Počet alergikov rastie. Uľaviť dokáže čistička vzduchu

Počet alergikov rastie. Uľaviť dokáže čistička vzduchu

Počet alergikov podľa odborníkov stále rastie. Nádcha, svrbenie pokožky, zápaly spojiviek či bolesti hlavy trápia predovšetkým na jar státisíce ľudí. Okrem správnej diagnózy a liekov môže pomôcť uľaviť napríklad aj čistý vzduch v domácnosti. Čističky by nemali chýbať ani tam, kde sú malé deti či domáci maznáčikovia.

Počet alergikov v Českej republike sa podľa štatistík za posledných dvadsať rokov zdvojnásobil. Nádcha, bolesti hlavy a svrbenie sliznice či pokožky trápia okolo tridsať percent Čechov. A situácia sa podľa všetkého bude zhoršovať. Európska únia totiž odhaduje, že do dvadsiatich piatich rokov bude v Európe alergik každý druhý človek. Už teraz viac ako štyridsať percent Európanov každú jar zápasí s peľovou alergiou.

Základné rady sú väčšine ľudí známe. Dôležitá je správna diagnostika a medikácia. V mnohých prípadoch ale iba tieto opatrenia nestačia. Domácnosti s alergikmi by preto mali zvážiť napríklad aj čističku vzduchu. Ta dokáže odstrániť malé častice peľu a prachu, ale zvládne zachytiť aj zvieracie chlpy. Navyše ničí baktérie a vírusy a zvlhčuje vzduch, čo príde vhod hlavne počas zimy, kedy majú ľudia tendenciu prekurovať a dráždiť tým dýchacie cesty ešte viac.

Na znečistený vzduch si pľúca nezvyknú

Kvalitu vzduchu vonka už bohužiaľ človek v dnešnej dobe príliš neovplyvní. Denne je tak vystavený prachu z ciest, chemickým výparom, peľu a najrôznejším roztočom. Podľa lekárov si ale na znečistený vzduch nie je možné zvyknúť. Dýchacie cesty sa teda nestávajú odolnejšími tým, že ich pravidelne takejto záťaži cestou do práce, pri športe či pri prechádzkach vystavujeme.

Aspoň doma je už dnes ale možné čistého a sviežeho vzduchu dosiahnuť a nechať svoje pľúca odpočinúť a zregenerovať. To je podľa odborníkov zásadné predovšetkým u detí a chronicky chorých ľudí. „Naša čistička vzduchu ETA Puris Smart s chytrou aplikáciou ETA SMART filtruje vzduch s účinnosťou až 99,97 %. Navyše je vybavená UV technológiou na sterilizáciu a dezinfekciu vzduchu a má aj funkciu ionizácie. Sama automaticky kontroluje čistotu vzduchu v domácnosti a prispôsobuje tomu rýchlosť čistenia. Vďaka vynikajúcej úrovni filtrácie je ideálna pre domácnosti s alergikmi či s domácimi maznáčikmi,“ hovorí Martin Pluhař, category manager spoločnosti ETA.

Okrem alergikov a ľudí s dýchacími problémami čističku vzduchu uvítajú aj majitelia bytov či domov v blízkosti cesty, kde je behom roka vysoká prašnosť, chovatelia zvierat a rodičia malých detí. Čistička si dokáže poradiť aj s takými vecami, ako je smog či cigaretový dym. Napríklad zmienená čistička ETA Puris Smart je vybavená hneď štyrmi filtrami a dokáže tak zachytiť rôzne typy nečistôt. „Päťnásobnú filtráciu zaisťuje vysoko účinný HEPA filter H13 v kombinácii s uhlíkovým filtrom, nylonovým pre-filtrom a ionizáciou. K dokonale čistému ovzdušiu prispieva aj UV dezinfekcia vzduchu,“ upresňuje Martin Pluhař s tým, že na potrebu výmeny filtrov zariadenie samo upozorní.

Pre maximálny efekt by mali majitelia čističku umiestniť do uzavretých miestností. Ideálne sú napríklad detské izby, spálne či obývacia izba, kde ľudia trávia veľa času. Je možné ju zapnúť aj na noc. Vďaka tichému režimu nebude rušiť spánok, zároveň ale človek dýcha kvalitný čistý vzduch hneď niekoľko hodín.

Veľmi výkonná čistička vzduchu a zvlhčovač ETA Frisk uľaví všetkým alergikom a príde vhod tiež ľuďom s domácimi maznáčikmi. Vysoký výkon dopĺňa aj veľmi účinná trojitá filtrácia. Nylonový pre-filter zachytáva najväčšie nečistoty, ako sú zvieracie chlpy či prach. Uhlíkový filter vás zbaví pachov z kuchyne alebo cigaretového dymu. Kvalitný HEPA filter č. 12 je schopný zachytiť aj tie najmenšie častice: peľ, roztoče, ale aj alergény a vírusy a zaisťuje tak až 99,97% filtračnú účinnosť. V prípade pridania vody čistička funguje ako zvlhčovač vzduchu. V prostredí s nízkou vlhkosťou sa oveľa viac darí vírusom a baktériám.