsmevu a bezbolestných návštev zubára. Stav našej ústnej dutiny priamo ovplyvňuje tiež naše celkové zdravie.    

Na zuboch sa totiž usadzuje zubný povlak, ktorý je pôvodcom zubného kazu a kameňa, ale aj zápalov ďasien a parodontitídy. Tá má za následok krvácavosť ďasien a často ústí až do obávaného vypadávanie zubov. V ústnej dutine sa potom prirodzene nachádza až 1500 rôznych druhov mikroorganizmov, ktoré spoločne vytvárajú takzvaný orálny mikrobiom. Keď v nej však napr. vplyvom pokročilej parodontitídy prevládnu škodlivé baktérie, je to problém, ktorý sa už netýka iba našich úst.

Ako je to možné? Súčtom plôch všetkých našich zubov získame 80 až 100 centimetrov štvorcových, ktoré je potrebné povlaku dôkladne zbavovať. To je skutočne veľký priestor pre drobné chyby a zabudnuté miesta. Obzvlášť problematické sú potom medzizubné priestory a línie, kde k zubom priliehajú ďasná – pri dlhodobom dráždení zubným kameňom tu vzniká nechránená vstupná brána, ktorou môže prípadná infekcia preniknúť do celého tela

Výsledky najnovších štúdií potom potvrdzujú, že stav našej ústnej dutiny priamo ovplyvňuje zdravie našich orgánov. Pri infekcii v ústach narastá pravdepodobnosť vzniku infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Dokonca sa preukázala súvislosť so stavom slinivky a žalúdka či zvýšené riziko predčasného pôrodu u tehotných žien. Negatívny vplyv parodontálnych mikroorganizmov vedci zaznamenali tiež v dýchacích cestách, ktoré sú ohrozené hlavne v období chrípok, nachladenia a šírenia vírusových nákaz.

Dôkladná prevencia je kúzelná esencia

Najjednoduchšou stratégiou, ako sa vyššie popísaným problémom vyhnúť, je prevencia. Pri čistení zubov dbajte hlavne na pravidelnosť a starostlivosť. Pre maximálne účinky tiež vymeňte klasickú manuálnu kefku za tú sonickú, ktorá vyvinie až 31 tisíc pohybov za minútu. Navyše je prispôsobená tak, aby sa šetrne dostala aj do miest, kam bežná kefka neprenikne.

ETA TIP: Prečítajte si podrobný manuál, ako sa „prečistiť“ ku zdravej ústnej dutine. K rovnakej dôslednosti veďte hravou formou aj vaše deti. 

Čištění zubů

Pri čistení nezabúdajte ani na medzizubné priestory, ďasná a jazyk. Spočiatku na to budete musieť trochu intenzívnejšie myslieť, ale je to výzva, ktorú sa vyplatí prijať. Vytvorenie návyku trvá približne 21 dní, tak sa nehanbite zo začiatku motivovať napríklad pripomienkou na mobile alebo odškrtnutím každého dôkladného vyčistenia zubov v kalendári. Po zhruba troch týždňoch to už pre vás bude úplnou samozrejmosťou. 

Zdravie ústnej dutiny potom môžete podporiť tiež zdravou a vyváženou stravou s dostatkom vápnika a vitamínu D. Naopak jej neprospieva napr. fajčenie.

ETA TIP: Ústa o vás a vašom zdraví tiež veľa napovedia. Napríklad praskajúce kútiky, opary či afty môžu byť dôkazom nedostatku vitamínov skupiny B, zinku alebo celkovo zníženej imunity. Zápach z úst potom môže vypovedať o kazoch či zápale ďasien, rovnako ako o problémoch so žalúdkom.   

Pre zdravé črevá sú potrebné správne baktérie

Nie menej dôležité centrum pevného zdravia a správne fungujúcej imunity potom leží na druhom konci nášho tráviaceho traktu – v črevách. Takzvané dobré baktérie (bifidobaktérie, niektoré typy baktérií E. coli či laktobacily) žijúce na črevnej sliznici, tu spolu s našimi imunitnými bunkami dennodenne bojujú s vírusmi, „zlými“ baktériami, kvasinkami, plesňami a ďalšími parazitmi. Sú ich pritom doslova celé armády. Pre vašu predstavu: jeden gram stolice môže obsahovať 7–90 miliónov mikroorganizmov E. coli.

Tieto dobré baktérie dokážu vyrábať látky (napríklad peroxidy či kyselinu mliečnu), ktorými sami seba chránia, ale znepríjemňujú život cudzorodým baktériám. Zároveň vytvárajú množstvo telu prospešných látok, ako je kyselina listová, vitamín K2 alebo koenzým Q10. Ich činnosťou vznikajú tiež aminokyseliny tyrosin, fenylalanin a tryptofan, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu známeho dopaminu a serotonínu – hormóny dobrej nálady.

O našu črevnú mikroflóru, označovanú tiež ako mikrobiota, sa tak vyplatí riadne starať. Škodí jej nedostatok vlákniny a veľa jednoduchých cukrov obsiahnutých hlavne v sladkostiach všetkého druhu. Obyvateľov našich čriev nepoteší ani veľké množstvo alkoholu, fajčenie či chemické látky z liekov a priemyselne spracovaných potravín. Ako nikomu z nás im neprospieva ani stres. Čím ich ale naopak môžete vyživiť, sú probiotiká. Tie je možné ľahko doplniť kapsulami z lekárne alebo pravidelnou konzumáciou potravín, ktoré tieto živé mikroorganizmy prirodzene obsahujú. 

ETA TIP: Aby ste svoje črevné baktérie uctili tou najlepšou možnou hostinou, pravidelne do svojho jedálnička zaradujte kváskový chlieb, kvalitný (najlepšie domáci) jogurt, kyslú kapustu, kimchi  či pickles. Dobrú službu vám urobia tiež fermentované výrobky zo sóje – napríklad miso pasta alebo tempeh. 

Ďalšie dôležité kroky, aby ste boli zdraví celé roky

Dbajte na vitamíny – okrem chrumkania čerstvej zeleniny a ovocia si môžete pravidelný prísun vitamínov spestriť čerstvými šťavami  a výživnými smoothie  koktailmi. U detí potom vsaďte na hravé zdobenie a dômyselné zakomponovanie menej obľúbených potravín do lákavo vyzerajúcich dobrôt.

Doprajte si pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu – vypnite na chvíľu televízor a počítač, odlepte oči od mobilných telefónov a vyrazte do lesa. Nielenže posilníte svaly a fyzickú kondíciu, ale tiež si prevetráte hlavu a utriedite myšlienky. V lese a na horách je navyše vzduch bohatší na záporné ionty, ktoré majú na naše zdravie preukázateľne priaznivý vplyv

Upracte si doma… – udržujte domácnosť hygienicky čistú, aby ste predišli nechcenému množeniu baktérií. Znateľne zvýšiť kvalitu a čistotu vzduchu, ktorý doma dýchate, potom dokáže účinná čistička vzduchu.

… aj vo vlastnej hlave – tiež psychohygiena a pozitívne myslenie sú nevyhnutnou súčasťou celkového zdravia a pohody. Lepšie tak budete znášať stres, ktorý našu imunitu vytrvale oslabuje.