Suchý vzduch škodí zdraviu, kráse aj nábytku – pomôže zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch škodí zdraviu, kráse aj nábytku – pomôže zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch nespôsobuje iba dýchacie problémy a nepríjemný dráždivý kašeľ. Škodí tiež našej pleti, a dokonca sa môže odraziť na vzhľade vybavenia našej domácnosti.  

Ideálna vlhkosť vzduchu v domácnosti by sa mala pohybovať približne okolo 40–60 %. Pokiaľ je dlhodobo nižšia, naše telo tým trpí. V ohrození sú hlavne citlivé sliznice očí, nosa a ústnej dutiny, ale aj naša koža a vlasy. Najpálčivejším obdobím je pritom vykurovacia sezóna – vykurovanie samo o sebe vzduch vysúša, navyše máme v zimných mesiacoch tendenciu oveľa menej vetrať. Nad nízkou vlhkosťou vzduchu by sme však rozhodne nemali iba tak mávnuť rukou.

Ako nám suchý vzduch v miestnosti škodí?

Vysušenú sliznicu sprevádza okrem nepríjemného pocitu tiež znížená schopnosť zachytávať vírusy a baktérie, ktorým sa v prostredí opísanom vyššie – teda nevetranom a s nízkou vlhkosťou – naopak veľmi darí. Suchým vzduchom preto okrem astmatikov a alergikov trpia aj všetci ostatní, ktorí sú tak oveľa náchylnejší k rôznym virózam a infekčným ochoreniam. Typický je tiež neustály pocit smädu.

Suchý vzduch má ale priamy dopad aj na náš vzhľad. Pokožka stratí svoju sviežosť, vytvárajú sa na nej nevzhľadné šupinky a my môžeme pociťovať nepríjemné pnutie. Vysušená pokožka je tiež náchylnejšia k tvorbe vrások. Vlasy potom strácajú lesk a majú väčšiu tendenciu sa lámať.  

Vlhkosť vzduchu sa nevyhnutne podpisuje tiež na našom celkovom pocite a výkonnosti. Pokiaľ teda máte v kancelárii suchý vzduch a zároveň pocit, že vám ide práca tak nejako horšie od ruky, zvážte, či sa na zvlhčenie vzduchu nezamerať aj tam. 

Príliš suchý vzduch nesú zle tiež naši domáci maznáčikovia, neprospieva ani izbovým rastlinám. Nízka vlhkosť vzduchu však škodí aj vybaveniu našej domácnosti či kancelárie – parkety rýchlo stratia svoj pôvodný vzhľad a na drevenom nábytku sa môžu objaviť rôzne praskliny a známky schnutia.

Zvlhčovače vzduch efektívne zvlhčia

Udržovať optimálnu vlhkosť vzduchu sa jednoducho vyplatí. Čiastočne vám pomôžu odparovače zavesené na radiátoroch, nie sú ale príliš efektívne. Oveľa lepšie urobíte, keď siahnete po zvlhčovačoch vzduchu. Tieto pomerne kompaktné a cenovo dostupné prístroje vám môžu urobiť veľkú službu a výrazne zvýšiť váš komfort.

Na čo sa pri ich výbere zamerať?

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu víťazia na plnej čiare

Ultrazvukové zvlhčovače sú inteligentným riešením do moderných domácností. Oproti tým, ktoré pracujú na princípe horúcej pary, sú oveľa tichšie a menej náročné na spotrebu elektrickej energie – v porovnaní s parnými majú asi polovičnú spotrebu.

A ako fungujú? Pomocou vysokofrekvenčného ultrazvukového oscilátora vytvárajú z vody mikroskopické kvapôčky s priemerom cca 1–5 μm. Ventilačným systémom ich potom vyfukujú do ovzdušia miestnosti v podobe pary (hmly), ktorá sa následne odparuje, a tým dochádza ku zvýšeniu vlhkosti vzduchu.

Pri výbere potom berte do úvahy predovšetkým výkon zvlhčovača. Býva udávaný v mililitroch za hodinu a mal by odpovedať veľkosti miestnosti či priestoru, v ktorom bude pôsobiť. Zvlhčovací výkon 400 ml/h pritom bežne vystačí pre priestor okolo 50 m2.

Zvlhčovač vzduchu ETA Airco

Zvlhčovač potom umiestnite zhruba doprostred miestnosti, skôr bližšie k podlahe ako do vyšších polôh. Zaistíte mu tým optimálne podmienky na rovnomerné rozprašovanie vodnej pary do všetkých kútov miestnosti. Tomu napomôže tiež otočný výstup pary, ktorým sú niektoré zvlhčovače vybavené.

Ďalšie vlastnosti vášho nového zvlhčovača sa odvíjajú od vašich požiadaviek. Niektoré modely disponujú funkciou teplej a studenej pary alebo ukazovateľom izbovej teploty. Tie najmodernejšie dokážu zmerať hodnotu relatívnej vlhkosti a po dosiahnutí nastavenej hodnoty automaticky prerušia svoju prevádzku.  

Myslite tiež na bezpečnosť a užívateľskú prívetivosť. Zvlhčovač by mal po vyčerpaní vody v nádržke prerušiť svoju prevádzku a veľkou výhodou je aj spánkový režim. Ten vypne svetelnú signalizáciu a vy si tak môžete dopriať ničím nerušený spánok v optimálnom ovzduší.

Ionizátor ako malé, ale významné plus

Doplnková funkcia ionizácie neutralizuje kladné ionty, ktorých je v uzatvorených priestoroch viac, než by bolo potrebné. Vzduch plný záporne nabitých iontov si naopak môžeme užívať v prírode, v lese či pri mori, alebo práve v domácnostiach s ionizátormi vzduchu. Ionizovaný vzduch prospieva alergikom a má pozitívny dopad na krvný obeh, imunitu a psychiku. Vzduch sa tým zároveň čistí a mierne dezinfikuje.

Balzamom pre telo, psychiku a zmysly sú potom zvlhčovače, ktoré ovládajú umenie aromaterapie. Disponujú aróma nádobkou, do ktorej jednoducho nakvapkajte trochu esenciálneho vonného oleja a spolu so zvlhčovaním vzduchu si užívate aj jeho osvieženie obľúbenou vôňou.