Čo robila ETA, keď sa ešte nevolala ETA?

Čo robila ETA, keď sa ešte nevolala ETA?

Užitoční pomocníci ETA šetria prácu v českých, slovenských a v mnohých zahraničných domácnostiach už viac ako 70 rokov. Spoločnosť ETA si prešla dlhým vývojom, vystriedala viac mien a predstavila produkty, o ktorých ženy a muži za kuchynskou linkou do tej doby ani netušili, že ich potrebujú. Teraz sa pozrieme na tie prvé z nich.

Písal sa rok 1943, keď v areáli bývalej tehelne na okraji Hlinska založil pražský podnikateľ Jan Prošvic a chotěborský továrnik Vilém Eckhardt závod ESA. Za touto skratkou sa ukrýval názov Elektro-technická spoločnosť akciová, ktorá po dobu dvoch rokov do konca vojny oficiálne vyrábala telefónne rozdeľovače pre nemecké delostrelectvo. Ako sa z nej však stala spoločnosť ETA v podobe ako ju pozná väčšina z nás?

Prvé žehličky už od 40. rokov

Neoficiálne sa v továrne u pána Prošvica už od začiatku vyrábali jednoduché žehličky s keramickou vložkou a o rok neskôr k nim pribudli aj variče s ľahkou platňou. V ESA našlo zamestnanie zhruba štyridsať ľudí aniekoľko desiatok z nich vďaka tomu uniklo nedobrovoľnej práci v nacistickom Nemecku.


Žehlička ESA a neskoršie model ETA 55N (vpravo)

Domáce spotrebiče národného podniku Elektro-Praga

Po ukončení vojny už v ESA pracovalo okolo 300 zamestnancov a výroba sa zamerala na produkciu ďalších spotrebičov vhodných do domácnosti, ako boli ventilátory, meniče ku gramofónom alebo teplomety. O tri roky neskôr bola ESA znárodnená a značka prestala existovať. Zakladateľ značky Ján Prošvic vtedy utiekol pred komunistami do zahraničia. Jej produkty boli naďalej vyrábané pod značkou národného podniku Elektro-Praga. V roku 1949 sa podnik osamostatnil a vznikol národný podnik Elektro-Praga Hlinsko s monopolom na výrobu domácich elektrických spotrebičov.


Elektrická platnička ETA 038

Vysávače, sušiče i šľahače

Vďaka monopolu mohli československé domácnosti od roku 1950 vlastniť ponorný ohrievač, sušič vlasov, v roku 1951 sa na trhu objavil šľahač, rok 1952 patril obnovenej výrobe vysávačov cigaretového a hrncového typu z predvojnovej doby. Do tejto doby mala väčšina spotrebičov namiesto názvov iba číselné označenie.

Spolupráce konštruktérov a výtvarníkov 

Všetko sa zmenilo s moderným typom vysávača Štandard z roku 1954, ktorý bol prelomový tiež preto, že u jeho výroby bola prvýkrát venovaná rovnaká pozornosť technickému aj tvarovému riešeniu. Bol to práve vysávač Štandard, ktorý ako prvý prezentoval produkty Elektro-Praga v zahraničí. Za pôvodným vzhľadom stál konštruktér Leopold Šimoník inšpirovaný priemyslovým dizajnom rozšíreným v Spojených štátoch. Tým začala spolupráca konštruktérov a výtvarníkov. Obľuba a záujem o domáce elektrické spotrebiče sa prejavili aj na počte zamestnancov, ktorý v roku 1955 vzrástol na 1900.

 

Vysaváč ETA model 408

Pragomix do každej domácnosti

V polovici päťdesiatych rokov sa ľudia mohli po prvýkrát zoznámiť s mixérom Pragomix Special, ktorý dva roky čakal v skladoch na svoje objavenie. Až vtedy napadlo dnes neznámeho génia vytvoriť propagačnú kampaň, aby všetci zistili, k čomu mixér slúži a ako ho správne používať. Noví majitelia mixéra k nemu navyše získali aj malú knižku receptov. Následný záujem vyprázdnil sklady a postaral sa o zdvojnásobenie výroby v ďalšom kole. V rovnakej dobe sa začali predávať aj veľmi populárne vysávače Pluto vajcovitého tvaru a podlhovastý Jupiter.

Kde sa vzal názov ETA?

V roku 1960 sa Elektro-Praga Hlinsko rozrástla do takej veľkosti, že pod ňu spadali dva národné podniky a desať závodov, vyrábala 12 rôznych spotrebičov a zamestnávala takmer 3000 ľudí. V tom istom roku začal prerod značky Elektro-Praga Hlinsko na ETA, keď podnik získal ochrannú známku, ktorú v predvojnovej dobe vlastnila firma Elektrotechnické aparáty. Od tejto doby sa označenie ETA objavovalo na všetkých novo vyrobených elektrospotrebičoch. Jedným z prvých spotrebičov s názvom ETA bol ETA gril, ktorý si rovnako ako mixér pred ním musel na svoju obľubu počkať do poriadnej propagačnej akcie. A potom sa stal hitom.

Hitom sa potom stala aj rada ďalších výrobkov, ktoré asi všetci z nás poznáme z domácností vlastných, či od našich rodičov. Na ne sa podrobnejšie pozrieme zasa nabudúce. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!