Aká je správna teplota vína a ako ju dosiahnuť? Spoľahnite sa na domáce vínotéky

Aká je správna teplota vína a ako ju dosiahnuť? Spoľahnite sa na domáce vínotéky

Nemusíte byť skúsenými znalcami vína, aby ste vedeli, že sa červené podáva skôr teplejšie, zatiaľ čo biele vychladené. Pokiaľ si však s takto všeobecnou poučkou nevystačíte, ponorte sa s nami do problematiky chladenia vína o niečo hlbšie. Povieme si, prečo je vlastne správna teplota vína taká zásadná, na koľko stupňov jednotlivé druhy vína vychladiť a ako optimálnu teplotu jednoducho docieliť aj v domácich podmienkach.  

Prečo je teplota vína dôležitá?  

Teplota vína výrazne ovplyvňuje jeho vôňu aj chuť. Čím je teplota vyššia, tým viac arómy sa z vína uvoľňuje. So stúpajúcou teplotou sa zvýrazňuje tiež chuť alkoholu, čo je nepríjemne poznať, keď sa víno oteplí až príliš.

Pre ľahšie biele vína s ovocnými nádychmi sa preto hodí nižšia teplota, ktorá podčiarkne ich sviežu chuť – málo vychladené by chutili trochu mdlo. Ťažšie červená vína sa potom podávajú o niečo teplejšie – studená teplota im totiž neumožní plne rozvinúť ich špecifickú chuť a vôňu.

Na koľko stupňov teda víno vychladiť? 

Pri chladení vína platí, že by sme sa mali vyvarovať extrémom. Príliš nízka teplota vína potlačí všetky podtóny, ktoré robia jednotlivé odrody jedinečnými. Pri konzumácii podchladeného vína tiež hrozí, že nepoznáte jeho prípadné chyby. Mýtom je však aj izbová teplota – ani v prípade ťažšieho červeného vína by podľa odborníkov nemala teplota pri podávaní presiahnuť 18 – 20 °C.

Pretože po podaní teplota vína vplyvom okolitého prostredia stúpne asi o 2 °C, môžete sa stretnúť s odporučenou teplotou pri podávaní (a teda aj odporučenou teplotou chladenia) vína a odporučenou teplotou pri jeho konzumácii.

 

Druh vína Odporúčaná teplota
pri podávaní vína
 
Šumivé a šampanské vína 5 – 8 °C
Biele sladšie vína a dezertné vína 8 – 12 °C
Biele suché vína 9 – 11 °C
Ružové vína     10 – 13 °C
Elegantné a ľahšie červené vína     12 – 15 °C
Ťažšie červené vína    15 – 18 °C

 

Majte však na pamäti, že sa od seba konkrétne odrody mierne líšia a naplno rozvinú svoj potenciál pri rôznych teplotách. Niektorí výrobcovia potom uvádzajú odporučenú teplotu konkrétneho vína priamo na etikete.

Zároveň sa však hodí podotknúť, že ide o teploty orientačné a odporučené. Každému môže vyhovovať niečo iné, a tak skúšajte, degustujte a nebojte sa prispôsobiť teplotu vína tak, aby ste z neho mali čo najväčší pôžitok. 

Ako na chladenie vína v domácich podmienkach? 

Pokiaľ nie ste šťastnými majiteľmi vínnej pivnice, môžete sa pri domácom chladení vína spoľahnúť na svoju chladničku. Na problém však narazíte, pokiaľ budete chcieť vychladiť viac fliaš naraz, alebo pri chladení vín vyžadujúcich vyššiu teplotu než chladnička bežne poskytuje uloženým potravinám.

 

Kompresorová vínotéka ETA

 

ETA TIP: Víno nedávajte chladiť do mrazničky, ani ho nepodávajte s ľadom. Prudká zmena teplôt chuti ani aróme vína nepristane.

Vhodným riešením pre milovníkov vína sú preto domáce vínotéky s nastaviteľnou teplotou a veľkorysou kapacitou. Kompresorové vínotéky ETA ponúkajú okrem stálej teploty v rozmedzí 5 – 18 °C, ktorú ľahko nastavíte na dotykovom LCD displeji, tiež vnútorné LED osvetlenie, vďaka ktorému budete mať dokonalý prehľad o všetkých 28 fľašiach, ktoré sa do väčšieho modelu vínotéky ETA pohodlne zmestia. Menší model vínotéky  potom pojme 15 fliaš.

Kompresorová vínotéka ETA

 

Vždy tak budete mať v zásobe dostatočné množstvo fliaš vína na každú príležitosť, či už ide o slávnostné chvíle s rodinou, romantické večere vo dvojici alebo všedné večere, ku ktorým pohár vína dodá príjemne uvoľnenú atmosféru. Stanete sa tiež skvelým hostiteľom všetkých vašich návštev, a to aj tých neohlásených.

ETA TIP: Pre uchovanie optimálnej teploty v priebehu večera či slávnostného obeda použite špeciálnu chladiacu nádobu – hlavne pre vína biele, ktorých chuť sa oteplením zbytočne degraduje. Nádobu s ľadom potom voľte iba pre sekty.

Kompresorové domáce vínotéky ETA skrývajú to najdôležitejšie vnútri, ale nesklamú vás ani pri pohľade zvonka. Vďaka elegantnému dizajnu s nerezovým rámom bude vinotéka vašou pýchou, ktorú s hrdosťou umiestnite do kuchyne či obývacej izby. Poslúži ako funkčný aj dekoračný prvok, ktorý by mal byť súčasťou všetkých domácností milovníkov vína.