Čo robila ETA, keď sa ešte nevolala ETA?

Čo robila ETA, keď sa ešte nevolala ETA?

Užitoční pomocníci ETA šetria prácu v českých, slovenských a v mnohých zahraničných domácnostiach už viac ako 70 rokov. Spoločnosť ETA si prešla dlhým vývojom, vystriedala viac mien a predstavila produkty, o ktorých ženy a muži za kuchynskou linkou do tej doby ani netušili, že ich potrebujú. Teraz sa pozrieme na tie prvé z nich.

Písal sa rok 1943, keď v areáli bývalej tehelne na okraji Hlinska založil pražský podnikateľ Jan Prošvic a chotěborský továrnik Vilém Eckhardt závod ESA. Za touto skratkou sa ukrýval názov Elektro-technická spoločnosť akciová, ktorá po dobu dvoch rokov do konca vojny oficiálne vyrábala telefónne rozdeľovače pre nemecké delostrelectvo. Ako sa z nej však stala spoločnosť ETA v podobe ako ju pozná väčšina z nás?

Prvé žehličky už od 40. rokov

Neoficiálne sa v továrne u pána Prošvica už od začiatku vyrábali jednoduché žehličky s keramickou vložkou a o rok neskôr k nim pribudli aj variče s ľahkou platňou. V ESA našlo zamestnanie zhruba štyridsať ľudí a niekoľko desiatok z nich vďaka tomu uniklo nedobrovoľnej práci v nacistickom Nemecku.


Žehlička ESA a neskoršie model ETA 55N (vpravo)

Domáce spotrebiče národného podniku Elektro-Praga

Po ukončení vojny už v ESA pracovalo okolo 300 zamestnancov a výroba sa zamerala na produkciu ďalších spotrebičov vhodných do domácnosti, ako boli ventilátory, meniče ku gramofónom alebo teplomety. O tri roky neskôr bola ESA znárodnená a značka prestala existovať. Zakladateľ značky Ján Prošvic vtedy utiekol pred komunistami do zahraničia. Jej produkty boli naďalej vyrábané pod značkou národného podniku Elektro-Praga. V roku 1949 sa podnik osamostatnil a vznikol národný podnik Elektro-Praga Hlinsko s monopolom na výrobu domácich elektrických spotrebičov.


Elektrická platnička ETA 038

Vysávače, sušiče i šľahače

Vďaka monopolu mohli československé domácnosti od roku 1950 vlastniť ponorný ohrievač, sušič vlasov, v roku 1951 sa na trhu objavil šľahač, rok 1952 patril obnovenej výrobe vysávačov cigaretového a hrncového typu z predvojnovej doby. Do tejto doby mala väčšina spotrebičov namiesto názvov iba číselné označenie.

Spolupráce konštruktérov a výtvarníkov 

Všetko sa zmenilo s moderným typom vysávača Štandard z roku 1954, ktorý bol prelomový tiež preto, že u jeho výroby bola prvýkrát venovaná rovnaká pozornosť technickému aj tvarovému riešeniu. Bol to práve vysávač Štandard, ktorý ako prvý prezentoval produkty Elektro-Praga v zahraničí. Za pôvodným vzhľadom stál konštruktér Leopold Šimoník inšpirovaný priemyslovým dizajnom rozšíreným v Spojených štátoch. Tým začala spolupráca konštruktérov a výtvarníkov. Obľuba a záujem o domáce elektrické spotrebiče sa prejavili aj na počte zamestnancov, ktorý v roku 1955 vzrástol na 1900.

 

Vysaváč ETA model 408

Pragomix do každej domácnosti

V polovici päťdesiatych rokov sa ľudia mohli po prvýkrát zoznámiť s mixérom Pragomix Special, ktorý dva roky čakal v skladoch na svoje objavenie. Až vtedy napadlo dnes neznámeho génia vytvoriť propagačnú kampaň, aby všetci zistili, k čomu mixér slúži a ako ho správne používať. Noví majitelia mixéra k nemu navyše získali aj malú knižku receptov. Následný záujem vyprázdnil sklady a postaral sa o zdvojnásobenie výroby v ďalšom kole. V rovnakej dobe sa začali predávať aj veľmi populárne vysávače Pluto vajcovitého tvaru a podlhovastý Jupiter.

Kde sa vzal názov ETA?

V roku 1960 sa Elektro-Praga Hlinsko rozrástla do takej veľkosti, že pod ňu spadali dva národné podniky a desať závodov, vyrábala 12 rôznych spotrebičov a zamestnávala takmer 3000 ľudí. V tom istom roku začal prerod značky Elektro-Praga Hlinsko na ETA, keď podnik získal ochrannú známku, ktorú v predvojnovej dobe vlastnila firma Elektrotechnické aparáty. Od tejto doby sa označenie ETA objavovalo na všetkých novo vyrobených elektrospotrebičoch. Jedným z prvých spotrebičov s názvom ETA bol ETA gril, ktorý si rovnako ako mixér pred ním musel na svoju obľubu počkať do poriadnej propagačnej akcie. A potom sa stal hitom.

Hitom sa potom stala aj rada ďalších výrobkov, ktoré asi všetci z nás poznáme z domácností vlastných, či od našich rodičov. Na ne sa podrobnejšie pozrieme zasa nabudúce.