Ako zmierniť bolesť pri menštruácii? Ide to aj prírodnou cestou

Ako zmierniť bolesť pri menštruácii? Ide to aj prírodnou cestou

Trápi vás počas menštruácie nepríjemná bolesť a kŕče, ktoré zaháňate tíšiacimi liekmi? Skúste to nabudúce inak. Máme pre vás osvedčené rady a tipy, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a zbaviť sa bolesti aj bez chémie. 

Využite silu bylín

Na bylinky sa spoliehajú už celé generácie žien a ich silu využívajú aj mnohé preparáty z lekárne. Dopriať si ich vo forme čaju je však najjednoduchší, najlacnejší a telu najprirodzenejší spôsob. Pre celkové vyladenie menštruačného cyklu vyskúšajte čaj z listov malinovníka alebo alchemilky. O uvoľnenie napätia a psychickú pohodu sa potom postará harmanček, mäta, medovka a valeriána lekárska. Bylinky môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch, kde ale dbajte na čo najvyššiu kvalitu. Najlepšie však urobíte, keď si ich sami nazbierate a šetrne nasušíte.

V rámci aromaterapie využite vôňu levandule, ktorá uvoľňuje kŕče a napätie. Jej účinok ešte umocníte, keď ju zmiešate s esenciálnym olejom z ruže a šalvie lekárskej. Psychickú pohodu pomôže udržať ylang-ylang.

Blahodarné účinky má tiež jedlo. Vedro zmrzliny, na ktoré pred menštruáciou nemôžete prestať myslieť, ale nebude to pravé orechové. Prejavy premenštruačného syndrómu (PMS) zmierňuje napríklad kurkuma a zázvor. Hrejivá indická kuchyňa je preto v tomto období skvelou voľbou. Kvôli obsiahnutému horčíku, ktorý zmierňuje svalové kŕče, si však môžete bez výčitiek dopriať aj kus kvalitnej horkej čokolády s vysokým podielom kakaa.  

Doprajte si pokoj a teplo

Že teplo prináša úľavu od svalových bolestí a kŕčov, je známa vec. Pokiaľ robí dobre aj vám, naložte sa do napustenej vane alebo využite služby termoforu či vyhrievacie deky. V prípade skutočne veľmi silného krvácania si však teplo nedopriavajte príliš dlho, pretože uvoľňuje steny ciev a krvácanie by tak mohlo ešte zosilnieť.

Veľmi žiadúci je tiež odpočinok alebo mierne preťaženie. V dňoch menštruácie si preto neplánujte nabitý program ani intenzívnu fyzickú záťaž a dovoľte si trocha spomaliť. 

Čomu sa naopak vyhnúť?

Okrem stresu, ktorého nadmiera je škodlivá v každej fáze cyklu, sa pred menštruáciou a počas nej vyhnite veľkému množstvu kávy. Kofeín má totiž rovnako ako nikotín z cigariet stimulujúce účinky na celý organizmus, a tak bolestivé stavy ešte zhoršuje.

Zároveň obmedzte soľ, ktorá spôsobuje zadržovanie vody a nepríjemné pocity opuchnutia a tiež rafinovaný cukor. Ten má na svedomí výkyvy hladiny cukru v krvi, ktoré ústia v ešte väčšiu chuť na sladké a s tým spojenú náladovosť. Vyhnite sa nadúvajúcim potravinám a dbajte na dostatok vlákniny a probiotík.  

Aby to nabudúce bolo lepšie

Dlhodobou stratégiou, ako sa zbaviť nepríjemností a optimalizovať menštruačný cyklus je zdravá životospráva. V jedálničku sa zamerajte na vápnik, horčík a železo a tiež na vitamíny B, C a D. Obmedzte cukrovinky, nezdravé tuky a priemyselne spracované potraviny.

Od prirodzenej bolesti potom dokáže uľaviť hormón melatonín. Jeho tvorbu podporíte pravidelnou konzumáciou višní, malín, pistácií a vlašských orechov, ale aj dostatočným spánkom. Z moderných superpotravín je expertkou na hormonálnu rovnováhu rastlina zvaná maca (žerucha peruánska). Jej korene zoženiete vo forme prášku alebo kapsúl.

Nezabúdajte ani na dostatok pohybu. Posilňujte panvové dno a svaly spodnej časti chrbta. Naučte sa tiež správne dýchať – teda až do brucha. S tým vám pomôže napr. joga či meditácie, ale aj spievanie. 

Spoľahnite sa na odborníkov

Máte pocit, že už ste urobili všetko, čo bolo vo vašich silách, ale problémy pretrvávajú? Potom neváhajte a navštívte svojho gynekológa. K najzávažnejším príčinám bolesti počas menštruácie patrí endometrióza, ktorú sa nevyplatí podceňovať. Mocnou čarodejnicou je tiež naša psychika. Pokiaľ máte už od puberty z menštruácie hrôzu, skúste zapracovať aj na tomto psychickom bloku.