Pluto a Jupiter: Ikonické české vysávače podľa planét

Pluto a Jupiter: Ikonické české vysávače podľa planét

Päťdesiate roky vo vtedajšej Elektro-Praga patrili výrobe vysávačov. Pre svoju obľubu v československých domácnostiach sa vysávače stali hlavným výrobným artiklom podniku, čo bolo zosilnené aj veľkým záujmom za hranicami republiky. Vysávače z 50. rokov boli avšak populárne nielen pre svoju funkčnosť a spoľahlivosť, ale aj pre nevídaný design a nadpozemské mena. Za designom stáli tvarový výtvarníci, ako sa im vtedy hovorilo, Stanislav Lachman a Miloš Hájek.

V pláne bolo vyrobiť vysávače pomenované po viac ako polovici planét našej slnečnej sústavy. Revolučné pritom bolo už len označenie, ktoré sa líšilo od predchádzajúceho čisto číselného. Vzniknúť tak mali Jupiter, Pluto, Venuša, Mars a Saturn. Nakoniec sa do výroby dostali len prvé dva menované vysávače – Jupiter a Pluto. Zvyšné planétové vysávače zostali, kvôli malému trhu bez nutnosti preťahovať sa o zákazníkov, len na papieri.

Pluto 400

Prvým vysávačom z vesmíru bol Pluto, pomenovaný podľa vtedajšej najmenšej planéty našej slnečnej sústavy. Okrem mena sa planéte podobal aj tvarom – bol malý a pripomínal vajíčko, ako ho všetci začali tiež prezívať. Pluto v roku 1954 navrhol designér Miloš Hájek a v tej dobe sa jednalo o jeden z prvých vertikálnych vysávačov vôbec. Príkon mal 300 W a bol určený iba k suchému vysávaniu.

 

 

Jupiter 402

V roku 1956 vznikol na návrh designéra Stanislava Lachmana vysávač s názvom Jupiter 402. Prvý vysávač s celoplastovým telom bol dostupný v dvoch farebných prevedeniach, v zelenej a šedej, a prekvapil technologickými vychytávkami. Najskôr boli vysávaču namontované nožičky, bolo ho preto možné postaviť a vysávať tiež na vyvýšených miestach. Ďalšou novinkou bolo zapínanie našliapnutím alebo mnohé nadstavce umožňujúce vysávať skutočne všetko.

Jupiter bol doplnený o guľatú kefu na záclony, štrbinovú trubicu na radiátory, vankúšovú na odevy alebo dokonca aj rozprašovač, ktorý mohol slúžiť pre aplikáciu vôni proti moľom alebo inhalačných prostriedkov. Ďalšia vychytávka Jupitera nesúvisela tak úplne s vysávaním, ako skôr s počúvaním rádia. „Ochrana proti rušeniu rozhlasu je kontrolovaná rádio komunikačnou odrušovaciou službou,“ píše sa v pôvodnom návode dodávanom s vysávačom.

Vo svojej dobe patril Jupiter s príkonom 400 W k najvýkonnejším vysávačom na svete. Stal sa tiež jedným z najviac exportovaných vysávačov z vysávačov ETA vo svojej dobe. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!