Zamerané na krvný tlak: Prečo a ako ho merať v pohodlí domova

Zamerané na krvný tlak: Prečo a ako ho merať v pohodlí domova

Krvný tlak je dôležitá veličina, ktorá odráža zdravotný stav celého nášho organizmu. Jeho aktuálne hodnoty sú síce ovplyvňované mnohými faktormi, pokiaľ sa však dlhodobo odchyľujú od normy, rozhodne by sme im mali venovať zvýšenú pozornosť. Čo vlastne čísla na tlakomere znamenajú a ako tlak v domácom prostredí správne merať, sme pre vás zhrnuli v nasledujúcom článku.

Systolický a diastolický tlak

Krvný tlak je označenie pre tlak, ktorým pretekajúca krv pôsobí na stenu cievy. Keď sa srdcové komory sťahujú a pumpujú krv zo srdca, dosahuje krvný tlak najvyššie hodnoty. Taký tlak nazývame systolický. Medzi jednotlivými sťahmi potom srdcové komory odpočívajú. Vtedy je tlak najnižší a označuje sa ako diastolický.   

Krvný tlak sa najčastejšie vyjadruje v jednotkách mmHg a hodnoty systolického a diastolického tlaku sa oddeľujú lomkou.

Aké hodnoty krvného tlaku sú normálne, a teda žiaduce práve pre vás, vám povie iba lekár. Podľa európskych štandardov sa však normálny krvný tlak pohybuje okolo hodnôt 120/80 mmHg. 

A čo keď sa hodnoty normám vymykajú? 

Vysoký tlak (hypertenzia) je odborníkmi považovaný za výstražné znamenie, pretože sa veľmi často spája s rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami. Žiada si preto konzultáciu s lekárom, ktorý navrhne riešenie v podobe zmeny životného štýlu, prípadne predpíše lieky. Všeobecné odporučenia hovoria hlavne o optimalizácii telesnej hmotnosti, dostatku pravidelnej fyzickej aktivity či pestrom a vyváženom jedálničku bez nadbytočného množstva soli. Samozrejmosťou by malo byť obmedzenie alkoholu a fajčenie cigariet.

Nízky tlak (hypotenzia) potom nebýva vnímaný ako zdravie ohrozujúci. Ide skôr o nepríjemný stav vedúci k únave a malátnosti či k motaniu hlavy až mdlobám. Aj v tomto prípade je však vhodné dodržovať zdravú životosprávu – hlavne pravidelný pitný režim a dostatočnú pohybovú aktivitu. Je vhodné dbať na zvýšený prísun vitamínov a minerálnych látok a dať šancu pravidelnému otužovaniu. Ako prvá pomoc pri nízkom tlaku často poslúži káva alebo kvalitný zelený čaj.

Meranie tlaku

Ako si tlak zmerať doma?

Domáce meranie krvného tlaku ponúka hneď niekoľko výhod. Je pohodlné, rýchle a navyše odbúra tzv. syndróm bieleho plášťa, ktorý v nadväznosti na rozrušenie z prítomnosti lekára často skresľuje hodnoty tlaku smerom hore.  

Aby však porovnávanie hodnôt v čase dávalo zmysel, snažte sa vykonávať jednotlivé meranie za porovnateľných podmienok. Dodržujte pritom nasledujúce zásady:

  • Pred meraním aspoň 5 minút odpočívajte.
  • Meranie vykonávajte v tichej miestnosti.
  • Počas merania buďte čo najviac v pokoji, nehýbte sa a nehovorte.
  • Seďte pohodlne, chrbát majte opretý o operadlo stoličky. Nedávajte si nohu cez nohu a chodidlá majte položené rovno na podlahe. Meranie môžete vykonávať tiež v ľahu na chrbte.
  • Manžeta tlakomera by mala byť umiestnená na ľavej ruke nad kĺbom lakťa.

Nemerajte si tlak skôr ako 1 hodinu po jedle alebo pití, skôr než 20 minút po kúpeli a bezprostredne po konzumácii čaju, kávy alebo po fajčení cigariet. Vyhnite sa tiež meraniu vo veľmi chladnom prostredí a pokiaľ pociťujete nútenie k močeniu alebo sa nachádzate v inej stresovej situácii.

Na čo myslieť pri výbere domáceho tlakomeru?

Moderné domáce tlakomery sú vybavené praktickými funkciami, ktoré vám ich používanie uľahčia a zefektívnia. Skôr než tlakomery na zápästie, sú spoľahlivejšie tie, ktorých manžeta sa upevňuje na ruku. Väčšina domácich tlakomerov pritom funguje na tužkové batérie. Zákon schválnosti však môže spôsobiť, že sa batérie vybijú v tú najmenej vhodnú chvíľu. Pokiaľ je teda tlakomer prispôsobený tiež sieťovej prevádzke, je to malý plusový bod, ktorý ale v budúcnosti môžete veľmi oceniť.

ETA TIP: Tlakomery ETA sú navyše vybavené detektorom nepravidelného srdcového tepu, ktorý dokáže upozorniť na prípadnú arytmiu. Pokiaľ sa bude nepravidelnosť srdcového tepu opakovať, mala by nasledovať konzultácia s lekárom.  

Nanajvýš praktickou funkciou, ktorá príde vhod všetkým vekovým kategóriám, je pamäť výsledkov z predchádzajúcich meraní. Hodnoty si tak nemusíte nikam zapisovať a budete mať vždy spätnú kontrolu nad ich vývojom. Pokiaľ žijete s partnerom či rodinou, porozhliadnite sa po tlakomere, ktorý má pamäť minimálne pre dvoch používateľov. Využiť môžete tiež mobilnú aplikáciu MedM BP, ktorá vám archiváciu a vyhodnotenie výsledkov merania uľahčí.

Dajte šancu chytrým vychytávkam

Medzi najnovšie trendy potom patria domáce tlakomery s aplikáciou pre inteligentný telefón. Ich používanie je veľmi jednoduché, a tak z nej nemusí mať obavy ani staršia generácia. Naopak – výhody, ktoré prinášajú, ocenia nielen používatelia, ale aj ich lekári. Výsledky kedykoľvek dostupné v mobilnom telefóne totiž komunikáciu medzi pacientom a odborníkom výrazne uľahčia.

Aplikácia MedM BP, ktorou je vybavený tlakomer ETA Smart, zaistí automatický prenos zmeraných hodnôt aj ich prehľadné grafické znázornenie. K jednotlivým meraniam vám tiež umožní priradiť bližšie podrobnosti, ako sú napríklad subjektívne pocity a ďalšie dôležité poznámky. Tlakomer navyše disponuje pamäťou pre veľké množstvo uložených profilov, ale zároveň ponúka aj možnosť rýchleho použitia bez registrácie (tzv. visitor mode) a mnoho ďalšieho.

Pokiaľ pre kontrolu svojho zdravia a kondície používate aj ďalšie aplikácie, poteší vás tiež jednoduchá synchronizácia dát s aplikáciou Google Fit (Android) alebo Zdravie (iOS).

Smart aplikácia teda výrazne zvyšuje používateľský komfort a mieru kontroly nad vaším krvným tlakom. Tlakomer ETA Smart však samozrejme môžete plnohodnotne používať aj bez nej.

Dvakrát merajte a potom riešte – najlepšie s lekárom

Na záver je potrebné spomenúť ešte jedno dôležité upozornenie: nezamieňajte si domáce sledovanie krvného tlaku s vlastným diagnostikovaním – výsledky samomerania totiž profesionálne meranie u lekára nenahrádzajú. V žiadnom prípade preto nezahajujte, nemeňte ani neukončujte liečbu bez porady s odborníkom.