Čistenie zúbkov je zábava, nie povinnosť

Čistenie zúbkov je zábava, nie povinnosť

Možno to poznáte sami. Každé ráno a večer deti musíte dlho prehovárať, aby si vyčistili zuby. Starostlivosť zanedbávajú, pretože ich čas v kúpeľni nebaví, alebo v nestráženom okamžiku iba namočia kefku do vody. Pre vás aj pre ne sa tak čistenie zubov veľmi rýchlo stane nepríjemnou záležitosťou. Je ale vôbec nutné malé deti do starostlivosti o chrup nútiť? A ako z každodenného čistenia urobiť príjemný zvyk? Prečítajte si naše praktické tipy, ako na to.

Na úvod je potrebné povedať, že starostlivosť o chrup je potrebná už v momente, kedy sa začínajú prerezávať prvé detské zúbky. Aby nedochádzalo k podráždeniu či zápalom ďasien u bábätiek, je dobré im po kojení zotrieť zvyšky mlieka z ďasien čistou vlhkou plienkou. Zároveň by sa mamičky mali odnaučiť olizovať cumlíky či lyžičky predtým, než ich dajú dieťaťu. Veľmi ľahko totiž môžu takto preniesť do detských úst infekciu. Okrem zápalov a boľavých ďasien hrozí aj rýchlejšia kazivosť mliečnych zúbkov.

Obecne je potom zavedenie pravidelnej starostlivosti o prvé zúbky detí dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak si deti vytvoria potrebný návyk, zároveň ale predídu bolestiam a kazom. Hoci mliečne zuby postupne vypadajú, zubný kaz sa dostane do zubného kanálika. Kvôli tomu potom hrozí, že nové zuby vyrastú už zasiahnuté kazom. Nesprávna starostlivosť spôsobí nepríjemné bolesti, strach z návštev zubára a zlý vývoj čeľustí. Zuby totiž môžu rásť príliš natesno alebo nesprávnym smerom. Dieťa tak čaká trhanie a strojček na zuby.

Pre malé deti sú ale tieto neradostné vyhliadky príliš abstraktné. Ako ich teda presvedčiť, aby sa o svoj chrup začali starať dôsledne a s láskou?

Čistenie je zábava, nie povinnosť

Už odmalička musíte v deťoch vzbudiť dojem, že čistenie zúbkov je predovšetkým zábava. Pokiaľ na to pôjdete formou príkazov a zákazov, pravdepodobne čoskoro narazíte. Spôsobov, ako deťom túto aktivitu priblížiť a ozvláštniť, je hneď niekoľko. Pokiaľ si radi rozprávate príbehy a rozprávky, skúste vymyslieť nejakú o tom, prečo je dobré zuby pravidelne čistiť. Ak nie je vaša fantázia tak bohatá, pomôžte si knihami. V kníhkupectvách dnes nájdete zábavné príbehy o tom, čo sú to zúbky, k čomu ich potrebujeme a prečo sa o ne musíme starať. U starších detí vám potom pomôžu úlohy a hry priamo pri čistení. Skúste napr. vyhlásiť súťaž, kto vypľuje pastu na vyznačené miesto v umývadle.

Farebné kefky a vhodné pasty

Rozhodujúcu úlohu v motivácii detí môže zohrať výber vhodnej kefky a pasty. Kefka by mala mať ergonomický tvar, aby sa deťom dobre držala. Ďalej sa zamerajte na veľkosť hlavičky kefky. Vyberajte podľa vekových kategórií. Pokiaľ zvolíte väčšiu hlavičku, nemusí sa menším deťom do úst vojsť alebo bude manipulácia s ňou nepríjemná. Štetiny musia byť veľmi jemné, aby nedochádzalo k podráždeniu ďasien. Pre deti je potom veľmi dôležité, ako kefka vyzerá. Voľte preto farebné, so zvieratkami, podsvietením alebo ďalšími zábavnými a zaujímavými prvkami. Všeobecne sa u detí veľmi osvedčili sonické kefky, ktoré vďaka vibráciám vyčistia zuby omnoho efektívnejšie a bez námahy. Vďaka stieravému pohybu a cirkulácii prúdenia tekutiny dôjde k vyčisteniu zúbkov aj medzizubných priestorov. Detské sonické kefky ETA sú naviac vybavené režimom MOVE+ a technológiou microBUBBLES, vďaka ktorým sa štetiny pohybujú rýchlosťou až 16 000 pohybov za minútu. Šetrne a účinne tak zvládnu ústnu hygienu detí a nechávajú čisté aj ťažko prístupné miesta. Malé slečny ocenia ružovo-zelenú variantu svietiacej sonickej kefky ETA. Chlapcov zasa zaujmete modro-zelenou kefkou s malým futbalistom a efektným podsvietením. Obe kefky majú navyše dlhú výdrž a na jednu batériu vydržia fungovať aj dlhšie ako pol roka.

Pastu potom voľte ideálne detskú s nižším obsahom flóru. Detské pasty sa tiež vyznačujú menšou penivosťou a mávajú pre deti príjemné ovocné príchute. Pastu by ste ale mali začať používať až vo veku, kedy je potomok schopný ju sám vypľuť. Do tejto doby dávajte iba minimálne množstvo. Sonické kefky vďaka vysokej rýchlosti ľahko vytvoria potrebnú čistiacu zmes aj s minimom pasty.

Pozvite kamarátov

Hlavne menšie deti vnímajú čistenie lepšie, pokiaľ sú s nimi v kúpeľni obľúbené hračky. Pokiaľ tak najprv vyčistíte zuby bábike alebo obdivovanému super hrdinovi, deti sa ľahšie nechajú presvedčiť, aby si zuby mali vyčistiť tiež. Skúste čistenie zapájať aj do hier behom dňa. Pokiaľ napr. mali bábiky spoločný piknik alebo sa chystajú spať, nenápadne pripomeňte ústnu hygienu. Netreba snáď ale pripomínať, že najväčším vzorom ste pre deti vy. Je teda dobré urobiť zo starostlivosti o chrup spoločný rituál. Pokiaľ vás deti neuvidia si zuby pravidelne čistiť a starať sa o ne, ťažko ich presvedčíte, aby to robili samy.

Merajte čas

Jedna vec je presvedčiť deti, aby si zúbky čistili a druhá je potom ich u tejto aktivity udržať dostatočne dlho. Čistenie by totiž malo trvať minimálne dve minúty, aby sa stihli dostatočne vyčistiť ako plôšky zubov, tak aj medzizubné priestory. Spôsobov, ako merať čas, je hneď niekoľko. Menším deťom môžete púšťať obľúbené pesničky, ktoré trvajú aspoň dve minúty. Budú vedieť, že len čo pesnička dohrá, je hotovo. Alebo na umývadlo umiestnite presýpacie hodiny. Staršie deti potom ocenia praktický časovač, ktorý majú v sebe zabudované niektoré sonické kefky. Napríklad zubná kefka ETA Sonetic Junior je vybavená chytrým dvojminútovým časovačom. Ten navyše po každých 30 sekundách deti upozorní, že je potrebné prejsť k ďalšej časti ústnej dutiny. Tak máte istotu, že nebudú dve minúty čistiť jediné miesto.

Buďte nápomocní

Napriek tomu, že sa všetci rodičia snažia svoje deti viesť k čo najväčšej samostatnosti, práve s ústnou hygienou by ste deťom mali pomáhať až do školského veku. Minimálne do desiatich rokov dieťaťa by ste mali byť pri čistení v kúpeľni s ním. Pokiaľ trvá na tom, že bude kefku držať samo, zaobstarajte si do zásoby tabletky na indikáciu zubného povlaku. Môžete tak spoločne vyskúšať, ako je potomok pri čistení efektívny. Tabletky totiž okamžite zafarbia miesta, ktoré nie sú dostatočne vyčistené.

Nech už sa rozhodnete zvoliť akúkoľvek stratégiu, na pravidelné čistenie u detí rozhodne nerezignujte. Zanedbaná starostlivosť o chrup v detstve sa im totiž v dospelosti bolestivo vypomstí.