Bylinky na posilnenie imunity. Z ktorých si spravíte najvhodnejší čaj?

Bylinky na posilnenie imunity. Z ktorých si spravíte najvhodnejší čaj?

Obranyschopnosť organizmu predstavuje nenahraditeľný predpoklad nášho fyzického aj duševného zdravia a jeho kontinuálne posilňovanie počas celého roka nám pomáha v boji proti väčšine onemocnení. Ako môžeme imunitu podporiť prírodnými bylinnými čajmi? 

Organizmus je treba posilňovať systematicky a po celý rok. Našťastie existuje veľa detoxikačných a posilňujúcich bylín, ktoré nám v boji proti oslabeniu môžu pomôcť. Poradíme vám, ktoré z nich to sú a ako s nimi zachádzať.  

Ako kombinovať bylinky do čaju? 

Úplným základom je bylinky správne spracovať a skladovať (prolink na článok skladovanie bylín), skvele potom poslúžia ako súčasť chutných čajových zmesí (prolink na recept s bylinnými zmesami). Inšpiráciu k najrôznejším zmesiam môžete načerpať v našom recepte na miešane čaje (prolink), alebo popusťte uzdu svojej fantázii a sami vyskúšajte, aké chute vám k sebe pasujú najviac. Vyskúšajte napríklad kombináciu echinacey, šípky a rakytníku so silnou dávkou vitamínu C, materinej dúšky a medovky pre rovnováhu organizmu alebo kombináciu kozinca a žihľavy, ktorá má silne detoxikačné účinky. Nebojte sa využiť liečivých účinkov prírody - je to ta najčistejšia cesta k zdraviu. 

Echinacea pomôže pri chrípkových epidémiách 

Echinacea purpurová alebo echinacea predstavovala jednu z najvýznamnejších liečivých rastlín už pre pôvodných obyvateľov Ameriky a dnes rastie na záhonoch mnohých záhrad. Jej fialový kvet komplexne posilňuje bunky a aktivuje biele krvinky, ktoré chránia telo pred nebezpečnými látkami a mikroorganizmami. Využíva sa tiež pri žalúdočných onemocneniach, ako napríklad rakovina, ale skvelo pomôže predovšetkým v období chrípkových epidémií. Môžete ju použiť čerstvú v podobe tinktúry alebo silných a ľahko dávkovateľných kvapiek, prípadne ju nasušiť (prolink na článok skladovania bylín) a v priebehu chladnejších mesiacov pripravovať chutný bylinný čaj. Prvé účinky si môžete všimnúť už za tri až štyri týždne.   

Žihľava na detox organizmu 

Jedna z najfrekventovanejších českých bylín ma fascinujúce detoxikačné účinky a vysoký obsah rady vitamínov (A,C, betakarotén) a minerálov (vápnik, železo). Pomáha proti chudokrvnosti, akné, reumatizmu a určitým druhom ekzémov. Predovšetkým na jar je mlada žihľava plná sily a v čerstvej forme dokonale prečistí organizmus zanesený po zime. Pokiaľ je pre vás intenzívna žihľavová kúra príliš silná (nemala by trvať dlhšie ako tri týždne), vrchné listy si nasušte do zásoby a využívajte vo forme čajového výluhu počas celého roku. Pre zlepšenie chuti môžete pridať šípky, šalviu, mätu a med a namiešať si tak účinnú čajovú zmes. Mimo to ju môžete použiť na prípravu blahodarného očisťujúceho kúpeľa.  

Všestranné účinný rakytník  

Bobule rakytníku ukrývajú dokonalý komplex bioakívnych látok, ktoré podporujú očistné mechanizmy v tele, dodávajú mu nepreberné množstvo vitamínov, minerálov, nenasýtených mastných kyselín a predovšetkým antioxidantov (karotenoidy a flavonoidy), ktoré ochraňujú bunky pred oxidačným stresom. Rakytník chráni telo pred vírusmi a baktériami, zmierňuje stres, pomáha pri fyzickej rekonvalenscii a dokonca zlepšuje pamäť. Jeho blahodarné účinky sa prejavujú taktiež pri vonkajšom užití v podobe oleja, ktorý bojuje proti kožným onemocneniam ako napríklad akné, bercovým vredom a ďalším nepekným zjavom. Vnútorná konzumácia v podobe čajov alebo šťavy silne podporuje imunitný systém a chráni telo pred virózou, chrípkou alebo angínou.  

Šípky plné vitamínov C a P 

Liečivé schopnosti šípok poznali už naše prababičky. Malé červené bobuľky sú známym zdrojom vitamínu C nevyhnutného pre dostatočné posilnenie imunity. Vitamín C síce nájdete v mnohých iných bylinách alebo plodinách, avšak v šípkach sa viaže s vitamínom P, ktorý ho pomáha vstrebávať a ľudský organizmus ho tak dokáže veľmi efektívne využiť. Zároveň pôsobí ako schopný antioxidant, zbavuje telo voľných radikálov a spomaľuje starnutie buniek. V podobe sirupu alebo čaju z týchto plodov navyše získate ovocné kyseliny, vitamíny A, B1, B2, karotén, horčík a pektín, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu. 

Kozinec nielen na prírodný močopudný čaj 

V koreni menej známeho kozinca blanitého alebo astralagusa sa nachádza zmes polyfenolických látok so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Čaj z kozinca zvyšuje fyzickú odolnosť, zrýchľuje krvný obeh (prekrvenie) a posilňuje srdečný sval. Navyše je výrazne močopudný a z tela tak vo veľkom vyplavuje škodlivé látky. Okrem koreňa je možné využiť tiež kvet, z ktorého ľahko pripravíte výluh alebo tinktúru, ktoré pri pravidelnom užívaní utužujú správne funkcie väčšiny významných orgánov v tele.