ETA 211, známa ako futuristická žehlička z vesmíru

ETA 211, známa ako futuristická žehlička z vesmíru

Od 50. rokoch na návrhoch nových spotrebičov v podniku ETA s konštruktérmi spolupracovali aj designeri. To viedlo nielen k získaniu designových ocenení, ale aj k vyššiemu množstvu predaných kusov. Príkladom moderného smerovania firmy mala byť aj žehlička ETA 211 podľa návrhu Stanislava Lachmana.

Na projekte „trucžehličky“ alebo „nemravné žehličky“, ako ju ešte vo výrobe prezívali, s Lachmanem pracoval konštruktér Jiří Kapr. Spoločnými silami sa snažili vyvinúť žehličku, ktorá by zaujala aj na zahraničných trhoch. Popustili preto uzdu predstavivosti a v roku 1973 prišla do výroby žehlička 211 označovaná za Lachmanovu najkontroverznejšiu prácu a jeden z najpozoruhodnejších produktov pre domácnosť, ktorý v českej histórii vznikol.

 

Najväčšia žehliaca plocha na svete

Špeciálny bol už kosodĺžnikový tvar žehliacej plochy s dvomi špičkami, vďaka ktorým sa s ňou dalo žehliť bez nutnosti obracania smerom dopredu aj dozadu. Žehlička 211 mala najväčšiu žehliacu plochu na svete a novinkou, ktorú si ETA nechala patentovať, bola aj možnosť odkladať ju na bok na jej najdlhšiu hranu.

Nemravná žehlička mala 5 teplotných stupňov na rôzne druhy odevov a bola dodávaná so skladacím stojanom pre podoprenie prívodného káblu. V návode k žehličke sa noví majitelia mohli dočítať o ocenení, ktoré žehlička pozbierala: „Dokonalá konštrukčná kvalita a avantgardné, účelné tvarové riešenie týchto žehličiek bolo ocenené právom užívať značky MONTREAL 67, priznávané výrobkom najvyššej úrovne.“

Žehlička vznikla v dvoch verziách – s uzavretou (pod označením ETA 212) a otvorenou rukoväťou. V Československu bola patentovo chránená, ale príliš sa na trhu neujala, zahraničné ponuky zo Západu firma Elektro-Praga nikdy nevyužila.

Napriek neúspechu na trhu sa však stala českou designovou ikonou. Napríklad sa dostala aj do výberu 100 nejdôležitejších kúskov lokálneho designu. Dnes už si bohužiaľ málokto dovolí prísť s tak odvážnym produktom, aj preto vám ju tu pripomíname. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!