Retro recepty z roku 1951 pre elektrický šľahač

Retro recepty z roku 1951 pre elektrický šľahač

S nákupom nového pomocníka do kuchyne od ETA získajú zákazníci okrem návodu k jeho použitiu aj recepty, aby sa s prístrojom jednoducho zžili. Rovnako tomu bolo tomu aj v roku 1951, kedy sa sortiment firmy rozrástol o Elektrický šľahač 433.

Päťdesiate roky, zlatý vek mechanizácie a elektronizácie, prináša do nejednej kuchyne nebývalú pohodu. Každá štvrtá rodina v ČSSR si v tej dobe do domácnosti zaobstaráva niektorý z nových elektrospotrebičov podniku Elektro-Praga Hlinsko, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj prvý Elektrický šľahač typu 433. Gazdinky sú síce zvyknuté všetko pripravovať tradičnou cestou – šľahače sa však skoro osvedčia ako skvelí pomocníci pri príprave múčnikov a zákuskov a stávajú sa tak súčasťou väčšiny vybavených kuchýň.

S viac než 60ročným odstupom sa teraz môžete na recepty k prvému elektrickému šľahaču pozrieť. Možno vám prinesú inšpiráciu pri práci s modernejšou verziou šľahača.


 

Šľahaná bábovka a omelety

6 celých vajec, 20 dkg cukru, kôra z 1 citrónu a roztlčenú vanilku šľaháme 10 až 12 minút. Pridáme 18 dkg múky, šťavu z 1 citrónu a ručne zľahka zamiešame. Pečieme asi ¾ hodiny mierne v trúbe.

Rýchla omeleta

Do snehu ušľahaného z 3 bielkov zašľaháme 3 žĺtky, 2 lyžice cukru a potom zľahka primiešame 1 lyžicu múky. Panvicu potrieme maslom a omelety pečieme rýchlo do zlata. Omeleta sa podáva preložená, potrená zaváraninou.

Piškótová bábovka

Ušľaháme 5 celých vajec a 15 dkg cukru, do tuhej hmoty zľahka primiešame 8 dkg múky. Bábovka sa nechá pozvoľna piecť.

Francúzska omeleta

Na šľahači sa vyšľahá 6 celých vajec s 3 lyžicami kyslej smotany, 1 lyžicou múky a trochou soli. Pečie sa rýchlo v trúbe do zlata. Podáva sa ako predkrm, plnená zeleninou a hubami.

Mechová torta

Do snehu z 3 bielkov sa zašľahá 14 dkg cukru a 7 žĺtkov. Šľaháme až do zhustnutia, potom ručne primiešame 14 mletých lieskových orechov alebo nalúpaných mandlí, citronádu a klinček. Pečie sa zvoľna ako buchta. K zvýšeniu lahodnosti šľahaného prípravku odporúčame za parných dní sklenenú misu pred použitím ochladiť. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!