Spotrebiče našich babičiek

Spotrebiče našich babičiek

Výbava domácnosti sa obvykle predáva z maminky na dcéru, a pokiaľ vydrží, môžu spotrebiče putovať aj niekoľko generácii. To sa stalo aj niektorým kúskom od spoločnosti ETA. Dnes si predstavíme tie, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou slúžili ešte vašim prarodičom. Pozrite sa s nami do českých domácností 40. až 50. rokov.

Žehlička ESA

Vôbec prvým výrobkom, ktorý ešte pochádzal z produkcie závodu ESA (najstarší predchodca spoločnosti ETA), bola jednoduchá suchá žehlička so stojanom ESA. V roku 1945 sa ich v závode podnikateľa Jana Prošvice vyrobilo na 200 000 kusov a vyrábali sa ešte ďalších 10 rokov.

 

Žehlička model 203

Vzhľadom k úspechu sa začali žehličky modernizovať a v roku 1955 prišiel nástupca prvého modelu. Stal sa ním model žehličky 203, ktorej sa v nasledujúcich rokoch predalo 1,6 miliónov kusov. Síce vtedy už začínal podnik s názvom Elektro-Praga rozvíjať, ako jeden z mála u nás, zahraničný obchod, výrazná časť žehličiek však zostala v českých domácnostiach, a napriek tomu, že už to sú kúsky, ktoré by ste našli skôr na povalách, do našej histórie sa nezmazateľne zapísali.

 

Prvý bezplatňový varič 60-00

Po žehličkách sa v Prošvicově podniku vzápätí rozbehla aj výroba elektrických varičov. Vôbec prvý z nich dostal typové číslo 60-00. Vyrábal sa ďalších 12 rokov a na domácom trhu sa ho predalo 1,7 miliónov kusov. Práve vtedy sa prvý krát začalo so spoločnosťou ETA v domácnostiach aj variť.

 

Varič 038

Rovnako ako prvá žehlička mala svojho slávnejšieho a úspešnejšieho nástupcu, mali ho aj variče. Ten najslávnejší v histórii značky dostal priradené číslo 038 a stal sa asi najdlhšie slúžiacim českým varičom v celej Európe, ktorý už len ťažko niekto prekoná. U nás sa na trhu udržal až do roku 1976, kde bol potom kvôli zastaranosti vyradený. Čo však u nás bolo vtedy brané ako nemoderné, v zahraničí stále žalo úspech. Napríklad do Anglicka sa varič 038 vyvážal ďalších 18 rokov. Celkové čísla predajov sa vyšplhali až ku 2 miliónom predaných kusov, pričom štvrtina z nich šla na export, takže by ho mohli pamätať aj vaši prípadní známi z Veľkej Británie.

Vysávač V 300 doutníkový a V 200 hrncový

Skoro najznámejšími produktami značky ETA boli vždy vysávače. Tie vôbec najstaršie v roku 1952 firma prevzala zo závodu Rýnovice a sami sa pozrite, o aké krásne, dnes už v podstate múzejné kúsky sa pred viac ako 60 rokmi jednalo.

Vysávač 401 Standard

Prvý vlastný model vysávača prišiel len o 2 roky neskôr, teda v roku 1954, a u českých gazdiniek sa skvelo udomácnil. Vyrábal sa ďalších 13 rokov a stal sa aj spolu s ďalšími modelmi základom hlineckého exportu a predalo sa ho cez 1 milión kusov celosvetovo. Šlo teda o prvého autentického predchodcu napríklad slávneho vysávača Jupiter, ktorý neskôr navrhol jeden z najvýznamnejších českých designerov Stanislav Lachman.

 

Žehlička model 219/220

Vôbec najúspešnejší model žehličky ETA pravdepodobne už poznáme všetci. Mali ich naše maminky a možno niektorej z nich ešte dnes na chalupe stále dobre slúžia. Modelová rada 219/220 totiž bola zo všetkých spotrebičov ETA historicky vôbec najúspešnejšia. Začala sa vyrábať v roku 1972 a dodnes ich nájdete ako spoľahlivé lacné kúsky v bazároch. Po 26 rokoch výroby, z kedy máme posledné čísla o predajoch, sa jej predalo rekordných 11,4 miliónov kusov. Pričom viac než polovica šla na export pod značkou Rowenta, pre ktorú vtedy ETA domáce spotrebiče mimo iné dodávala, a šlo tak o žehličku, ktorú používali naše babičky a maminky po celej Európe.

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!