Ako grilovať zdravo

Ako grilovať zdravo

Letné dni priamo vyzývajú k posedeniu a príprave jedla vonku. Pokiaľ sa grilovaniu vyhýbate kvôli zdravému životnému štýlu nezúfajte, pri dodržaní niekoľkých jednoduchých zásad sa môže jednať o veľmi zdravý a diétny spôsob prípravy pokrmov. Či už milujete mäso alebo preferujete ovocie a zeleninu, na najbližšej grilovačke môžete zažiariť s novými tipmi.


Odkvapkávanie šťavy

Horením a tlením odkvapkávajúcej šťavy z mäsa, rýb či zeleniny vznikajú karcinogénne látky, ktoré dokážu pokaziť aj chuť jedla. Hoci grilovanie na dreve alebo na drevenom uhlí vytvára tú pravú atmosféru a podľa mnohých aj špecifickú chuť pokrmov, elektrické grily či grily s odkvapkávačom na tuk sú v tomto ohľade omnoho bezpečnejšie. Rovnako dobre poslúžia aj grilovacie kamene, alobalová miska či iné doskové grily. Vyskúšajte napríklad elektrický hrniec na pečenie ETA Pečenka, s ktorým si môžete pripraviť zdravé grilované pokrmy bez zbytočnej námahy aj doma v kuchyni.

 

Grilovanie mäsa

Chuť mäsa závisí predovšetkým na kvalitnom výbere východzej suroviny. Prerastený kus bude oveľa tučnejší než chudé prsia a odkvapne z neho oveľa viac tuku. Namiesto údenín zvoľte radšej čerstvé mäso, ktoré neobsahuje žiadne pridané látky. Pred grilovaním odrežte prebytočný tuk (ale nie všetok), kožu a ďalšie nevzhľadné kúsky. Negrilujte veľké kusy a už vôbec sa nepúšťajte do opekania celých zvierat, napríklad prasiatka. Každá časť mäsa totiž vyžaduje špecifický druh prípravy, ktorého v kuse nikdy nemôžete docieliť.

 

Objavte kúzlo rýb

Či už morské alebo sladkovodné, správne ugrilovanou rybou všetkých potešíte. Rybacie mäso nevyžaduje zložitú prípravu ani dlhé pečenie a naviac obsahuje veľa zdraviu prospešných látok ako sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré blahodarne pôsobia na naše srdce a celú obehovú sústavu.


 

Domáca marináda

Naložené mäso býva krehkejšie a rýchlejšie sa prepečie. Vyvarujte sa však kupovaným, namiešaným marinádam, v ktorých často objavíte nevítané konzervanty a ďalšie zbytočné nezdravé látky. Natrhajte čerstvé bylinky, pridajte obľúbené korenie a mäso nechajte pár hodín odležať v chlade. A pozor – nemusíte ho nakladať iba do oleja. Skvele poslúži aj limetková šťava, pivo alebo pomarančový džús.

 

Vynechajte pečivo

Nie každý pokrm musíte prekladať pečivom. Vyskúšajte čerstvo nakrájanú zeleninu, ľahké šaláty s bylinkovou zálievkou zo zeleniny, strukovín, obilnín alebo grilovanú zeleninu. Popustite uzdu fantázie a namiešajte hosťom skvelé domáce omáčky, zálievky či zeleninové dipy.

 

Grilované ovocie a zelenina

A napokon, prečo sa pri grilovaní sústrediť iba na mäso? Opiecť je možné aj ovocie a zeleninu. Papriky alebo paradajky skúste naplniť najrôznejšími zmesami, cuketu marinovať s bylinkovým korením a chren jednoducho priložiť medzi ostatné grilované kúsky. Pridajte krásne farebné ovocné špízy pokvapkané zálievkou z javorového sirupu a môžete servírovať. Užite si leto vonku!