Starostlivosť o vlasy v zime – dbajte na správnu výživu a šetrných pomocníkov

Starostlivosť o vlasy v zime – dbajte na správnu výživu a šetrných pomocníkov

Mráz, sneh, prechody z tepla do zimy aj suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach – to všetko dáva našim vlasom v zime poriadne zabrať. Ich presušeniu, lámaniu a elektrizovaniu však môžete predchádzať vhodnou starostlivosťou.  

Výživa zvnútra a zvonka

Dodávať vlasom tie správne živiny je potrebné celoročne – v zime je však vhodné túto starostlivosť ešte zintenzívniť. Základom je vždy správna výživa. Vlasom prospievajú zdravé tuky obsiahnuté v orieškoch a semienkach, avokáde, rastlinných olejoch a rybách. Z minerálov si vlasy cenia hlavne zinok obsiahnutý v morských plodoch či v dyňových semienkach a selén, ktorý nájdete napr. v para orieškoch. Nezanedbateľnú úlohu hrá tiež železo, dbajte preto na dostatočný prísun ovocia, strukovín či mäsa. Nemenej dôležité sú vitamíny – obzvlášť celý B komplex a vitamíny A, C a E, ktoré slúžia ako účinné antioxidanty.

Čiastočne môžete svoje vlasy vyživiť aj vhodnou vonkajšou starostlivosťou. Ako maska či kondicionér môžu poslúžiť rovnaké suroviny, aké prospievajú pri vnútornom podávaní. Vyskúšajte zábal z kokosového oleja či avokáda a presvedčte sa sami. Aj z vlasových prípravkov voľte skôr tie prírodné – prílišná chémia vlasom z dlhodobého hľadiska neprospieva. Môžete si tiež nechať poradiť priamo v kaderníckom salóne, kde vám odporučia vhodné vyživujúce produkty s ochrannými zložkami.

Chráňte vlasy pod čiapkou

Pokrývka hlavy nie je iba prevenciou nachladenia, pred mrazom chráni tiež vlasy. Noseniu čapíc a klobúkov sa teda rozhodne nebráňte. Po príchode do vykurovaných priestorov, ako je obchod či MHD, však pokrievku dôsledne dávajte dole – vyhnete sa tak nechcenému spoteniu vlasov.

Starostlivosť o vlasy v zime

Pri umývaní a následnom vysušení si doprajte dostatok času. Vlasy vždy dôkladne vysušte – voda vo vlhkých vlasoch po vystavení mrazu zmrzne, čo môže štruktúru vlasov nenávratne poškodiť. Z rovnakého dôvodu vlasy neupravujte gélom s „mokrým efektom“.

Vlasy v zimnom období neumývajte zbytočne často. Pomocnou paličkou môže byť suchý šampón, ktorý nanesiete ku korienkom, a váš účes tak zostane v kondícii o niečo dlhšie.

Pomocníkov vyberajte starostlivo

Pri sušení vlasov fénom použite teplý vzduch, ale nie príliš horúci – vyhnete sa tým nechceným teplotným šokom. Kvalitný fén s niekoľkými stupňami teploty a nastavením intenzity prúdenia vzduchu tak bude (nielen) v zime vašou pravou rukou.

ETA TIP: Siahnite po profesionálnych švajčiarskych fénoch Valera alebo po obľúbených sušičoch vlasov z kolekcie ETA Fenité v elegantnom dizajne.

Pri výbere fénu sa zaujímajte tiež o funkciu ionizácie. Tá skracuje dobu sušenia, a zároveň zabráni elektrizovaniu, krepateniu a presušeniu vlasov. Starostlivosť o vaše vlasy tak bude nielen šetrnejšia, ale aj efektívnejšia. Ionty zaistia udržanie optimálnej vlhkosti, ktorú vo vlasoch „uzamknú“ – vlasy budú viditeľne lesklejšie a budú pôsobiť upraveným dojmom.

ETA TIP: Aby ste po vysušení fénom vlasy ešte nezaťažovali ďalším stylingom, choďte na to chytro. Perfektne vám poslúžia multifunkčné kulmofény a teplovzdušné kulmy, ktoré vaše vlasy vysušia a zároveň upravia do požadovaného tvaru.

Pokiaľ sa ani v zimnom období nechcete vzdávať žehlenia vlasov, siahnite po žehličke ETA Fenité. Tá vlasy vďaka technológii postupného uvoľňovania keratínu a argánového oleja z keramických doštičiek počas žehlenia vyživuje. Navyše disponuje unikátnou funkciou žehlenia s parou, a tak účes upraví rýchlejšie, účinnejšie a šetrnejšie.

Starostlivosť o vlasy v zime

Optimálna klíma pre vaše vlasy

Veľkou záťažou pre vlasy sú tiež prechody z mrazu do veľmi vykurovaných miestností. Suchý vzduch vysušuje aj vlasy, a tie tak strácajú silu a lesk.

V domácnostiach a kanceláriách môžete kvalitu a vlhkosť vzduchu jednoducho ovplyvniť – vsaďte na účinný zvlhčovač vzduchu, prípadne pozvite na pomoc tiež čističku vzduchu. Poďakujú sa vám nielen vaše vlasy, ale aj pleť. Zároveň sa vám bude oveľa lepšie dýchať.

Starostlivosť o vlasy v zime