Dajte džínsy k ľadu alebo 9 neobvyklých spôsobov využitia vašej mrazničky

Dajte džínsy k ľadu alebo 9 neobvyklých spôsobov využitia vašej mrazničky

Zelenina, prebytky letnej úrody, nejaký ten polotovar a nedojedená zmrzlina – tiež sa v zásuvkách vašej mrazničky skrývajú výhradne potraviny? Tak to je najvyšší čas povýšiť ju na multifunkčného domáceho pomocníka! Máme pre vás deväť tipov, ktoré vám uľahčia život. 

Zbaví vás žuvačiek

Odstrániť žuvačku nalepenú na nohaviciach sa zdá byť skutočne problém. Keď sa však miesto práčky tentokrát spoľahnete na mrazničku, máte vyhrané.  „Zasiahnutý“ kus oblečenia do nej na chvíľu vložte a div sa svetu – stvrdnutú žuvačku jednoducho odlúpnite.

Resuscituje džínsy a plyšákov

Ak sú vaše džínsy už vyťahané opakovaným nosením, ale nie sú zašpinené, nemusíte ich hneď prať a následne čakať, kým vyschnú. Jednoducho ich v plátenom vrecku uložte cez noc do mrazničky. Džínsy opäť získajú svoj tvar a nechcené odery zmiznú – rovnako tak aj baktérie, ktorým nízke teploty nesvedčia.

Týmto spôsobom tiež ľahko zbavíte oblečenie pachu z cigaretového dymu alebo vydezinfikujete detské plyšové hračky.

Uspí semienka

Pokiaľ sa vám zvýšili semienka rastlín, pre ktoré už nie je na záhone miesto, môžete ich do najbližšej jari uchovať v mrazničke. Musia byť však úplne vysušené. Také semená vložte do nepriepustného uzatvárateľného obalu a uložte do mrazničky. Pred vysiatím ich potom nechajte pomaly, ale úplne rozpustiť.

Príde na pomoc s mrazivou starostlivosťou

S tvorítkami na ľad sa dá doslova kúzliť – okrem kávy, byliniek alebo vývaru v nich môžete zamraziť napríklad gél z liečivej rastliny aloe vera. Príde vhod pri uštipnutí hmyzom alebo v prípade spálenín od slniečka.

Zbohom opuchy!

Prebudili ste sa napuchnutí a s kruhmi pod očami? Pre tento prípad majte v mrazničke vždy pripravenú kovovú lyžičku. Tú potom ľahko priložte na tvár a sledujte, ako sa vačky pod očami dávajú na útek. 

ETA TIP: Inšpirujte sa našimi ďalšími kozmetickými tipmi z kuchyne

Príjemne vás schladí

Vrecko mrazenej zeleniny uľaví  presileným svalom či vyvrtnutému členku. Za asistencie mrazničky sa však môžete príjemne schladiť tiež počas letných horúčav. Postačí vám k tomu ponožka, do ktorej nasypete obyčajnú ryžu, dobre zaistíte gumičkou a dáte na niekoľko hodín k ľadu. Získate tak chladivý obklad (vrelo odporúčame prikladať za krk), ktorý sa navyše na rozdiel od toho gélového nerosí – ryža totiž prípadnú tekutinu pohltí.

Predĺži životnosť sviečok

Pokiaľ si chcete užívať večer pri sviečkach skutočne dlho, nepodceňte prípravy. Sviečky nechajte cez noc v mrazničke a až potom zapáľte – zmrznutý vosk totiž horí oveľa pomalšie a tiež menej kvapká všade okolo.

Zatočí s červotočmi

Mráz dokáže zachrániť aj drobné drevené predmety, v ktorých sa bez pozvania zabýval červotoč. Uložte ich na niekoľko dní až týždňov do mrazničky a nechajte všetkých škodcov zahynúť. Mráz prenikne do všetkých pórov a navyše sa zaobídete bez chemických sprejov či náterov.

Vláme sa do obálok

Zalepili ste obálku s listom a až potom ste si uvedomili, že ste niečo zabudli pripísať alebo priložiť? Zalepenú obálku vložte do plastového vrecka a na dve hodiny uložte do mrazničky. Následne ju opatrne rozlepte – podarí sa vám to bez známok poškodenia.

ETA TIP: Pokiaľ mrazničku radšej využívate obvyklým spôsobom, máme pre vás tipy, ako potraviny správne mraziť