Máte v chladničke poriadok?

Máte v chladničke poriadok?

Kam patrí surové mäso, prečo nemiešať ovocie so zeleninou, ako skladovať bylinky. Hoci má chladničku v kuchyni drvivá väčšina Slovákov, málokto vie, ako do nej potraviny správne poskladať. Pritom využitím rôznych teplôt a priehradiek môžete jedlo udržať čerstvé oveľa dlhšie a predídete aj prípadným nepríjemným zažívacím problémom. Prečítajte si jednoduché tipy, ako používať chladničku správne.

Jednoduché tipy, ktoré pomôžu udržať jedlo čerstvé

Podľa štatistík až tretina všetkého jedla na svete skončí v koši. Bez toho, aby ho niekto ochutnal. Priemerný Slovák tak vyhodí do koša okolo osemsto euro ročne iba v potravinách. Na vine je pritom obyčajne iba neznalosť, ako jedlo správne uchovávať. Ako teda poukladať nákup a zvyšky z nedeľného obeda, aby vám v chladničke dlho vydržali?

Základné pravidlo, ktoré by ste mali rešpektovať, je správne rozmiestnenie do políc a priehradiek. Vďaka nášmu ťaháku už v tom nikdy nebudete chybovať. Druhý trik, ako neplytvať a jesť iba čerstvé potraviny, je sledovať dátum spotreby. Jogurty či napr. údeniny, u ktorých sa blíži termín spotreby, posuňte dopredu. Siahnete tak neskôr automaticky po tom, čo má byť zjedené ako prvé.

Udržujte chladničku poloprázdnu

Chladnička by nikdy nemala byť zaplnená po okraj. Vzduch v nej totiž musí neustále prúdiť. Čo je možné v policiach praskajúcich vo švíkoch iba ťažko. Navyše vás preplnená chladnička vyjde drahšie. Musí totiž viac chladiť a spotrebováva tak aj väčšie množstvo energie. A o tom, že nájsť rýchlo v plnej chladničke akúkoľvek vec, je takmer nemožné, asi hovoriť nemusíme. Ak vám je teda chladnička malá, vyplatí sa vymeniť ju za väčší model. Hlavne rodiny s viacerými deťmi potom ocenia takzvané americké chladničky, ktoré majú dvojité dvere a pojmú násobne viac potravín.

Exotické ovocie aj cibuľu nechajte vonku

Niekto dáva do chladničky všetko v presvedčení, že tým predĺži životnosť potravín. Niektorým pritom chlad môže vyložene uškodiť. Čo teda do chladničky nepatrí? Napríklad pečivo. To zabaľte do utierky a umiestnite do chlebníka. Pokiaľ ho máte veľa, časť zamrazte. Po rozpečení v rúre bude chutiť zase ako nové. Do chladničky nepatrí ani exotické ovocie a väčšina lokálneho ovocia, ktoré väčšinou ešte dozrieva. Banány, mango či ananás vám tak zostanú tvrdé a bude im chýbať potrebný cukor, pokiaľ ich dáte chladiť. Na linke nechajte dozrieť napríklad aj paradajky. Cibuľu, zemiaky či jablká radšej umiestnite do pivnice alebo tmavej chladnejšej komory.

ETA TIP: NAUČTE SE MRAZIŤ. ZÍSKATE CHUTNÉ JEDLO DO ZÁSOBY A UŠETRÍTE

Čistota je pol zdravia

A u chladničky to platí dvojnásobne. Pravidelné upratovanie by malo zahŕňať odstránenie plesnivých či pokazených potravín, utretie všetkých poličiek a priehradiek, a prípadné rozmrazenie chladničky. Zvyšky hotového jedla by ste mali spotrebovať najneskôr do dvoch dní. Potraviny bez obalu by ste mali umiestniť do krabičiek, na taniere či do misiek a nenechať ich povaľovať na poličkách iba tak. V žiadnom prípade nikdy nenechávajte surové mäso v blízkosti potravín určených ku konzumácii. Taký syr položený hneď vedľa mäsa vám môže spôsobiť veľmi nepríjemné zdravotné problémy.