Jogou k ladným krivkám a pokojnej mysli. Začnite spolu s nami priamo vo vašej obývacej izbe

Jogou k ladným krivkám a pokojnej mysli. Začnite spolu s nami priamo vo vašej obývacej izbe

Cvičenie jogy nie je iba módnym výstrelkom, jej benefity sú známe už po stáročia. Nie je ani iba fyzickou aktivitou – ide o komplexný prístup zahrňujúci správne dýchanie, prácu s mysľou a pozornosťou, ale aj mierumilovný životný postoj.  

Joga tak má doslova moc meniť životy. Konkrétne dôvody, prečo si ju obľúbiť, sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch. Navyše vám rovno pomôžeme urobiť prvý (a ten najdôležitejší) krok – začať.

Vykreslí tie správne krivky

Joga sa na prvý pohľad zdá byť iba nenáročným preťahovaním, po prvej lekcii však veľmi rýchlo zmeníte názor. Správne prevedenie jogových pozícií nazvaných tiež ako ásany, si žiada zapojenie hlboko uložených svalov, ktoré inak používame iba sporadicky. Nasledujúci deň ich preto možno budete poriadne cítiť. Pokiaľ však vytrváte, rozdiel zaznamenáte aj v zrkadle – vaša postava sa spevní a pekne vytvaruje.   

Narovná držanie tela

Okrem štíhlej línie prospieva cvičenie jogy tiež správnemu postoju. Posilnením už zmienených hlbokých svalov sa spevní tiež svalový korzet, ktorý nás automaticky drží vo vzpriamenej pozícii, a tak pomáha predchádzať nežiaducemu hrbeniu alebo ho priamo eliminovať. Joga je preto ideálnym kompenzačným cvičením pre všetkých, ktorí trávia väčšinu času v sede a pri počítači.

Naučí správnemu dýchaniu

Nádych – výdych! Snáď najzákladnejší jogový „cvik“ vôbec nie je taký ľahký a samozrejmý, ako si myslíme. Väčšina z nás dýcha skôr plytko a povrchovo. Nedostatočné okysličovanie buniek sa potom odráža nielen na našom fyzickom zdraví, ale aj psychickom rozpoložení. Joga vás naučí dýchanie správne precítiť a prehĺbiť, čo oceníte aj v mnohých ďalších situáciách.

Cvičenie jogy

Upokojí roztržitú myseľ

Pokiaľ budete všetky cviky robiť správne a plne sa na ne koncentrovať, už vám nezostane priestor myslieť na nič iné. Ide tak o aktívny spôsob meditácie, ktorý nám v dnešnej stresujúcej dobe viac než prospeje. Na konci lekcie by nemala chýbať ani záverečná relaxácia v pozícii mŕtvoly, ktorú sa rýchlo naučíte maximálne vychutnávať.

Zlepší sústredenie a sexuálny život

S vyššie zmienenou schopnosťou skrotiť všetky rozkotúľané myšlienky sa zlepšuje aj naša schopnosť sústrediť sa a podávať dobré výkony – či už v práci, alebo pri iných druhoch športu. Poznateľne sa prehĺbi tiež prežitok z prítomného okamžiku, a to vrátane intímnych chvíľok. Intenzívnejšiemu prežívaniu sexuálnej rozkoše potom idú naproti aj jogou posilnené svaly panvového dna.

Môžete si ju vziať kamkoľvek so sebou

Hneď ako si osvojte pár základných cvikov a zostáv, môžete jogu cvičiť prakticky kdekoľvek – v jogovom štúdiu, doma, na služobnej ceste, na dovolenke alebo vonku v parku. Okrem vhodnej podložky či uteráka sa hravo zaobídete bez ďalšieho vybavenia.

Cvičenie jogy

A ako na to? Cvičte s nami!

S jogou sa vyplatí začínať pod vedením skúseného lektora či lektorky. V dobe, kedy sú jogové štúdia mimoriadne uzatvorené, si svojho inštruktora pozvite priamo do obývacej izby. Samozrejme pomyselne – cez obrazovku vášho počítača, tabletu či mobilu. Množstvo voľne dostupných videí nájdete na YouTube. Pokiaľ však tápete, ktoré zvoliť, pomôžeme vám. Jednoducho sledujte stránku ETA na Facebooku a nenechajte si ujsť lekciu jogy, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s lektorkou Kateřinou Babíkovou