Stanislav Lachman, priekopník českého tvarového vývoje a designu výrobkov ETA

Stanislav Lachman, priekopník českého tvarového vývoje a designu výrobkov ETA

Za to, že do českých kuchýň po druhej svetovej vojne začal prenikať design, mohol predovšetkým jeden človek. Volal sa Stanislav Lachman. Jeho ikonické návrhy vysávačov, mixérov aj ďalších spotrebičov do domácnosti zostali navždy zapísané do našej kultúry. Veľká časť jeho práce je spojená so spoločnosťou ETA, tak sa na ňu poďte pozrieť.

Nadčasový vysávač Jupiter sa dodnes považuje za designový kúsok. To isté kosodĺžniková žehlička typu 211, ktorá vo svojej dobe mala najväčšiu žehliacu plochu na svete. A mnoho ďalších produktov značky ETA si pamätáme práve vďaka Stanislavovi Lachmanovi, hlavnému výtvarníkovi pražského Výskumného podniku Kovotechna, ktorý navrhoval spotrebný tovar pre desiatky podnikov vtedajšieho Československa.

Najviac bol Lachman spojený práve s podnikom Elektro-Praha – není to Elektro-Praga? a jeden z propagačných materiálov z počiatku 60. rokov sa snažil vysvetliť hodnotu výrobkov podniku nasledovne:

Prečo sú dobré výrobky Elektro-Pragy Hlinsko?

„To nie je náhoda, že máme vlastný sochársky ateliér a vlastného tvarového výtvarníka. Od svojich výrobkov nechceme iba to, aby dobre pracovali a plnili svoju úlohu. Chceme súčasne, aby boli fyziologicky správne – aby odpovedali ľudskej ruke a aby sa s nimi ľahko pracovalo, chceme súčasne, aby boli krásne – aby ich tvar bol ladný a ich farby príjemné, chceme súčasne, aby vhodne zapadali do prostredia, do ktorého sú určené. Pri svojej práci dbá tvarový výtvarník aj na to, aby boli dobre vyrobiteľné. Skúsenosti z jedných výrobkov nám pomáhajú pri výrobe výrobkov ďalších. Preto sú naše výrobky dobré.“

Nerozlučné spojenie Lachman a ETA

Vtedy sa v Čechách ešte nehovorilo slovo design, namiesto neho sa používal počeštený termín tvarový vývoj. A Stanislav Lachman bol jeho naozajstným mistrom. Kariéru začal vyštudovaním Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe a dva roky po jej dokončení ho Božena Zrzavá, vnučka slávneho maliara Jana Zrzavého, prijala do štátneho podniku Kovotechna. Tam s tímom ďalších návrhárov, grafikov a výtvarníkov začali navrhovať tvary nových výrobkov vrátane ich obalov, návodov k použitiu a mien. Za svoj život takto spracoval cez 1 200 návrhov.

Jedným z najvýraznejších odberateľov jeho práce sa v 50. rokoch stala práve Elektro-Praga Hlinsko, pre ktorú najskôr navrhoval kompletnú podobu vysávačov, neskôr potom aj šľahačov, kuchynských robotov, varičov ale aj mixérov, kávovarov, žehličiek a ďalších prístrojov do domácnosti. Rozbor jeho portfólia necháme na teoretikoch designu, poďme sa radšej pozrieť priamo na to najzásadnejšie z jeho práce. Teda na výrobky, ktoré ETA v spolupráci s ním vyrobila.

Vysávač Elektro-Praga Jupiter 402

Tento veľmi úspešný model „cigarovej konštrukcie“ z roku 1956 bol ako prvý vysávač navrhnutý pre celoplastovú výrobu. Veľkú inováciu predstavovala taktiež možnosť oddelenia celej motorovej časti a tým omnoho jednoduchší prístup k prachovému filtru. Jupiter spolu s ďalšími typmi vysávačov patril medzi najobľúbenejšie elektrospotrebiče 60 rokov.

 

Žehlička typ 211

Že bol Stanislav Lachman veľkým vizionárom potvrdzuje aj jeho kontroverzný návrh žehličky ETA 211 v roku 1973. Hranatá žehlička kosodĺžnikového tvaru sa vyznačovala enormnou žehliacou plochou, najväčšou na svete danej doby. Vďaka ľahkému pohybu vpred aj vzad ju bez problémov využívali ľaváci aj praváci. Pri práci sa dala ľahko odstavovať na bok, čo predstavovalo úplný zvrat vo svetovom vývoji žehličiek. Aj cez to sa na československom trhu príliš neujala.

Vysávač ETA 406

Vysávač ETA 406 predstavoval jeden z prvých typov cigarovej konštrukcie. Vďaka uplatneniu bohatých vývojárskych poznatkov závodu Elektro-Praga bol tento model veľmi výkonným pomocníkom. Turbínu poháňa jednofázový motor a agregát je uložený v dvoch krúžkoch z mechovej gumy. Všetko je v úplne dokonalej harmónii.

 

 

Mixér ETA 011 Mira

Ďalším fascinujúcim produktom bol legendárny mixér Eta Mira 011 z počiatku 70. rokov, o ktorého dokonalej konštrukcii svedčí aj fakt, že ho dnes stále využíva nejedna domácnosť. Mixér bol schopný rozmixovať aj tie najtvrdšie suroviny a jednoduchá rozložiteľnosť zaručila rýchle a bezproblémové čistenie.

 

 

 

Žehlička 219, predchodkyňa žehličky ETA 220

 

Žehlička ETA 220


Žehličky boli pre podnik v prvých rokoch úplne zásadným produktom. Medzi tie patrila aj suchá žehlička ETA 220, ktorej sa spolu s jej predchodkyňou typu 219 vyrobilo od roku 1972 takmer 11, 5 miliónov kusov. Pre svoju účelnosť, jednoduché užitie a relatívne nízku cenu sa stala obľúbená vývozným artiklom.

 

 

 

Vysušovač vlasov ETA Diola


Funkcionalistický design bruselského štýlu Elektrického vysušovača vlasov ETA 310 Diola predstavoval koncom 60. rokov jeden z najväčších výstrelkov vtedajších elektrospotrebičov. Skrátka presne, ako sa píše v dobových popisoch produktu: „Elegantný, spoľahlivý a výkonom odpovedajúci všetkým náročným požiadavkám.“

 

 

 

Mlynček na kávu ETA Moka


Hranatý design mlynčeku na kávu ETA Moka zloženého z číreho skla, kovu a plastu skvelo doplnil každú funkcionalistickú kuchyňu.

Žehlička ETA 241 a 242


Tieto dva klasické typy žehličiek vyrábané závodom Elektro-Praga Jablůnkov sa od seba líšia iba výtvarným riešením držadla a plynule nadväzujú na vývojovú radu elektrických žehličiek s termostatom. Elegantné tvary, kombináciu kovu s čiernym plastom a koliesko na reguláciu teploty si určite pamätá každý z nás.

Žehlička ETA 241

Žehlička ETA 242 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!