S týmto plánom pečenia cukroviniek sa už nebudete pred Vianocami stresovať

S týmto plánom pečenia cukroviniek sa už nebudete pred Vianocami stresovať

Drobučké vyzdobené cukrovinky rozličných tvarov a druhov okúzľujú na vianočnom stole návštevy a detské jazýčky. Aby ste si pečenie užili, dobre si ho rozplánujte. Ak chcete piecť s deťmi, vyberajte si jednoduché tvary a cesto, ktoré sa nelepí. Počítajte s tým, že deti vykrajovanie po chvíli prestane baviť, a tak im spravidla postačí jedna dávka cesta. Alebo sa dohovorte s kamarátkou a urobte si deň, kedy budete piecť s vareným vínom a výmenou osvedčených receptov a trikov. Zjednodušte si prácu čo najviac, kuchynský robot Gratus Kuliner II za vás mieša, hnetie, šľahá a melie a využijete ho pri príprave cesta a náplne. Neoceniteľným pomocníkom je aj kuchynská váha s dobre čitateľným displejom alebo ciferníkom. Retro dizajnová váha ETA STORIO navyše zabezpečí tú správnu atmosféru ako z babičkinej kuchyne.

Tento jednoduchý plán vás prevedie prípravou jednotlivých druhov cukroviniek týždeň po týždni tak, aby ste na konci adventu spokojne a v pokoji vybrali napečené druhy na misu. A Vianoce môžu začať.

Koniec novembra
(zhruba od 25. 11.)

Premyslite si, čo budete tento rok piecť a urobte si zoznam jednotlivých druhov. Nájdite si recepty a vypíšte si z nich suroviny, ktoré potrebujete kúpiť, prípadne formičky a ďalšie vybavenie, ktoré vám chýba. V nasledujúcich dňoch si to kúpte alebo požičajte. Ak sa chystáte upiecť štólu alebo opitú vianočnú tortu či puding, teraz je ideálny čas, pretože potrebujú niekoľko týždňov odležať. Premyslite si tiež tohtoročnú vianočnú výzdobu a aranžmán sviatočného stola, aby ste si stihli prípadne objednať látku na obrus a prestieranie alebo iné dekorácie.

Pripravte si domáci vanilkový cukor – vanilkový lusk vložte do nádoby s práškovým alebo jemne mletým krupicovým cukrom. Pokiaľ pečiete štólu, vyškrabte dreň do cesta a do cukru dajte iba prázdny lusk. Za dva týždne ho nádherne prevonia – a prírodne. Podobne môžete ostrúhať kôru z vytlačeného citróna či pomaranča (iba v bio kvalite) a nechať ich usušiť. Neskôr ju použijete do cesta alebo krému.

1. adventná nedeľa 
(4. 12.)

Skôr ako vyrazíte do obchodu, skontrolujte domáce zásoby, čokoládové polevy a krémy predstavujú ideálny spôsob, ako zužitkovať rôzne kúsky čokolád a figúrok. Pokiaľ sa už dlhší čas chystáte upratať kuchyňu, teraz nastáva skvelý čas – zistíte, čo máte, zoskupíte rôzne načaté vrecká k sebe a spracujete všetko do cukroviniek. Nezabudnite nakúpiť aj dostatok papiera na pečenie, potravinárskej fólie a alobalu.

Upečte cukrovinky, ktoré vyžadujú dlhší čas k rozležaniu – zázvorky, perníčky, anízky... Uložte ich do krabíc a popíšte ich. Ak túžia vaše deti po perníkovom betleheme, upečte si ho spoločne a vystavte si ho napríklad pri adventnom venci s prvou zapálenou sviečkou.

Vianočné pečivo

2. adventná nedeľa
(10. 12.)

Nastáva hlavná časť pečenia. Linecké, vanilkové rohlíčky, sušienky z krehkého cesta, orieškové pečivo, košíčky... Väčšina druhov cesta chutí lepšie po rozležaní, ak chcete piecť cez víkend, pripravte si ich vo štvrtok alebo v piatok večer, alebo v sobotu ráno na nedeľné pečenie. Potom už iba cesto vyvaľkáte, nakrájate alebo vytvarujete a upečiete. Vychladnuté tvary skladajte do krabíc a opäť si ich nezabudnite popísať. Zatiaľ nič neplňte, krémy by sa pokazili a marmeláda vyschla. Prebytočné bielky buď uložte do mrazničky na neskôr, alebo z nich upečte orieškové/kláštorné sucharky, pusinky či kokosky. Odležať síce nepotrebujú, ale čas im pri správnom uskladnení na suchom, tmavom, chladnejšom mieste neublíži.

3. adventná nedeľa
(17. 12.)

Odložené bielky teraz využijete pri pečení kokosiek, florentíniek, pusiniek a laskoniek. Pokiaľ žiadne nemáte a z celých vajec vám zvýšia žĺtky, uložte ich do mrazničky a použite do vianočky, iba zo žĺtok je jemnejšia a kyprejšia. Môžete tiež začať plniť napečené linecké cukrovinky marmeládou a preliať polevou. Perníky vyzdobte bielkovou polevou alebo zlepte ríbezľovou zaváraninou. Hotové cukrovinky skladujte (najlepšie v popísaných) kovových alebo plastových nádobách vyložených papierom na pečenie alebo alobalom na suchom, chladnejšom, tmavom mieste. Mráz cukrovinkám nevadí, ale vysuší ich, lepšie než balkón je pri mínusových teplotách chladná chodba.

Premyslite si menu na sviatočné dni a pripravte si zoznam receptov a surovín, ktoré potrebujete nakúpiť.

ETA TIP: Prečítajte si tiež Päť spôsobov prípravy snehu z bielkov pre rôzne pokrmy.

Vianočka

4. adventná nedeľa
(24. 12.)

Dva dni alebo deň pred Štedrým večerom upečte vianočku, štrúdľu či bábovku podľa toho, čo na štedrovečernej tabuli obvykle servírujete. Aj počas posledného adventného víkendu stihnete pripraviť mnoho druhov cukroviniek – vyberajte si ale nepečené – raw cukrovinky, čokoládové bonbóny, prípadne florentínky alebo snehové pusinky. Napečené korpusy a cukrovinky naplňte krémom a dozdobte.