V hlavnej úlohe mixér. Ako si vybrať ten správny pre vás?

V hlavnej úlohe mixér. Ako si vybrať ten správny pre vás?

Väčšina ľudí považuje za mixér ručný šľahač s metličkami, ktorými miesia cesto, vyšľahajú šľahačku a s obzvlášť vytuneným modelom aj uhnetú chlieb. Mixér má však omnoho širšie použitie.

História mixéra sa píše od roku 1857, kedy si americký vynálezca Ralf Collier nechal patentovať prístroj na miešanie vajec. O 30 rokov neskôr využil podobný princíp pekár W. Johson k hneteniu cesta. V 20. rokoch bol mixér bežnou súčasťou väčšiny amerických domácností a mieril do sveta. Poväčšine sa používal na výrobu mliečnych koktailov, mliečne bary sa kvôli prohibícii a rozšíreniu kina stali obľúbeným miestom stretnutí.

Český zázrak menom Pragomix

Československé gazdinky sa s mixérom zoznámili až začiatkom 60. rokov. Spoločnosť ETA síce mixér ETA Pragomix Special skonštruovala už v päťdesiatych rokoch, ale ženy najprv netušili, ako by im mohol pomôcť. Mixér ETA 012 sa mal v roku 1976 udomácniť v každej domácnosti, dokázal totiž mixovať, sekať, šľahať, hniesť a vďaka mnohým nástavcom zvládol aj vyrobiť zmrzlinu, namlieť mäso, mak  a pretlačiť cesto na cukrovinky alebo nastrúhať zeleninu. Dnes by sme ho označili za kuchynský robot. Vývojári spoločnosti ETA tak nazvali svoj ďalší výrobok – kuchynský robot ETA 0022, prvý prístroj s dvoma motormi, ktorý navyše zvládol aj zomlieť kávu a lisovať ovocie.

Ako si vybrať ten správny?

Dnes sa stávajú kuchynské roboty stále viac obľúbenými, či už dizajnovým prevedením, variabilitou nástavcov a príslušenstvom  alebo jednoducho tým, že výrazne zjednodušujú prácu všetkým, ktorí to myslia s varením a pečením vážne. Pokiaľ nemáte v kuchyni veľa miesta alebo nechcete mať na linke robot, alebo zatiaľ veľa nevaríte, oceníte skôr mixéry, ktoré majú menej funkcií, ale sú kompaktnejšie, menšie a ľahšie a samozrejme aj lacnejšie.

Pokiaľ radi pečiete, potrebujete miesiť alebo uhniesť cesto a vyšľahať nadýchaný krém, potom ručný šľahač ETA Lento je ľahký a výkonný pomocník, ktorý vám padne do ruky. Dve metly na šľahanie sa postarajú o krémy a trené cestá, dva hnetacie háky o ťažšie chlebové a kysnuté. Odnímateľný nerezový tyčový mixér nezaberá skoro žiadne miesto a dvoma ostrými britmi rozmixuje polievku, zeleninová pyré a bylinky.

Pokiaľ vás nadchla vlna smoothie a raw stravy, radi pripravujete nepečené dezerty z orechov a sušeného ovocia, alebo máte malé deti a mixujete na každý obed a večeru zeleninu s mäsom, stolový mixér ETA Vital Blend vám určite zjednoduší prácu. Ostré brity a silný motor zvládnu rozmixovať dohladka takmer čokoľvek – od orechov cez surovú a varenú zeleninu až po kocky ľadu. Z zmrazeného ovocia tak okamžite pripravíte zmrzlinu, z orechov mlieko a zo zeleninovej polievky hodvábny krém ako z michelinskej reštaurácie. Nádoba z varného skla umožňuje mixovať polievku horúcu, a tak ju nemusíte zbytočne ohrievať.

Kombináciu obidvoch predstavuje ponorný mixér ETA Sapelo. Primárne je určený na mixovanie polievok, krémov, pyré a kaše priamo v nádobe, suroviny tak nemusíte nikam prelievať a následne ani upratovať horu riadu. Praktický nástavec na roztláčanie zemiakov a pyré pracuje na väčšej ploche a vďaka elektrickému pohonu sa vôbec nenadriete. Ergonomickú rukoväť nebudete chcieť dať z ruky. Praktický je tiež sekáčik na rýchle rozmixovanie malého množstva orechov, ovocia alebo byliniek. Rovnako tak aj metly na šľahanie na ušľahanie šľahačky alebo krému. Ideálne riešenie pre malé kuchyne.