Tadiaľto cesta k chudnutiu nevedie: Odhaľte 7 skrytých sabotérov štíhlej línie

Tadiaľto cesta k chudnutiu nevedie: Odhaľte 7 skrytých sabotérov štíhlej línie

Strážite si stravu, pravidelne športujete, ale výsledky na seba stále nechávajú čakať? Možno robíte niektorú zo zásadných chýb, ktoré chudnutie zbytočne brzdia.

Nedbáte na dostatočný spánok

Kvalitný spánok je alfou a omegou nášho zdravia a celkovej spokojnosti. Jeho deficit sa prejavuje pocitom nepohodlia a nedostatku energie, ktorý mimo iného spôsobuje zvýšenú chuť na sladké a tučné jedlá.

Aj keď je to v každodennom zhone náročné, urobte zo spánku prioritu. Odmenou vám bude o poznanie vyššia kvalita života a možnosť užiť si dni oveľa intenzívnejšie. Prirodzená úprava hmotnosti smerom ku zdravej norme potom bude príjemným bonusom.

ETA TIP: Chcete sa vyspať do ružova? Poradíme vám ako na to.

Prijímate skryté kalórie

Džúsy síce môžu byť plné vitamínov, ale spravidla aj cukrov. Kalóriami nabitý je tiež alkohol, ktorý navyše podporuje chuť k jedlu. Aby ste nadbytočné kalórie priebežne nepopíjali, vyhnite sa tiež sladeným nápojom vrátane limonád a kávy s cukrom. Pitný režim radšej riešte čistou vodou ochutenou citrónom či mätou alebo skúste prísť na chuť nesladeným čajom.

Skryté kalórie však číhajú tiež v zdanlivo diétnych pokrmoch – typickým príkladom sú tučné šalátové dresinky, zdravé, ale kalorické zdroje tukov, ako sú orechy a avokádo alebo veľké množstvo ovocných smoothie koktailov, ktoré si doprajete nad rámec bežných porcií jedla. Skúste si pár dní písať, čo všetko zjete a vypijete – vinníka vašich nezdarov tak objavíte oveľa jednoduchšie.

Hľadáte v tom zložitosti

Chudnutie je v podstate matematika, ktorá by vás ale nemala zväzovať. O potrebách vášho tela a energetických hodnotách potravín sa vyplatí mať všeobecný prehľad. Ešte výhodnejšie je však naučiť sa (znova) počúvať svoje telo a zapojiť zdravý rozum.

Čo sa pohybu týka, nemusí vás spasiť ani ten najefektnejší a najmodernejší tréning. Ten totiž stále tvorí iba malý zlomok z celého dňa. Sústreďte sa preto tiež na prirodzený pohyb, a to aj keď pracujete z domova. Aspoň raz za hodinu sa pretiahnite, namiesto výťahu choďte po schodoch a menšie vzdialenosti zdolávajte pešo alebo na bicykli. Každý drobný energetický výdaj navyše sa postupne spočíta.

Chýba vám podpora a motivácia

Pokiaľ nemáte v okolí žiadneho parťáka či parťáčku, jednoducho ich nájdete na sociálnych sieťach. Stačí zapátrať na Facebooku alebo Instagrame a behom pár kliknutí sa zapojíte do komunity ľudí s rovnakým cieľom. Možný presah do offline priateľstva pritom nie je vylúčený.

ETA TIP: Aplikácia Vital Body Plus pre smart váhy ETA umožňuje jednoduché zdieľanie vašich pokrokov na sociálnej sieti.

Niektorým bohato postačia záväzky sebe samým. Tie je ale dobré si zapísať. Založte si denník zdravého životného štýlu alebo si odškrtávajte úspešné dni v kalendári. Čím dlhší rad vydarených dní budete mať za sebou, tým menej vás bude lákať zdravý režim porušiť.

Sústredíte sa iba na kilá

Váha nemusí byť jediným meradlom úspechu. Pokiaľ správne cvičíte a jete, je dosť možné, že sa vám stráca tuková hmota, ale zároveň pribúda tá svalová, ktorá je viac než žiadúca – postará sa o správne držanie tela aj zvodné tvary. Číslo na váhe pritom môže zostať rovnaké.

ETA TIP: O tom, že nie je kilo ako kilo, sme sa rozpísali v tomto článku.

Ďalšie pokroky jednoducho zhodnotíte subjektívne – lepšie sa cítite, schody vybehnete bez zadýchania a trávenie šliape ako hodinky. To sú benefity zdravého životného štýlu, ktoré ani najmodernejšia váha neodhalí.

Máte slabú vôľu

Správne si stanoviť cieľ je základom úspechu, a to nielen v dobe novoročných predsavzatí. Pokiaľ sa však jedná o výraznú zmenu, nie je vždy ľahké k vytýčeným cieľom dôjsť. Neustále si preto pripomínajte dôvody, ktoré vás ku zmene motivujú a celý proces si rozdeľte na malé krôčiky.

Hlavu pritom môžete pomerne ľahko „prekabátiť“ drobnými zámenami. Milovaných hranoliek sa nemusíte úplne vzdávať – jednoducho ich pripravte v teplovzdušnej fritéze. Rezne zasa môžete upiecť v rúre a sladkosti nahradiť sušeným ovocím. Jednoducho hľadajte spôsoby, ako sa nevzdať potešenia, ale ani vytúžených výsledkov.

Trápia vás zdravotné komplikácie

Hatiť chudnutie vám môžu tiež rôzne zdravotné neduhy, ktoré sa nevypláca podceňovať. Typicky to býva nedostatočná činnosť štítnej žľazy, či iná autoimunitná choroba. Na vine môže byť tiež hormonálna nerovnováha alebo zle fungujúci lymfatický systém. Ak máte na podobné problémy podozrenie, obráťte sa na lekára. Pokiaľ zatiaľ problémy nepociťujete, ale máte k nim rodinné predispozície, to najlepšie, čo môžete urobiť, je zamerať sa na prevenciu.

ETA TIP: Veľká časť celkovej životnej pohody sa odohráva vo vašich črevách. Venujte sa preto optimalizácii črevného mikrobiómu, ktorý je zodpovedný tiež za vašu imunitu.