Veľký sprievodca balením darčekov, alebo ako originálne zabaliť darčeky na Vianoce?

Veľký sprievodca balením darčekov, alebo ako originálne zabaliť darčeky na Vianoce?

Všetci, ktorí milujú Vianoce veľmi dobre vedia, že krásne zabalené darčeky prinášajú radosť. Vo vnútri môže byť šperk za tisíce alebo iba nové ponožky, ale krásne balenie dokáže rozžiariť oči tých, ktorých máte najradšej. Poďte sa s nami pozrieť na tipy, ako originálne zabaliť darčeky, ako sa balia mäkké a neforemné darčeky, alebo ako zabaliť darčeky pre deti.

Než začnete, rozhodne si rozmyslite, v akom štýle budete tento rok darčeky baliť. Uľahčí vám to nákup baliaceho materiálu, môžete si rovno pripraviť drobnosti a ozdoby na dotvorenie, prípadne kombinovať farby papierov a stúh do jedinečných kombinácií. Na začiatok sa vám ale určite bude hodiť:

 • baliaci papier niekoľkých druhov alebo vzorov, 
 • stuha, šnúrka, krajka a iné materiály na previazanie darčekov, 
 • nožnice a lepiaca páska alebo tavná pištoľ, 
 • prírodniny (smrekové vetvičky, šišky, sušené listy, cesmína alebo napr. imelo), 
 • perníčky, rolničky, zvončeky a iné ozdoby, 
 • rolky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera na malé darčeky. 

Ako zabaliť darčeky? Vyzdobte ich

Ak máte darčeky v príjemných rozmeroch, v krabičkách alebo v tvaroch, s ktorými si nemusíte lámať hlavu, môžete sa rovno pustiť do zdobenia. 

Metalické farby a materiály 

Tento rok rozhodne frčia metalické materiály, kombinovať môžete pokojne zlatý baliaci papier s klasickou širokou lesklou červenou papierovou stuhou, zelenou a ružovou, modrou a striebornou, fialovou a ružovou alebo napr. červenou a čiernou.

Stužky môžete zvoliť:

 • papierové lesklé alebo matné, 
 • zamatové, 
 • klasické stuhy.  

Prírodniny

Kto dáva prednosť tradičnejším materiálom, môže darčeky zabaliť do klasického hnedého baliaceho papiera a previazať ich povrázkom alebo obyčajnou stužkou. Takéto balenia si priamo pýtajú doplnenie prírodninami, ako sú šišky alebo smrekové vetvičky, ktoré prestrčíte pod šnúrkou.

ETA TIP: Čo takto tento rok urobiť namiesto menoviek perníky s menami? Stačí do nich pred pečením urobiť otvor, ktorým prevlečiete šnúrku, aby ste ich mohli zavesiť na darček.

Dvojité balenie

Veľkú parádu urobí dvojité balenie alebo dvojité mašličky na darčeku. Ak balíte darček „nastojato“, teda napríklad fľašu, hrnček alebo sviečku, pripravte si priesvitný celofán a baliaci papier. Celofán by mal byť o kúsok väčší než samotný baliaci papier. Položte na stôl baliaci papier, naňho celofán a doprostred darček, ktorý chcete zabaliť. Pripravte si stužku a baliaci papier aj s celofánom zdvihnite rovnomerne okolo darčeka a previažte nad darčekom stužkou. Vznikne darček v tvare ananásu, ktorý bude pôsobiť luxusne a lákavo.

Ak chcete dvojité balenie využiť iba pri dekorovaní darčeka, pripravte si farebné stužky v kontrastných farbách, jutové stuhy alebo napr. krajkové stužky. Zabaľte darček ako ste zvyknutí a potom pridávajte ďalšie mašličky tam, kde ste darček zaviazali. Našuchoreného vzhľadu dosiahnete použitím rôznych materiálov a hrúbky stúh.

Vlastný baliaci papier

Kto chce byť skutočne originálny, môže si pripraviť vlastný baliaci papier. Najjednoduchšie je pomaľovať klasický hnedý alebo biely baliaci papier. Pripraviť si ale tiež môžete kúpené pečiatky alebo si vyrobiť vlastné zo zemiakov tak, ako sme to robili v škôlke.

ETA TIP: Dobrým nápadom je tiež napísať priamo na zabalený darček malé prianie.

Ako na mäkúšov? Alebo, ako zabaliť mäkké darčeky

Ponožky, svetre, šály a rukavice. Ako ich elegantne zabaliť a urobiť nimi radosť? Tu sa vám možno bude hodiť pár pomôcok.

Balenie do rolky

Skvelým pomocníkom na balenie mäkkých darčekov sú rolky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera. Stačí ich naplniť ponožkami alebo šatkou, posunúť textil až do stredu. Položte rolku na stôl a z každej strany na ňu od kraja pritlačte guľatú rolku lepiacej pásky. Vezmite nožnice a odstrihnite lepiacu pásku, aby ste naznačili sklad rolky. Otočte rolku na druhú stranu a to isté urobte na oboch koncoch z druhej strany. Vezmite potom rolku do ruky a stlačte konce dovnútra. Vďaka vrypom sa konce krásne vytvarujú a rolky stačí previazať stužkou.

Podložka

Tí, ktorí sa v balení darčekov naozaj vyznajú, používajú ako malý trik pod mäkké darčeky podložku z kartónu. Stačí na ňu položiť sveter, košeľu alebo tričko, prehnúť okraje na dvoch protiľahlých stranách hore a môžete darček zabaliť, ako by bol schovaný v krabičke.

Darček v darčeku

Ak pre niekoho máte drobnosť, ktorá by sa zle balila, využite iný darček a zabaľte pokojne ponožky do hrnčeka, šatku ku knižke alebo rukavice ku krabici čajov. Poslúži vám namiesto podložky, darček sa v nich krásne schová a urobí dvojitú radosť.

Ako zabaliť darčeky pre deti?

Podarilo sa vám vybrať niečo skvelé pre vašich najmenších? Urobte im radosť tiež pekným balením. Odporúčame nedávať menšie a menšie krabice do jednej, s tým veľa úspechu nezožnete. Skúste napr.:

 • darčekového snehuliaka – zabaľte tri darčeky do bieleho papiera a jeden do čierneho. Prilepte ich k sebe tavnou pištoľou a dozdobte farebnými papiermi, aby darček vyzeral ako snehuliak. 
 • ušaté darčeky – až budete baliť klasickú krabičku, zahnite jednu stranu baliaceho papiera na strane darčeka tak, ako ste zvyknutí, ale na opačnej strane nechajte zvyšný papier stáť ako ušká. Stačí pridať alebo nakresliť oči a ňufáčik a na svete môže byť celé zoo. 
 • vybuchujúca krabička – ľudia, ktorí sa venujú scrapbookingu vymysleli tzv. exploding box – krabičku, ktorá sa po rozviazaní šnúrky rozloží pred očami. Vo vnútri sa môže ukrývať malý darček, ale môže byť tiež plná obrázkov obľúbených postavičiek alebo iného prekvapenia. 
 • príšerné krabičky – ak máte krabičky s odklopným vekom, vyzdobte ich farebnými papiermi, nalepovacími plastovými očami z papiernictva a dlhými zubami. Deti budú baviť už krabičky samotné. 
 • jednorožci pre malé veľké slečny – pre vašu princeznú zabaľte darček ako jednorožca. Bude stačiť biely papier, lesklý papierový kornút ako roh a trocha práce s farebnými fixkami. 
 • darčeky k nahryznutiu – ak máte pripravené darčeky podlhovastého tvaru, zabaľte ich ako veľké cukríky a uložte pod stromček všetky k sebe. Deti nebudú vedieť, po ktorom siahnuť skôr. 

 Napriek tomu, že na trhu existujú tisíce jednoduchých darčekových taštičiek, zabalený darček urobí oveľa väčšiu radosť. Schválne, patríte k tým, ktorí papier roztrhajú a zahodia, alebo skôr k tým, ktorí darčeky opatrne rozbaľujú, aby sa papier dal použiť aj na neskôr? Tak alebo tak, prajeme vám krásne Vianoce.