Tipy pre milovníkov kávy: Ako pripraviť lahodnú kávu v pohodlí domova?

Tipy pre milovníkov kávy: Ako pripraviť lahodnú kávu v pohodlí domova?

Pokiaľ nie je rozpustná káva práve vaša šálka kávy a zároveň nechcete utrácať za každodenné lattéčko v kaviarni, ponúka sa jednoduché riešenie – naučiť sa pripravovať kávu, ktorá uspokojí všetky vaše zmysly, doma či v kancelárii. 

Ako pripraviť cappuccino, espresso macchiato alebo café latté, sme vám prezradili v článku Letom svetom s kávovarom Nero. Keď už teda máte jasno, na akú kávu máte práve chuť, zostáva jediné – preniesť nadobudnuté vedomosti do praxe. Ale ešte skôr, ako sa do toho pustíte, máme pre vás pár osvedčených tipov, ktoré vám pri príprave skvelej kávy z pohodlia domova určite prídu vhod. 

Kvalitná káva  

Kvalitné kávové zrná sú jednoducho základom úspechu. Spočiatku, kedy si len ujasňujete svoje preferencie, sa vyplatí zavítať do menších pražiarní, kde vám poradia a často aj ponúknu ochutnávku. Kvalitnú kávu samozrejme nájdete aj medzi tými bežne dostupnými. Keď už však budete vedieť, aký druh kávových zŕn vám vyhovuje najviac, bude voľba medzi ponúkanými kávami jednoduchšia.

Skvelou voľbou pre domácu prípravu kávy (nielen) s kávovarom ETA NERO, je káva NERO Caffé, ktorá je dostupná v značkových predajniach ETA. Vyberať môžete z niekoľkých variantov podľa vašich preferencií:

 

Prémiová káva Nero Caffé

 

  • NERO Caffé Premium/Pure bola vyvinutá na mieru tuzemským milovníkom kávy a tvorí ju 100 % arabica. Vďaka stredne tmavému praženiu u nej dochádza k potlačeniu kyslých chutí.
  • NERO Caffé Premium/Fine je prémiová káva s vyváženou chuťou, ktorá sa dosiahla kombináciou arabiky (80 %) a robusty (20 %).
  • NERO Caffé Crema/Office vás nadchne svojou jemnosťou, ktorú si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa. Táto vyvážená zmes káv arabica a robusta sa vyznačuje hustou penou s jemnou textúrou na povrchu.

Prémiová káva Nero Caffé

 

NERO Caffé je jedna z najlepších bežne dostupných káv na trhu. Bola vyvinutá v úzkej spolupráci s niekoľkými overenými rodinnými pražiarňami. Výber a spracovanie zŕn sprevádza láska ku káve a precízna výstupná kontrola, čo je poznať na jej kvalite a chuti. Dômyselne riešené je tiež balenie káv NERO Caffé, ktoré je vybavené ventilom na uchovanie arómy.

 

Čerstvo namleté 

Aróma a chuť čerstvo namletej kávy sú nezameniteľné. Oboje časom bohužiaľ vyprcháva a chuťový a čuchový zážitok klesá na intenzite. Kávovar ETA NERO má zabudovaný mlynček s kvalitnými oceľovými nožmi, a tak vám kávové zrná namelie vždy až tesne pred samotnou prípravou. Ľahko si tak môžete nastaviť hrubosť mletia, ktorá ovplyvní výslednú chuť a intenzitu vášho nápoja.  Vo všeobecnosti platí, že čím jemnejšie mletie, tým intenzívnejšia chuť a aróma. Veľmi jemne mletá káva však vyteká pomalšie a pre niekoho môže byť silná až príliš.

Správny postup prípravy

Príprava kávy môže byť pekná veda. To však neplatí, keď máte tých správnych pomocníkov. Kávovar ETA NERO urobí všetku prácu za vás a ponúkne ešte niečo navyše. Disponuje totiž voliteľnou funkciou predsparenia, a tak je čerstvo namletá káva najprv na niekoľko sekúnd sparená menším množstvom vody. Tým káva napučí a potom lepšie uvoľní svoju arómu a látky v nej obsiahnuté.  

Nahriata šálka

Aby nedošlo k nežiaducemu teplotnému šoku a rýchlemu vychladnutiu kávy, šálku pred prípravou nahrejte. Ako na to? Jednoducho zapnite funkciu horúcej vody, napusťte ju do šálky a nechajte chvíľu odstáť. Potom vodu vylejte a pokračujte v príprave nápoja. 

Starostlivosťou zahrnutý kávovar   

Aby vám kávovar dlhšie slúžil a kvalita kávy v ňom pripravená zostávala vysoká, je potrebné ho udržovať v čistote. Z času na čas si preto žiada odvápnenie. Nemusíte si však nastavovať pripomienku v telefóne, ani si písať poznámku do diára, kávovar ETA NERO vás sám včas upozorní, že už je na odvápnenie tá správna chvíľa.

Cappuccino