Esenciálne oleje a ich účinky na telo a psychiku

Esenciálne oleje a ich účinky na telo a psychiku

Korene aromaterapie, v preklade doslova liečba vôňou, siahajú až do doby spred niekoľkých tisícročí. Vonné silice rastlín dokážu pozitívne ovplyvňovať fyzické aj psychické rozpoloženie človeka, a tak môžu poslúžiť ako účinná, ale šetrná alternatíva ku klasickým liečebným postupom u neduhov každého druhu.  

Esenciálne alebo éterické oleje, ktoré aromaterapia využíva, môžu mať rozmanité účinky – od upokojujúcich, cez dezinfekčné, až po povzbudzujúce a afrodiziakálne. Pri výbere sa preto môžete riadiť nasledujúcou nápovedou alebo proste podľahnúť svojim momentálnym túžbam – je totiž veľmi pravdepodobné, že olej, ktorý vám bude voňať najviac, bude tým, ktorý si vaše telo alebo myseľ žiada.

Upokojenie a relaxácia

Pokiaľ túžite po upokojení, siahnite po levanduli, ktorá tiež napomáha kvalitnému spánku. Ten môžete podporiť aj medovkou, ktorá je osvedčeným balzamom pre našu psychiku. Uvoľneniu napätia napomáha tiež éterický olej Ylang-ylang, ktorý zároveň dokáže znižovať krvný tlak.

Povzbudenie

Vôňa mäty dokáže behom pár okamžikov zvýšiť hladinu vašej energie a tiež podporiť sústredenie. Účinným bojovníkom proti únave je tiež grep. Váš organizmus však pomôže rozprúdiť aj jalovec, ktorý podporuje detoxikáciu.

Pre zdravie

Pri dýchacích problémoch pomáha dobre známy eukalyptus. Behom sezóny chrípok a nachladení potom vsaďte na citrón, ktorý vyniká svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami. Na zmiernenie bolesti hlavy a nevoľnosti môže prispieť ružové drevo.

Pre intímne chvíľky

Afrodiziakálne účinky sa pripisujú predovšetkým ruži, ktorá tiež podporuje krvný obeh. Poriadne rozparádiť vás môže zmyselná škorica alebo omamné santalové drevo.

Pre každé ročné obdobie

Vôňu, ktorá sa bude tiahnuť vašou domácnosťou, môžete striedať tiež podľa ročného obdobia. Pre teplé dni sa hodí napr. osviežujúca citrónová tráva, kúzlo Vianoc zase pripomenie škorica, klinčeky alebo silice ihličnanov.

ETA TIP: Esenciálne oleje sú veľmi prchavé a citlivé na vzduch a svetlo. Uchovávajte ich preto v dobre tesniacich obaloch z tmavého skla.

Nová kolekcia aróma olejov ETA

Objavte náš nový rad arómy olejov ETA Aróma vyrobených v Českej republike. Kombinácia eukalyptu a pomaranča v aróme oleji Slnečný deň vám vykúzli úsmev na tvári. Pokojný spánok v sebe kombinuje levanduľu a míňku. Má upokojujúce účinky pred spaním. Zmes byliniek Svieži vánok s antiseptickými účinkami na uvoľnenie dýchacích ciest. V zmesi Bylinková láska objavíte vôňu vzácnej čajovej ruže, orgovánu a egrešov, ktoré vám spríjemnia večer a pomôžu navodiť intimitu okamihu. Meditačná zmes byliniek Návrat domov so sladkou vôňou ruží a nádychom citrusov účinne uvoľňuje napätie, pomáha nastaviť vnútorný pokoj a podporuje sústredenie.

Ako najlepšie využiť potenciál aróma olejov?

Možností, ako esenciálne oleje účinne aplikovať, je hneď niekoľko. Môžete ich jednoducho nakvapkať na vankúš, primiešať do kúpeľa alebo využiť ozdobné keramické aróma lampy, ktoré rozohrieva sviečka uložená v ich vnútri.

Najefektívnejším a zároveň najbezpečnejším spôsobom, ako silu aróma olejov využiť, však jednoznačne ponúka aróma difuzér. Ten vďaka ultrazvukovej technológii rozprašovania vzduch nielen prevonia, ale tiež zvlhčuje, a tak vám uľahčí dýchanie v uzatvorených priestoroch.

Ako aróma difuzér funguje?

Aróma difuzér vytvára pomocou vysokofrekvenčného ultrazvukového oscilátoru z vody s esenciálnym olejom mikroskopické kvapôčky s priemerom cca 1–5 μm. Ventilačným systémom ich potom vyfukuje do ovzdušia miestnosti v podobe studenej pary (vodnej triešte), ktorá sa následne odparuje, a tým dochádza k uvoľňovaniu vonných esencií a tiež k zvýšeniu vlhkosti vzduchu.

Niektoré modely zvládnu až 8 hodín nepretržitej prevádzky a po vyčerpaní zásobníka sa automaticky vypnú. Sú tak bez pochyby bezpečnejšie ako horiaca sviečka a svoje uplatnenie nájdu bez zbytočných rizík aj v domácnostiach s deťmi a zvieracími maznáčikmi.

Aróma difuzéry ETA sú navyše aj dizajnovými doplnkami, a to nielen vďaka schopnosti meniť behom svojej prevádzky farby. Rovnako elegantne vyzerajú vo vypnutom stave, alebo keď je funkcia LED osvetlenia deaktivovaná. Pri ich umiestnení navyše nie ste limitovaní dĺžkou prívodného kábla – vďaka nabíjaciemu akumulátoru ich môžete postaviť kamkoľvek a ľubovoľne ich premiestňovať. Ich chod je zároveň veľmi tichý.

Okrem blahodarných aromaterapeutických účinkov poslúžia aróma difuzéry tiež ako účinné a šetrné osviežovače vzduchu. Eliminujú nechcené pachy (napríklad zvieracie) bez použitia chemických a syntetických vôní, ktoré sú základom bežne dostupných osviežovačov z drogérie. Ovzdušie vo vašej domácnosti tak bude nielen voňavejšie, ale aj zdravšie.