Ako pripraviť najlepšiu domácu šľahačku

Ako pripraviť najlepšiu domácu šľahačku

Vyšľahať šľahačku nie je žiadna veda – stačí iba dodržať pár základných pravidiel. Pripomenieme vám, na čo sa vyplatí dať pozor, aby bol výsledok presne podľa vašich predstáv.

1. Na výbere záleží

Smotana by mala byť čo najkvalitnejšia a najtučnejšia. Minimálny obsah tuku na šľahanie je 33 %. Čím je však percento tuku vyššie, tým je šľahačka stabilnejšia a zároveň nezíska prehnaný objem, ktorý by mal tendenciu rýchlo klesať.

2. Zachovajte chladnú hlavu

Uistite sa, že je smotana skutočne dôkladne vychladená. Z chladničky ju vytiahnite až tesne pred šľahaním a nenechávajte ju zbytočne na linke, aby sa oteplila. Ak si chcete poistiť perfektný výsledok, vychlaďte aj šľahacie metly a misu, v ktorej budete šľahačku pripravovať.

3. Neunáhlite to

Najprv šľahajte pri nižších obrátkach a postupne pridávajte na intenzite. Keď sa budete blížiť k požadovanej konzistencii, opäť mierne zvoľnite. Obsah misy je potrebné kontrolovať – preto radšej siahnite po spoľahlivom ručnom šľahači než po mixéri s misou a krytom.

ETA TIP: Šľahacie metly ručného šľahača ETA Lento majú špeciálnu konštrukciu, ktorá zaistí dokonalé spracovanie surovín a súčasne nepoškodzuje povrch nádoby.

4. Všetkého veľa škodí

Tuhosť šľahačky závisí úplne na vašich preferenciách, nikdy ju však v snahe urobiť čo najtuhšou nešľahajte príliš dlho. Hneď ako sa „prešľahá“, začne sa z nej tvoriť maslo. Pokiaľ vám, naopak, pripadá, že smotana netuhne, pridajte do nej pár kvapiek citrónu.

5. Vylaďte chuť

Ochucovadlá či potravinárske farbivá sa vždy zašľahávajú až na záver celej prípravy. Ak ste zvyknutí šľahačku sladiť, pridajte aj štipku soli. Sladká chuť sa tým citeľne zvýrazní.

6. Pustite sa do toho

S podávaním a konzumáciou domácej šľahačky príliš neotáľajte. V chladničke vám pár hodín vydrží, ale tá čerstvá je bezkonkurenčne najlepšia. Aj z obyčajnej nedeľnej bábovky či domácej kávy urobí výnimočný zážitok.